اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

قطعات الکترونیک

تشخیص تقلبی یا اصل بودن قطعات الکترونیک برای توزیع کنندگان قطعات الکترونیک و تولید کنندگان ابزارآلات و محصولات الکترونیکی بسیار مهم و حیاتی می‌باشد.مقاله پیش رو بر اساس مطالعات سالیان طولانی و تشکیل کمیته ها و سمپوزیم هایی در این ارتباط آماده شده است تا در خرید قطعات الکترونیک و بررسی سفارش قطعات الکترونیک به افراد کمک کند قطعات الکترونیک اورجینال را از قطعات الکترونیک تقلبی تشخیص دهند.

بیشتر قطعات تقلبی از چین می آید هر چند که آن ها از توزیع کنندگان غیر رسمی خرید نمی‌شود ولی باز هم هفتگی رقم بالایی قطعات تقلبی وارد مجموعه می‌شود و حتی از تامین کننده هایی که سال ها با آن ها در این زمینه کار کرده ایم کالای تقلبی دریافت می‌شود که به دلیل عدم تشخیص درست آن ها و نداشتن آگاهی کافی در زمینه تشخیص قطعات الکترونیکی تقلبی رخ می دهد.

ما در این مقاله سعی خواهیم کرد که با ساده ترین روش ها تشخیص قطعات الکترونیکی را از قطعات الکترونیکی اورجینال شروع کنیم تا از عواقب بعدی استفاده از محصولات تقلبی در امان باشیم.اولین چیزی که شما نیاز دارید یک میکروسکپ با دقت بزرگنمایی x30 و یک دوربین متصل به آن است چون گاهی نیاز دارید تا عکس های دقیقی از قطعات بگیرید و برای ارزیابی چند تامین کننده ارسال کنید.

پس از یک میکروسکوپ، شما نیاز به یک حلال مناسب جهت تشخیص remark قطعات دارید. استون در دسترس ترین و معمولترین حلال است که برای این کار استفاده می‌شود.برای شروع بررسی قطعات الکترونیک از بسته بندی و نشانه های آن شروع میکنیم، برخی از علائم تقلبی بودن قطعات به شرح زیر می‌باشد:

  • غلط املایی در برچسب های تولید کننده
  • عدم تطابق تاریخ برچسب روی بسته بندی و تاریخ روی قطعات
  • تاریخی که وجود نداشته باشد مانند 0657
  • تاریخی که متعلق به آینده باشد
  • اگر قطعات الکترونیک نسبت به رطوبت حساس باشد باید در پک مخصوص حساس به رطوبت بسته بندی شوند و دارای یک کارت شاخص رطوبت باشند اغلب کسانی که اقدام به جعل می‌کنند حساسیت های خاص آن ها مانند حساس بودن به رطوبت را فراموش می‌کنند.

بررسی تورفتگی

قسمت پلاستیکی IC ها در شرکت های سازنده به صورت هدفمند دارای تورفتگی می‌باشد.تولید کنندگان قطعات الکترونیک در بعضی از IC ها یک تورفتگی نزدیک اولین پین ایجاد می‌کنند، در بعضی دیگر هم به عنوان نشان دهنده دیگری ممکن است ایجاد کنند.

بعضی وقت ها هم حفره ها جزء قالب بندی آن است بدون هیچ نشانه خاصی ولی حفره های قالب باید تمیز باشد. بررسی همین حفره ها یکی از بهترین و ساده ترین روش های تشخیص قطعات الکترونیک اورجینال از تقلبی است.

تولید کنندگان قطعات تقلبی زمان محدودی برای ساخت و بررسی نهایی محصول دارند برای همین این حفره ها با دقت و تمیزی قطعات اورجینال در نمی آید.

کشور تولید کننده قطعات الکترونیکی

معمولا بر روی قطعات الکترونیکی اورجینال که فضای کافی دارند کشور سازنده حک می‌شود تا راحتتر شناسایی شوند.البته اسم کشور سازنده می تواند هر جایی روی قطعه تعبیه شود.اسم کشور سازنده برای قطعاتی که جای کافی برای حک نام کشور سازنده ندارند معمولا مطابق با ordering code که مخصوص کشور سازنده است روی قطعات اورجینال قید می‌شود.

که البته کار تشخیص اورجینال از تقلبی را سخت تر می‌کند.بافت قسمت پلاستیکی قطعات (textune) به روکش IC و قطعات الکترونیکی اورجینال معمولا از ماده ترکیبی از شیشه و پلاستیک ساخته می‌شود و حفره ایجاد شده روی قطعات اورجینال بسیار تمیز و صاف است.

نقص های قطعات الکترونیک

سازنده های مشهور، تولید را مطابق با استاندارد های لازم و با دقت بسیار انجام می دهند و هنگام چاپ ordering code و برند روی محل بسیار حساس هستند و معمولا خیلی گوشه یا کج زده نمی‌شود و در عین حال که جای آن ها روی تمام قطعات یک بسته یکسان است در حالی که در قطعات تقلبی اکثرا شماره فنی و برند نامرتب، روی گوشه ها و بی دقت زده است است و همچنین ممکن است روی تمام محصولات یک بسته روی یک قسمت مشخص زده نشده باشد.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>