اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص


پارچه میکرو مودال

پارچه میکرو مودال چه نوع پارچه ای است؟

میکرو مودال نوع خاصی از مودال ریون است که به دلیل خواص نرمی قابل توجه و مقاومت در برابر چروک شدن بسیار محبوب است. این نوع از ریون، خاصیت جذب رطوبت بالایی دارد که این مسئله آن را برای لباس های زیر و انواع متنوعی از لباس های ورزشی پر کاربرد کرده است. همانند انواع دیگر ریون، ساختار اصلی میکرو مودال، سلولز چوب سخت درختان است.

این سلولز استخراج می شود و در معرض فرآیندهای شیمیایی پیچیده قرار می گیرد تا به نخی تبدیل گردد که بتوان از طریق آن پارچه را بافت. این نوع از پارچه برای اولین بار در سال 1990 میلادی در اتریش توسعه پیدا کرد و براساس اختراع مودال ریون که در اوایل دهه 1950 میلادی در ژاپن تولید شده باشد، ساخته گردید.
مودال ریون بیانگر بهبود قابل توجهی نسبت به ویسکوز ریون (محبوب ترین نوع الیاف نیمه مصنوعی در اولین دهه های قرن بیستم میلادی بود) است.

با این وجود، فرآیند تولید ویسکوز ریون با روش های ناکارآمدی سر و کار دارد و ضایعات زیادی در خلال تولید به وجود می آید. اگرچه فرآیند تولید مودال ریون به فرآیند استفاده شده جهت تولید ویسکوز ریون بسیار شبیه است، اما در این فرآیند جدید تعدادی از مراحل وقت گیر و بی فایده حذف گردیده است. این روزها بیشتر تولید کنندگان ریون به جای ویسکوز ریون، به تولید مودال ریون روی آورده اند.

ویسکوز ریون علیرغم نقص هایش، اولین الیاف نیمه مصنوعی مبتنی بر سلولز بود که در مقادیر انبوهی در سراسر جهان به تولید رسید و بهبود زیادی نسبت به انواع پیشین ریون که اشتعال پذیر بودند یا به سختی تولید می شدند، پیدا کرده بود. تکامل فرآیند تولید ریون همچنان ادامه دارد و این احتمال وجود دارد که شکل جدیدی از این پارچه که نسبت به میکرو مودال ریون برتری دارد، سرانجام تولید گردد.

فرآیند استفاده شده جهت تولید مودال ریون و پارچه میکرو مودال عملا یکسان هستند و تفاوت عمده بین میکرو مودال و مودال ریون به اندازه الیافی که تولید می شود، بر می گردد. چون الیاف میکرو مودال بسیار نازک هستند، بنابراین آنها می توانند بسیار سفت به پارچه بافته شوند که در این صورت همان بافت مشابه با ابریشم ایجاد خواهد شد؛ بعضی از مصرف کنندگان حتی پا را فراتر نیز گذاشته اند و اعلام کرده اند که این پارچه از ابریشم واقعی نیز نرمتر است.

اگرچه نگرانی های زیست محیطی در مورد تقریبا همه انواع ریون یا پارچه های مشتق شده از سلولز وجود دارد، اما این نگرانی ها برای میکرو مودال کم رنگ است. دلیل اصلی در نظر گرفتن این پارچه به عنوان پارچه سازگار با محیط زیست، به همگن بودن بسیار بالای این میکرو مودال مربوط می شود؛ تنها یک شرکت پارچه میکرو مودال را تولید می کند و برخلاف سایر انواع پارچه های مصنوعی و نیمه مصنوعی، این منسوج فقط در کشورهای توسعه یافته تولید می گردد.

با این حال بعضی از مواد شیمیایی خطرناک که در تولید سایر شکل های ریون مورد استفاده قرار می گیرد، در تولید پارچه میکرو مودال نیز به کار گرفته می شود. این موضوع نشان می دهد که ادعای پایداری و سازگار با محیط زیست بودن کامل این ماده ممکن است بعضی از اوقات تحت الشعاع قرار گیرد. با این وجود، میکرو مودال ریون اکنون در راس تولیدات ریون به شمار می آید و بیشتر مصرف کنندگان توافق دارند که یکی از نرم ترین و مفیدترین الیاف نیمه مصنوعی، همین میکرو مودال است.

پارچه میکرو مودال چگونه تولید می شود؟

عملا هر جنبه ای از فرآیند تولید میکرو مودال ریون با فرآیند استفاده شده جهت ساخت مودال ریون یکسان است. با این حال تفاوت عمده بین این روش های تولید به اندازه الیافی که از طریق ماده چسبنده و لزج تولید می شود و برای ساخت هر دو محصول مورد استفاده قرار می گیرد، مربوط می شود. وقتی درختان بلوط و صنوبر خرد می شوند به کارخانه میکرو مودال منتقل می گردند و در آنجا در یک محلول شیمیایی غوطه ور می شوند تا سلولز از دیگر بخش های چوب جدا گردد.

سپس این سلولز به ورقه های سفید بزرگ تبدیل می شود. بخش های بدون سلولز چوب که برای ساخت میکرو مودال کاربردی ندارند، دور انداخته می شوند. در ادامه، ورقه های سلولز در سود سوزآور برای مدت زمان زیادی غوطه ور می گردند. یکی دیگر از تفاوت های اصلی تولید پارچه مودال یا میکرو مودال با تولید پارچه ویسکوز ریون به استفاده از غلظت های کمتر سود سوزآور (برای تولید شکل های پیشرفته ای از ریون مورد استفاده قرار می گیرد) بر می گردد.

وقتی ورقه های سلولز برای مدت زمان مناسبی غوطه ور شدند، به تکه های کوچک سفید رنگی به نام crumbs خرد می شوند. آنها سپس در کربن دی سولفید غوطه ور می گردند تا سلولز به سدیم سلولز زانتات تبدیل شود. در این مرحله، سلولز درخت دیگر یک ماده ارگانیک محسوب نمی شود. سپس سدیم سلولز زانتات بار دیگر در سود سوز آور غوطه ور می شود تا یک محلول لزج ایجاد شود. این محلول از یک اسپینرت که تعداد زیادی سوراخ ریز دارد، عبور داده می شود.

سوراخ های موجود بر روی اسپینرت که برای تولید میکرو مودال از آنها استفاده می شود، بسیار ریزتر از سوراخ هایی هستند که برای ساخت پارچه مودال از آنها استفاده می گردد. در نهایت الیاف حاصل در اسید سولفوریک خیسانده می شوند، سپس کشیده می گردند و به نخ تبدیل می شوند. وقتی این نخ شسته شد و بر روی قرقره ها بارگذاری گردید، آماده برای بافته شدن است.در حالت کلی می توان مراحل تولید پارچه میکرو مودال را به 8 مرحله زیر خلاصه کرد:

  • استخراج کردن سلولز: درختان بلوط و صنوبر خرد شده در یک محلول شیمیایی غوطه ور می شوند تا سلولز از دیگر بخش های چوب جدا گردد.
  • تخت کردن: این سلولز سپس به ورقه های سفید بزرگ تخت می شود. در همین مرحله بخش های غیر سلولزی چوب دور انداخته می شوند.
  • اولین غوطه وری در درون سود سوزآور: در ادامه ورقه های سلولزی در درون سود سوزآور برای مدت زمان بسیار زیادی غوطه ور می گردند.
  • شکسته شدن به تکه های کوچک سفید رنگ: وقتی ورقه های سلولزی برای مدت زمان مناسبی غوطه ور شدند، آنها به تکه های کوچک سفید رنگی به نام crumbs خرد می شوند.
  • تبدیل شدن: برای اینکه این ورقه ها به سدیم سلولز زانتات تبدیل شوند، در کربن دی سولفید غوطه ور می گردند.
  • دومین غوطه وری در سود سوزآور: سدیم سلولز زانتات دوباره در سود سوزآور غوطه ور می شود تا یک محلول لزج به وجود آید.
  • ریسندگی: این محلول از یک اسپینرت که سوراخ های ریز بسیار زیادی دارد، عبور داده می شود.
  • مرحله تکمیل نهایی: در نهایت الیاف حاصل در اسید سولفوریک خیسانده می شوند، سپس کشیده می گردند و به نخ تبدیل می شوند.
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>