اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

فرودگاه بین المللی کرمان

معرفی فرودگاه بین المللی کرمان:
با یکی از مهم ترین پایگاه های هوایی کشور آشنا شوید، فرودگاه بین المللی کرمان (Kerman International Airport) که به آن فرودگاه بین المللی آیت الله رفسنجانی کرمان (Ayatollah Hashemi Rafsanjani Airport) نیز گفته می شود.

 این فرودگاه به عنوان یکی از مهم ترین جایگاه های حمل و نقل هوایی در کشور می باشد که در آن به صورت هفتگی در حدود 116 پرواز داخلی و خارجی از طریق آن انجام می شود.

فرودگاه بین المللی کرمان در داخل شهر کرمان قرار گرفته است. این فرودگاه به عنوان یکی از مهم ترین فرودگاه ها و جایگاه های هوایی کشور ایران به حساب می آید.

برای تأسیس و ساخت این فرودگاه در ابتدا، مطالعات اولیه ی جغرافیایی و اقلیمی زیادی برای احداث فرودگاه کرمان از سال 1304 به دست مهندسین داخلی و خارجی بسیاری، شروع شد. این مطالعات و محاسبات ادامه داشت تا این که عملیات ساخت ساختمان و باند فرودگاه بین المللی کرمان از سال 1335 شروع شد وچندین سال بعد، عملیات ساختمانی احداث آن رسما به پایان رسید.

پس از به پایان رسیدن عملیات اجرایی ساخت بنای اولیه ی این فرودگاه در سال 1349جا به جایی بار چه مسافری و چه تجاری و همچنین جا به جایی مسافران از طریق فرودگاه بین المللی کرمان آغاز گردید.

در ابتدا از این فرودگاه تنها دو پرواز در طول هفته انجام می گرفت و این پرواز ها هم از نوع DC6 بودند. این پروازها در بین کرمان و تهران و برعکس شروع شد.

البته لازم به ذکر است که عملیات توسعه ی این فرودگاه در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز ادامه یافت.

با این که برای ساخت این فرودگاه از سال ها قبل برنامه ریزی و عملیات ساخت مهندسی صورت گرفته بوده است اما بیشتر عملیات راهبردی برای استفاده از این فرودگاه در دهه ی 60 صورت گرفت.

جزئیات آن به این ترتیب است که در سال 1360 عملیات پایانی و ساخت روکش باند اصلی به طول 3845 متر عرض و 60 متر ارتفاع، تعویل یافت. در سال 1366 این تجهیزات جدید به بهره برداری رسید. در آخر این پروژه در سال 1369 به صورت قطعی تحویل داده و مورد استفاده قرار گرفته شد.

مسئولین این فرودگاه در سال 1362 قرارداد توسعه ی ترمینال فرودگاه را به میزان 1200 مترمربع با شرکت توسعه و مهندسی فرودگاه منعقد کرد.

در سال 1366 مساحت ترمینال های این فرودگاه به 1800 مترمربع افزایش یافت. البته لازم به ذکر است که مساحت ترمینال های این فرودگاه مجددا در سال 1369 با ایجاد توسعه ی پایانه ی مخصوص حجاج به 2600 مترمربع گسترش پیدا کرد.

عملیات توسعه ی ترمینال های این فرودگاه همواره در طول سال ها در دست اقدام بود به طوری که در سال 1372 پایانه ی حجاج فرودگاه بین المللی کرمان، با اضافه کردن زیربنایی برابر با 3000 مترمربع، تجهیزات بسیار دیگری از امکانات به آن فرودگاه مهم استان کرمان شده است.

یکی از اتفاقات جالب و قابل توجهی که درباره ی این فرودگاه وجود دارد، می توان به این مورد اشاره نمود که سرکشیک فعلی برج کنترل فرودگاه بین المللی کرمان، مسئول مراقبت پرواز بود و وی اولین شخصی بود که در فرودگاه بم با فرکانس رادیویی به تمامی پروازهای این منطقه وقوع زلزله ی بم را به همه اعلام کرد.

این فرد نه تنها از وقوع ضایعه ای بزرگ تر جلوگیری نمود بلکه در جذب کمک و نیروهای امدادی نقشی بسیار مهم ایفا کرد.

در حال حاض این فرودگاه دارای 2 ترمینال داخلی و خارجی است که بر طبق آمار رسمی که در سال گذشته از آن منتشر شد، در حدود 730 هزار مسافر خارجی و داخلی از امکانات آن استفاده کرده اند و به آن رفت و آمد داشته اند.

در حال حاضر شرکت های هواپیمایی همچون ایران ایر، شرکت هواپیمایی زاگرس، شرکت هواپیمایی آسمان، شرکت هواپیمایی ماهان ایر، شرکت هواپیمایی کیش ایر و شرکت هواپیمایی قشم ایر به این فرودگاه پرواز دارند.

مقصدهای پروازی که به مقصد این فرودگاه از طرف شهرهای مختلف انجام می گیرد عبارت است از: تهران، مشهد، نجف، بندرعباس، اصفهان، زاهدان، در شیراز، مشهد، نجف، بندرعباس، اصفهان، زاهدان و کیش. بلیط هواپیما ایران ایر را به صورت اینترنتی از سایت الی گشت خریداری کنید.

قابل ذکر است که فرودگاه بین المللی کرمان و یا به عبارتی دیگر، فرودگاه بین المللی آیت الله رفسنجانی کرمان، در انتهای بلوار جمهوری اسلامی این شهر قرار قرار گرفته است.

فرودگاه بین المللی کرمان به عنوان یکی از قطب های اصلی شرکت هواپیمایی ماهان نیز به حساب می آید.

اطلاعات فرودگاه بین المللی کرمان:

  • نام فرودگاه بین المللی کرمان: Kerman International Airport.
  • کد یاتا: KER.
  • کد ایکائو: OIKK.
  • ارتفاع از سطح دریا: 1750 متر.
  • نوع فرودگاه: همگانی.
  • ترمینال ها: 2 ترمینال مجزا.

همانطور که بالاتر گفتیم، فرودگاه بین المللی کرمان دارای 2 ترمینال مجزا می باشد. این ترمینال ها هم برای پروازهای داخلی و هم برای پروازهای خارجی مورداستفاده قرار می گیرد.

البته لازم به ذکر است که ترمینال جداگانه ای برای انجام پروازهای مخصوص حجاج و سفر مکه موجود می باشد. علاوه بر این توضیحات باید این نکته را درباره ی این فرودگاه بیافزاییم که در فرودگاه بین المللی کرمان همانند بسیاری از فرودگاه های مشابه دیگر، امکانات رفاهی همچون اتاق مادر و کودک، کابین سیگار، خدمات حمل بار و بسته بندی، بوفه و رستوران های مختلف، بخش اشیای گمشده، غرفه های تجاری و سوغاتی، فروشگاه های مختلف و شعبه های بانکی و خودپردازهای مختلف را برای راحتی بیشتر مسافران فراهم کرده و تعبیه شده است.

در این فرودگاه می توانید از امکانات اپراتورهای همراه مختلف استفاده نمایید. همچنین نمایندگی دفاتر مختلف هواپیمایی در داخل این فرودگاه شعبات فروش و ارائه ی خدمات دارند. در این فرودگاه می توانید از خدمات پلیس در هر زمینه ای استفاده نمایید.

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی کرمان:
همانطور که در ابتدا گفتیم فرودگاه بین المللی کرمان در داخل شهر کرمان قرار دارد و برای رسیدن به آن بهترین راه دسترسی، استفاده از تاکسی و یا ماشین شخصی می باشد.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>