اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان


فرودگاه ها در ارتفاع بالاتر از 4000 متر:
فرودگاه ها در مجاورت شهرها ساخته می شوند و وظیفه جابه جایی مسافران را بر عهده دارند. در بعضی مناطق مرتفع دنیا فرودگاه هایی وجود دارند که به دلیل جغرافیای خاص منطقه، در ارتفاع بسیار بالایی ساخته شده اند.

ارتفاع این فرودگاه ها بالاتر از 4000 متر است و به این ترتیب، از بسیاری از قله های مشهوری که می شناسیم هم مرتفع تر هستند. در این مطلب می خواهیم 5 فرودگاه را به شما معرفی کنیم که همگی آن ها در ارتفاع بالاتر از 4000 متر قرار دارند.

5 فرودگاه مرتفع دنیا:
کشور چین به دلیل جغرافیا و اقلیم طبیعی اش فرودگاه های مرتفع زیادی دارد. در واقع، 4 فرودگاه از 5 فرودگاه مرتفع دنیا در این کشور قرار دارند. از جمله این فرودگاه ها، فرودگاه داوچنگ یادینگ (Daocheng Yading Airport) است که در ارتفاع 4411 متری از سطح دریا قرار گرفته و مرتفع ترین فرودگاه دنیا به شمار می رود.


فرودگاه داوچنگ یادینگ

فرودگاه داوچنگ یادینگ | Daocheng Yading Airport:
همان طور که اشاره کردیم این فرودگاه در چین قرار دارد و در سپتامبر 2013 بازگشایی شده است. فرودگاه داوچنگ در ارتفاع 4411 متری از سطح دریا قرار گرفته و به این ترتیب، مرتفع ترین فرودگاه دنیا شناخته می شود.

این فرودگاه در استان سیچوآن قرار گرفته و یک باند فرود به طول 4200 متر و عرض 45 متر دارد. مرتفع ترین فرودگاه دنیا با صرف هزینه ای بالغ بر 255 میلیون دلار ساخته شده است. پیش از ساخت این فرودگاه، برای سفر از شهر داوچنگ به چنگ دو (Chengdu) سفری دو روزه با اتوبوس لازم بود، اما با ساخت این فرودگاه، این مدت زمان به یک ساعت کاهش پیدا کرد. انتظار می رود این فرودگاه سالانه پذیرای 280000 مسافر باشد.


فرودگاه کامدو بامدا

فرودگاه کامدو بامدا | Qamdo Bamda Airport:
این فرودگاه که گاه به نام فرودگاه چانگ دو بانگدا نیز نامیده می شود دومین فرودگاه مرتفع دنیا محسوب می شود.

این فرودگاه در ارتفاع 4334 متری از سطح دریا قرار گرفته و از این حیث، بعد از فرودگاه داوچنگ در رده دوم لیست مرتفع ترین فرودگاه های دنیا قرار می گیرد. فرودگاه کامدو همان طور که از نامش مشخص است در نزدیکی شهر کامدو در تبت قرار دارد.

فرودگاه کامدو باند فرودی به طول 5500 متر دارد که طولانی ترین باند فرود محسوب می شود. این فرودگاه در حال توسعه و گسترش است و پس از آن، می تواند سالانه 180000 مسافر را جابجا کند. برای توسعه این فرودگاه 45 میلیون دلار هزینه شده و قرار است ترمینال جدیدی به مساحت 4000 متر مربع در این فرودگاه ساخته شود.


فرودگاه کانگدینگ

فرودگاه کانگدینگ | Kangding Airport:
این فرودگاه نیز در کشور چین و در منطقه خودمختار تبتی Garze واقع شده و 38 کیلومتر با کانگدینگ، مرکز استان سیچوآن فاصله دارد. فرودگاه کانگدینگ در ارتفاع 4280 متر از سطح دریا قرار دارد و سومین مورد از مرتفع ترین فرودگاه های دنیا به شمار می رود.

باند فرود 4000 متری این فرودگاه ظرفیت پذیرش هواپیماهایی مثل ایرباس ای 319-100 و بوئینگ 737-700 را دارد. ترمینال این فرودگاه سالانه پذیرای 330000 مسافر و 1980 تن کارگو و بار است. فرودگاه کانگدینگ با سرمایه 120 میلیون دلاری ساخته و از سال 2008 میزبان پروازهای تجاری است.

مسافران با استفاده از این فرودگاه می توانند در عرض 35 دقیقه به چنگ دو سفر کنند و از این نظر، باعث کاهش زمان سفر و رفت و آمد مردم در منطقه شده است.


فرودگاه نگاری گونسا

فرودگاه نگاری گونسا | Ngari Gunsa Airport:
فرودگاه نگاری در بین مرتفع ترین فرودگاه های جهان در رتبه چهار قرار می گیرد. این فرودگاه که هم کاربری نظامی و هم کاربری مسافربری دارد در شهر سیچوانه (Shiquanhe) در جنوب غربی منطقه خودمختار تبت و در نزدیکی مرز هند قرار دارد.

فرودگاه نگاری گونسا در ارتفاع 4274 متری از سطح دریا واقع شده است. ساخت این فرودگاه در جولای 2010 تکمیل شده است و باند فرودی به طول 4500 متر نیز در این فرودگاه وجود دارد. هواپیمای جت لاینر ای 319 ایر چاینا اولین پرواز تجاری بود که به مقصد این فرودگاه انجام شد.

حدود 241 میلیون دلار صرف ساخت و بازسازی این فرودگاه شده و قرار است تا سال 2020 این فرودگاه روزانه ظرفیت جابه جایی 120000 نفر را داشته باشد.


فرودگاه ال آلتو

فرودگاه ال آلتو | El Alto Airport:
پنجمین مورد از مرتفع ترین فرودگاه های دنیا، برخلاف چهار مورد قبلی در کشور چین قرار ندارد! فرودگاه ال آلتو در شهر ال آلتو، در فاصله 14 کیلومتری جنوب غربی شهر لا پاز در کشور بولیوی واقع شده و در ارتفاعی بالغ بر 4061 متر قرار دارد! این فرودگاه در سال 1965 افتتاح شد اما در دهه 1970 و همینطور سال 2006 مورد بازسازی و نوسازی قرار گرفت. دو باند فرودگاه به طول های 4000 متر و 2050 متر و ترمینال مسافربری در این فرودگاه وجود دارد.

5 فرودگاهی که ذکر کردیم مرتفع ترین فرودگاه های مسافربری دنیا بودند و همگی آن ها ارتفاعی بیشتر از 4000 متر داشتند. با این حال، فرودگاه های بسیار دیگری نیز وجود دارند که ارتفاعشان کمی از 4000 متر کمتر است، اما باز هم جزء مرتفع ترین فرودگاه های دنیا به شمار می روند.

فرودگاه یوشو باتانگ (Yushu Batang Airport) در کشور چین در ارتفاع 3890 متری از سطح دریا قرار گرفته است و ششمین فرودگاه مرتفع دنیاست. فرودگاه اینکا مانکو کاپاک (Inca Manco Cápac Airport) با ارتفاع 3826 متری در رده هفتم این لیست قرار می گیرد.

پس از آن فرودگاه شیگاتسه پیس (Shigatse Peace Airport) قرار دارد که در منطقه تبتی کشور چین قرار دارد و در ارتفاع 3782 متری از سطح دریا واقع شده است. اما دهمین و آخرین فرودگاه مرتع دنیا فرودگاه لهاسا گونگار (Lhasa Gonggar Airport) است که 3570 متر از سطح دریا بالاتر است و باز هم در کشور چین قرار دارد.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>