اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص


فرآوری الیاف کنف

فرآوری الیاف

جهت تهیه پارچه های ریز برای الیاف چرخشی با کیفیت بالا، الیاف بلند کنف برخلاف کتان، نیاز به آبگیری مجدد دارند. میکروارگانیسم ها یا آنزیم های بهبودیافته می توانند باعث تقویت یا جایگزینی روش سنتی خیساندن در آب شوند. انفجار بخار یکی دیگر از فناوری های بالقوه است که به صورت آزمایشی بر روی کنف اعمال شده است.

روش سنتی برای تولید الیاف از گیاه کنف، پوساندن زراعی است، یک فرایند طبیعی که به دلیل تفاوت در شرایط آب و هوایی منجر به ایجاد الیاف با کیفیت متغیر می شود. در طی این فرآیند، قارچ ها و مخمرها باعث کنترل کنف می شوند و آنزیم های تخریب کننده پلی ساکارید را تولید می کنند که سلول های پارانشیم را تخریب و مختل می نماید. این فرآیند را می توان با روش کنترل پذیرتر خیساندن در آب که در آن ساقه های گیاه به مدت 4 روز در مخازن با آب داغ 30 تا 40 درجه سانتیگراد قرار می گیرند، جایگزین کرد.

پس از خیساندن، هسته چوبی به قطعات کوچکی شکسته می شود که می تواند از الیاف جدا شود. این کار به صورت صنعتی با جفت غلطک های چرخشی انجام می شود که باعث خرد شدن قطعات کوچک می گردد. در مقیاس آزمایشگاهی، الیاف با لایه های پوست جدا می شوند. الیاف استخراج شده به صورت دسته های بزرگی از الیاف هستند که در تشک های الیاف بافته نشده مفید هستند که از طریق خشک کردن هوا و سوراخ کردن سوزن کنترل نشده و در نتیجه جهت گیری الیاف تصادفی ساخته می شوند. تولید الیاف همتراز نیز می تواند در مقیاس آزمایشگاهی با شانه کردن الیاف موجود در آب، کشش آن ها و خشک کردن هوا انجام شود.

جداسازی الیاف

در حین خیساندن در آب، الیاف ساقه ای کنف به دسته های بزرگ الیاف تبدیل می شوند. برای جداسازی دسته های الیاف به الیاف های مفرد و دسته های کوچک الیاف برای تولید نخ کنفی، عملیات اضافی لازم است. این کار با فرسایش (تخریب) یا اختلال در بین لایه های میانی بین الیاف های منفرد انجام می شود. عملیات آنزیم، اکسیداسیون مرطوب و عملیات NaOH می تواند پکتین و لیگنین را در لایه های میانی بین الیاف منفرد تخریب کند.

تشکیل نخ

دسته های الیاف به طول 5/0 تا 2 متر، معمولا به طور مستقیم برای تولید نخ استفاده می شوند. ابتدا شانه کردن و از هم گسستن در دو مرحله برای صاف کردن الیاف و از بین بردن الیاف کوتاه نامنظم با یک قلم موی فلزی انجام می شود. این امر منجر به ایجاد یک مقدار از الیاف موازی مفید برای اسپین (چرخش) می گردد. در مقیاس صنعتی، شانه کردن و گسستن با استفاده از برس های فلزی و غلتک های چرخشی انجام می شود تا الیاف به جلو کشیده شوند. این تکنیک در اصل برای ساختن فتلیه ای از الیاف کوتاه تر، مانند الیاف کتان نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

با نخ ریسی دستی نخ، برخی از الیاف از سطح فتیله بر روی یک قلاب دوار سوار می شوند. الیاف در طی فرآیند پیچ خوردگی کشیده می شوند و الیاف بیشتری را اضافه می کنند. وقتی دست به عقب کشیده می شود تا میزان چرخش نخ را طولانی تر کند، یک ضخامت ثابت از الیاف ایجاد می گردد. در مقیاس صنعتی، بخش کششی این فرآیند را نخ کشی می گویند.

در نخ کشی، الیاف با عبور از فتیله از طریق یک سری از غلتک ها با افزایش سرعت چرخش در حرکت رو به جلو صاف می شوند. فرآیند نخ کشی، قسمت های ضخیم رشته را طولانی تر می کند تا ضخامت همان قسمت های نازک تر به دست آید و در نتیجه یک فتیله یکنواخت برای ریسندگی آماده می شود.

متداول ترین روش ریسندگی، ریسندگی حلقه ای است که در آن فتیله های تحویل داد شده از طریق غلتک های نخ کشی توسط غلتک گردانی که به راحتی در حال چرخش روی حلقه است، پیچیده می شوند. حلقه، نخ را روی یک قرقره دوار توزیع می کند. هر چرخش غلتک گردان به منظور یک پیچش است. افزایش سرعت تحویل از غلتک های کشش الیاف، تعداد پیچ ها در هر طول را کاهش می دهد.نیروهای پیچشی، الیاف را مجبور به ایجاد ساختاری مارپیچی می کنند و منجر به اصطکاک لغزشی درونی بین الیاف و کشش محوری در نخ می شوند. نخ های تولید شده می توانند روی یک قاب فلزی پیچیده شوند تا زنجیره الیاف همتراز حاصل گردند و آماده تولید کامپوزیت شوند.

موارد استفاده از محصول کنف

کاغذ کنف برای کاربردهای خاص مانند پول و کاغذ سیگار در جایی که مقاومت لازم باشد، مفید است. الیاف ساقه ای به دلیل خاصیت استحکام عالی در مقایسه با چوب، برای صنعت کاغذ و خمیر کاغذ بیشترین توجه را به خود اختصاص داده اند. با این وجود، از الیاف کوتاه و حجیم موجود در قسمت داخلی گیاه (موانع) نیز می توان برای ساختن مقادیر ارزان تر کاغذ استفاده کرد که ظاهرا تأثیر کمی بر کیفیت چاپ اثر خواهند گذاشت.

از کنف برای روزنامه، کتاب، کاغذ مخصوص نوشتن و کاغذهای عمومی (کیسه های مواد غذایی، لیوان های کم هزینه و دستمال) استفاده نمی شود، هر چند که یک بازار خاص یا نوظهور در این زمینه برای کسانی وجود دارد که به طور خاص تمایل دارند تا از صنعت کنف با خرید کاغذ کنفی برای نوشتن یا کاغذ چاپ با وجود قیمت بیشتر حمایت کنند.

  • خمیر مخصوص
  • کامپوزیت برای اتومبیل
  • مصالح ساختمانی و عایق حرارتی
  • ژئوتکستایل ها (پارچه های قابل نفوذ هستند که در صورت استفاده از خاک، قابلیت جداسازی، فیلتر کردن، تقویت، محافظت یا تخلیه را دارند.)
  • تخته فیبر
  • سیمان (بتن) و گچ
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>