اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص


ماشین کاردینگ چیست؟


ماشین کاردینگ در ریسندگی نخ

کاردینگ یک فرآیند مکانیکی است که ذرات الیاف را از هم جدا می کند، سپس الیاف رشته شده به گونه بهتری می توانند با یکدیگر به صورت موازی قرار گیرند. از کاردینگ همچنین می توان برای ایجاد مخلوط هایی از الیاف مختلف یا رنگ های مختلف استفاده کرد. کاردینگ نقش اساسی در همه چرخه های ریسندگی به ویژه در چرخه ریسندگی پشم ایفا می کند، چون کارکردهای مختلفی دارد که به منظور به دست آوردن سطح کیفیت مورد نظر محصول ضروری هستند.

کارکردهای کاردینگ

 • الیاف را به طور کامل و قطعی با یکدیگر مخلوط می کند.
 • الیاف را به موازات یکدیگر ترکیب می کند (تا جایی که طول الیاف اجازه دهد)
 • ناخالصی ها را حذف می نماید.
 • مواد اولیه خام را مخلوط می کند.
 • کاهش اختلاط به یک شبکه از الیاف ها و تقسیم آن به فتیله سازی های مورد نیاز که برای تغذیه دستگاه های ریسندگی مناسب است.

کاردینگ نقش اساسی در کلیه چرخه های ریسندگی ایفا می کند، اما نقش آن هیچ گاه از چرخه ریسندگی پشمی مهم تر نیست، چون این نوع ریسندگی شامل عملکردهای مختلفی می شود که همه آنها به منظور به دست آوردن سطح کیفیت مورد نظر محصول ضروری هستند.با عبور مواد از روی کارد، حالت در هم پیچیدگی الیاف متوقف می شود، بنابراین امکان حذف ناخالصی ها فراهم می گردد.

این حالت به لطف سنبله های پوشش دهنده سطح سیلندر که حول محورهای موازی می چرخند، ایجاد می شود.عملکرد دیگری که هم ظریف و هم مهم است، توسط تجهیزات ایجاد می شود. این تجهیزات، دقت و یکنواختی تراکم تار و سپس تراکم فتیله را تضمین می نمایند.

در واقع ماشین های ریسندگی قطعی که درون چرخه کاردینگ پشمی کار می کنند، فقط می توانند مقادیر بسیار کم نخ کشی را انتقال دهند، این موضوع بدان معناست که در این مرحله از نظر عملی هیچ امکانی جهت اصلاح تراکم نخ وجود ندارد.بنابراین تجهیزات اتاق کاردینگ، همان عملیاتی که قبلا در مرحله آماده سازی انجام شده است را با دقت بیشتری فراهم می کنند و تقسیم کننده را همراه با فتیله های حاوی تراکم صحیح، عرضه می نمایند.

کاردینگ

معمولا کارد استفاده شده در ریسندگی پشم، نوع سیلندر است (پوششی با کارد که در زاویه های متغیر زاویه دار شده است) که در سرعت های مختلف می چرخند و دارای سه کارکرد مهم، یعنی کاردینگ، رنگ زدایی و خار زنی هستند. این سه عامل که به صورت تقریبی با هم ترکیب شده اند، موجب باز شدن ریشه پارچه ها می شوند، الیاف را به صورت پیوسته از روی نوار خاردار سیلندرهای ماشین کارد جدا می کنند که به سرعت گیر می افتند و پارچه را از طریق ماشین در انتهای یک سیکل پردازشی تحویل می دهند.

معایب کاردینگ

در زیر به برخی از نقص ها در فرآیند کاردینگ اشاره شده است:

 • ایجاد تغییر زیاد در فتیله های نخ
 • تشکیل بافت مشبک
 • ایجاد سوراخ ها یا وصله ها در تار کارد
 • تغییر زیاد در فتیله ها به دلیل اختلاف در نخ کشی بین کارد
 • ساییدگی کارد و یاتاقان تغذیه کننده غلتک که تغییر در فتیله کارد ایجاد می کند
 • اگر یک ترازکننده خودکار به درستی کار نکند، باعث ایجاد تغییرات زیادی در فتیله می شود. اگر یک ترازکننده خودکار فعال نباشد، هر 30 دقیقه پوشش کاردینگ را بررسی کنید.

علل تشکیل بافت مشبک

 • رنگ زدایی ناکافی
 • وجود کثیفی زیر پوشش (نوار شبکه)
 • تنظیم ناهموار صفحات
 • سرعت بالای غلتک

علل ایجاد سوراخ یا وصله در تار کارد

 • رنگ زدایی ضعیف صفحه
 • سیم های قلاب دار یا آسیب دیده بر روی صفحه ها
 • سیلندر آسیب دیده
 • خوشه پنبه جامانده بر روی سیلندرهای استوانه ای

اقدامات پیشگیرانه در فرایند کاردینگ

به منظور جلوگیری از تغییرات فتیله، محاسبات نخ کشی باید صحیح و دقیق باشد. آزمایش بر روی قتیله باید حداقل 3 بار در طول یک شیفت کاری انجام شود.مسئله تغییرات زیاد در فتیله ممکن است به دلیل مشکل کهنه بودن دستگاه ایجاد شود. بنابراین به تعمیر و نگهداری توجه کنید. اگر دستگاه های تعمیر و نگهداری داشته باشیم، بازده بیشتری به دست می آوریم و کیفیت بهتری حاصل می شود. در صورتی که تاریخ انقضاء قطعاتی از دستگاه تمام شده باشد، باید به موقع قطعات جدید جایگزین شود.

اکنون که عصر تکنولوژی کاردها است، ترازکننده های اتوماتیک به صورت الکترونیکی ایجاد گردیده اند که وزن فتیله ها را به طور خودکار تنظیم می کنند. برای به دست آوردن نتیجه بهتر با ترازکننده اتوماتیک، لازم است که وزن فتیله به صورت دستی مورد بررسی قرار گیرد.

اقدامات پیشگیرانه برای تشکیل بافت مشبک

تعمیرات کلی دستگاه باید به موقع انجام شود. در طی تعمیرات سراسری، تنظیمات همه قسمت های دستگاه باید مسدود شود. تنظیمات فلت نقش بسیار مهمی در کاهش شکل گیری بافت مشبک دارند. بنابراین تنظیمات فلت نباید ناهموار باشد.نقطه مکش ضایعات باید به صورت درست کار کند. این نقطه نباید مسدود گردد.

اگر عامل مسدود کننده وجود داشته باشد، بافت مشبک ایجاد می شود. نقطه مکش ضایعات را به صورت دستی نیز می توان مورد بررسی قرار داد.این مسئله به نگهداری نیز ارتباط پیدا می کند. تعمیرات کلی باید در زمان مشخص انجام گیرد. سیم فلت ها و سیلندرها، محدودیت زمانی کوتاهی برای استفاده دارند. پس از این محدودیت زمانی خاص، باید آن را تعویض کرد، زیرا از نظر حصول کیفیت مناسب، نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>