اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

اتحادیه بین المللی فرودگاه ها

آشنایی با اتحادیه بین المللی فرودگاه ها:
اتحادیه بین المللی فرودگاه ها (Airports Council International) که به اختصار ACI نامیده می شود تنها نماینده تجاری فرودگاه های جهان در مجامع دولتی و بین الملی است.

این اتحادیه در سال 1991 تأسیس شده است و به عنوان نهادی مستقل، پشتیبان و حامی منافع، سیاست ها و استانداردهای فرودگاه در مجامع بین المللی است. هدف از ایجاد این اتحادیه ارائه سیستم حمل و نقل هوایی ایمن، کارآمد، مطمئن و متعد به عموم مردم است

اتحادیه بین المللی فرودگاه ها برای ارتقاء کیفیت خدمات و بهبود نظارت بر فرودگاه های بین المللی تأسیس شده است.

این اتحادیه توسط هیئت مدیره اداره می شود و دفتر مرکزی آن در مونترال کانادا قرار دارد. اتحادیه بین المللی فرودگاه ها با سازمان ایکائو (سازمان هوانوردی غیرنظامی بین المللی) همکاری های مداوم و مستمر دارد و عضو گروه حمل و نقل هوایی (ATAG) به شمار می رود.

پیش از تأسیس این اتحادیه، شورای هماهنگی فرودگاه ها (AACC) به عنوان نماینده فرودگاه های جهان در مجامع عمومی و بین المللی شرکت می کرد.

این شورا در سال 1970 توسط سه انجمن بین المللی فرودگاهی آن زمان ایجاد شده بود:

 • انجمن بین المللی مجریان فرودگاهی (AOCI).
 • انجمن بین المللی فرودگاه های شهری (ICAA).
 • انجمن بین المللی فرودگاه های اروپای غربی (WEAA).

اما با گذشت زمان و با توجه به اهمیت عوامل دخیل در اداره فرودگاه ها، نیاز به یک نماینده رسمی برای تعامل با دولت ها، ایرلاین ها، تولیدکنندگان و سایر طرف های درگیر به شدت احساس می شد. از این رو، اتحادیه بین المللی فرودگاه ها در ژانویه 1991 تأسیس شد.

اهداف اتحادیه:
اتحادیه بین المللی فرودگاه ها یا ACI به عنوان نماینده و صدای فرودگاه های جهان در مجامع دولتی و بین المللی حضور دارد و مدافع منافع فرودگاه ها در مباحث مدیریتی و اجرایی است.

اهداف اصلی این اتحادیه عبارتند از:

 • به حداکثر رساندن مشارکت فرودگاه های جهان برای حفظ و توسعه سیستم حمل و نقل هوایی کارآمد، ایمن و سازگار با محیط زیست
 • همکاری بین تمام بخش های صنعت هواپیمایی و ذینفعان این صنعت، همچنین همکاری با دولت ها و سازمان های بین المللی
 • نظارت بر قانونگذاری ها، قوانین، خط مشی ها و سیاست های ملی و بین المللی در راستای منافع و اولویت های فرودگاه ها
 • پیشبرد توسعه سیستم حمل و نقل هوایی با افزایش آگاهی عمومی در مورد اهمیت اقتصادی و اجتماعی توسعه فرودگاه ها
 • افزایش همکاری و مشارکت های دوجانبه بین فرودگاه ها
 • ارائه اطلاعات، مشاوره و آموزش های حرفه ای به منظور ارتقاء کیفیت مدیریت و اداره فرودگاه ها
 • حمایت و پشتیبانی مالی برای تمام اعضا در راستای توسعه و بهبود کیفیت فرودگاه ها

ساختار اتحادیه بین المللی فرودگاه ها:
طبق آخرین آمار مربوط به ژانویه 2018، اتحادیه بین المللی فرودگاه ها 641 عضو دارد که 1953 فرودگاه در 176 کشور جهان را کنترل و مدیریت می کنند. ACI سازمانی غیرانتفاعی است که هدف اصلی اش پیشبرد منافع فرودگاه ها و ارتقاء مهارت های حرفه ای در مدیریت و اداره فرودگاه های دنیاست.

طبق آخرین آمار، در سال 2016 فرودگاه های سراسر جهان از طریق 92 میلیون پرواز، 7.7 میلیارد مسافر و 110 میلیون تن بار را جابجا کرده اند.

دفتر اتحادیه بین المللی فرودگاه ها در مونترال کانادا قرار دارد و فرودگاه های جهان را در پنج منطقه جغرافیایی تقسیم بندی می کنند. کمیته های تخصصی و نیروهای متخصص و زبده، مسئولیت پیگیری امور مربوط به فرودگاه ها را در سازمان های دولتی و غیردولتی برعهده دارند.

دفاتر منطقه ای اتحادیه:

 • ACI آفریقا در مراکش کازابلانکا.
 • ACI آسیا و اقیانوسیه در هنگ کنگ.
 • ACI اروپا در بروکسل بلژیک.
 • ACI آمریکای لاتین در شهر پاناما.
 • ACI آمریکای شمالی در واشنگتن.

فعالیت های اتحادیه:
یکی از وظایف اصلی اتحادیه بین المللی فرودگاه ها آموزش و راهنمایی اعضای خود در زمینه های مختلف مدیریت فرودگاه است. بخش های مهم و کلیدی در هر فرودگاه عبارتند از: امنیت، محیط زیست، خدمات مشتری، بهره وری و توسعه اقتصادی. در ادامه هر یک از این موارد را به اختصار توضیح می دهیم:

 • تسهیلات فرودگاهی: خدمات و تسهیلات رفاهی مسافران شامل مدیریت کارآمد تعداد بالای مسافر و کنترل بر روند دریافت و تحویل بار و چمدان در سیستمی سالم، مطمئن و امن است. کیفیت سیستم خدماتی می بایست در در تمام فرودگاه ها، در روزهای شلوغ و خلوت و تحت هر شرایط قابل اجرا و عملی باشد.
 • کنترل امنیتی: بیش از چهار دهه است که صنعت حمل و نقل هوایی با تهدیدات و خطرات تروریستی گریبانگیر بوده و این نوع سفر همیشه آماج حملات تروریسمی بوده است. با وجودی که تعداد این حملات در سال های اخیر کاهش پیدا کرده است اما بحث امنیت فرودگاه و پرواز از دغدغه های اصلی مدیران فرودگاه های جهان است. اتحادیه بین المللی فرودگاه با ارائه آموزشها، دستورالعمل ها و حمایت های مختلف برای افزایش امنیت فرودگاه ها تلاش می کند.
 • اقدامات محیطی: اهداف محیطی اتحادیه بین المللی فرودگاه ها عبارتند از ارتقاء و توسعه پایدار فرودگاه ها و حمل و نقل هوایی و کاهش اثرات سوء بر محیط زیست در عین حمایت از توسعه اقتصادی و اجتماعی.
 • اقتصادی: اتحادیه بین المللی فرودگاه ها همواره اعضای خود را تشویق می کند تا با بهبود بهره وری و بازدهی هزینه های عملیاتی و اجرایی پرواز و فرودگاه بتوانند در هزینه های مدیریتی صرفه جویی کنند. این اتحادیه با ارائه مشاوره های اقتصادی در افزایش سودآوری به فرودگاه ها راهنمایی می کند.
 • حوزه سلامت: اتحادیه بین المللی فرودگاه ها دستورالعمل ها و قوانین خاصی را برای حفظ سلامت وضع کرده است. در مواقعی که بیماری های مسری و واگیردار شایع می شود نیز آموزش ها و محدودیت هایی را برای جلوگیری از نشر این بیماری ها اجرا می کند.
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>