اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

به طور کلی سیم پیچی ها به دو مدل انجام می شوند. به طور مثال سیم پیچی موتور کولر آبی که از جنس مس می باشند از موارد سخت جهت سیم کشی حساب می گردد که در زمان سرویس شدن کولر آبی باید به خوبی بررسی شود. زیرا در صورتی که لاک سیم آسیبی ببیند می تواند باعث شود که سیم پیچی موتور دوباره بسوزد. در واقع شیم پیچی کولر آبی بستگی به قدرت آن متغیر می باشد و موتورهای کولر موتورهای تک فاز حساب می گردد.

برای این که پس از سیم پیچی وزن کولر کم تر نشود موتور کولر آبی را قبل از سیم پیچی با ترازو وزن می کنند. در اکثر موتورهای کولرهای آبی به جای بلبریگ، بوشن برنجی استفاده می شود و در زمان سرویس کردن باید این بوشن ها روغنکاری شود.همینطور پمپ آب کولرهای آبی هم به صورت سالانه روغنکاری خواهد شد. در صورتی که سیم پیچی کولر آبی به درستی انجام نشود عمر موتور کولر کوتاه می شود. همچنین کشش تسمه ها و توازن نداشتن آن ها می تواند قدرت برق مصرفی را زیادتر کرده و باعث سوختن سیم پیچی موتور شود. در هنگام تعمیر کولر آبی باید به نکات توجه شود تا دلیل سوختگی موتور مشخص گردد.

نحوه تعمیر موتور سوخته کولر

تعمیر در موتور سوخته کولرهای آبی در صورتی است که سیم پیچی داخلی آن سیاه شده است و بوی بدی از آن خارج شده است. در این زمان موتور کولر نمی تواند روشن شود و یا پروانه یا حلزونی کولر را بچرخاند. این مشکلات باید توسط یک متخصص این کار بررسی شود و مشکل بخش موردنظر را برطرف نماید. شما می توانید موتور سوخته کولر را تعمیر کرده و یا سیم پیچی موتور را عوض نمایید. در صورتی که دوست ندارید سیم پیچی را تغییر دهید می توانید دینام کولر را تعویض نمایید.

دلایل سوختن موتورهای کولر

 • به کار گرفتن سیم های لاکی بی کیفیت یا با کیفیت پایین می تواند تحمل حرارت را کم کرده و باعث سوختن سیم پیچی کولر شود.
 • برای سیم پیچی سیم زیادی لازم می باشد که با توجه به قیمت بالای مس می تواند باعث شود که تعمیرکاران از میزان کمی از آن استفاده کنند و موجب داغی مدار و سوختگی مجدد بشوند.
 • بی کیفیت بودن جنس بوشن ها و همچنین بلبرینگی نبودن موتور کولر می تواند دلیل دیگری جهت سوختن زودتر سیم پیچی کولرها شود.
 • نوسانات برقی از دلایل دیگر سوختن سیم پیچی در کولرهای آبی می باشد.
 • بدون آب کار کردن کولر آبی و گرم شدن هوای داخلی آن می تواند موتور آن را بسوزاند.
 • روغن کاری نکردن قطعات کولرآبی هم دلیل فشار آوردن و سوختن موتور آبی مولر می شود.
 • از دلایل دیگر در سوختن موتور کولر آبی می تواند آلودگی و همچنین خاک گرفتگی یاتاقان کولر است که باعث قفل کردن یاتاقان خواهد شد.
 • نامرغوب بودن هسته آهنی و عایق بندی در بین ورقه های فلزی و یا ترانس ها هم از دلایل سوختن سیم پیچی موتور می باشد.

انواع سوختگی در موتور کولرهای آبی

 • سوختن سیم پیچ: برخی اوقات سیم پیچی در موتور کولر می تواند برای مشکلات فنی باشد که تشخیص آن نیاز به متخصصی در این زمینه دارد.
 • سوختگی به صورت کلی: در این سوختگی کل سیم پیچی به دلیل مشکلات ولتاژی بسیار داغ شده است.
 • از بین رفتن یک فاز: از بین رفتن یک فاز می تواند باعث گرم شدن موتور دو فاز و کشیدن جریان زیادی بشود.
 • سوختن نصف سیم پیچی: به دلیل استفاده کردن از دو کنتاکتور یکی از آن ها دچار مشکل گردد.
 • سوختن به صورت لکه ای: در صورت اتصال سیم به بدنه و یا اتصال کوتاه بین سیم ها سوختن اتفاق می افتد.
 • سوختن سیم پیچ راه انداز: در صورتی که در یکی از سیم پیچ های تک فاز روی بدهد می تواند باعث سوختن سیم پیچ راه انداز شود.

آموزش سیم پیچی کردن موتور کولر آبی

سیستم مکانیکی موتور الکتریکی کولر تقریباً ساده بوده ولی سیم پیچی دوباره آن نیاز به تخصص حرفه ای خواهد داشت. موتورهای کولر دارای خصوصیات های مختلفی در بازار هستند که با روش های مختلفی سیم پیچی می شوند که در سه مرحله زیر می توانیم آن را برای شما شرح دهیم.

مرحله اول: باز نمودن و پیاده سازی قطعه های موتور و خارج کردن سیم پیچ

در ابتدای کار نیاز است که سطح میز کار را که قرار است موتور را روی آن قرار دهید را تمیز کرده و بدون هرگونه آلودگی باشد. سپس موتور کولر را روی میز بگذارید و پیچ های ان را باز نمایید. بعد از باز کردن قطعات داخلی موتور را که قطعاتی مانند استاتور یا همان استوانه فولادی ثابت که اجزای داخلی موتور را خواهد گرفت، آرمیچر یا روتور که قطعه ای می باشد که مشابه با یک یاتاقان کوچک در موتور است و سیم پیچی ها مسی که در اطراف استاتور می تواند انرژی الکترومغناطیسی را به روتور انتقال دهدو باعث چرخش آن می شود، می باشد.

در ادامه باید آرمیچر را با دستکش محافظ از استاتور خارج کرده و دقت نمایید که براده ها و قطعه های فلزی به دلیل داشتن خاصیت های مغناطیسی جذب آن نگردند. سپس سر پیچ گوشتی را در بخش زیری شیارهای فلزی بگذارید و آن را آرام به سمت بالا بگشید زیرا می تواند شیارها را بازتر کرده و باعث شود سیم هایی که پیچیده شده اند شل شوند. در این مرحله دقت نمایید که شیارها سالم بمانند تا در زمان سیم پیچی موتور کولر مشکلی ایجاد نگردد. شما باید تعداد سیم های هر کویل را بدانید تا در سیم پیچی نو با مدل قبلی هماهنگ باشید و سپس سیم ها را با قیچی سیم بر قطع نمایید.

بعد از خارج کردن سیم پیچی قبلی باید کارعایق بندی را انجام نمایید. در این مرحله باید عایق های سیم های قدیمی را با سیم چین از بخش شیارها را خارج نموده و گرد و خاک آن ها را پاک نمایید. سپس کاغذ عایق را به اندازه شیار برش دهید و هر تکه کاغذ را به آرامی داخل شیارها جا نمایید.

مرحله دوم: سیم پیچی دوباره

در این مرحله باید سیم پیچی دوباره را با کمک سیم ها با ضخامتی شبیه به سیم پیچ قبلی شروع نمایید. باید به این نکته هم توجه نمایید که مدل جدید سیم پیچی باید به صورت دقیق و محکم باشد که موتور الکتریکی بتواند کار کند.هر بخشی از سیم پیچی را که تمام کردید باید شیارهای روی کلاف را به سمت پایین آورده شود.

سپس سرهای ابتدا و انتهای کلاف را به اولین شیار وصل نمایید. لبه های شیار را با دو سیم به صورت محکمی ببندید که با این کار مدار کامل می شود و سیم پیچ داخلی موتور می تواند جریان انرژی را در بین آرمیچر و ژنراتور برقرار نماید. بعد از بستن موتور می توانید آن را به برق وصل کرده و عملکرد آن را بررسی نمایید.

مرحله سوم: اجرا نمودن وارنیش یا شارلاک

مرحله دوم را که به خوبی انجام دادید می تواند شارلاک یا وارنیش زدن موتور را شروع نمایید که جهت انجام این کار لازم است که مجدداً درپوش و محور موتور را باز نمایید و سیم پیچی داخلی آن را چک نمایید. در صورتی که ایرادی را یافتید آن را برطرف کرده و بعد از گرم کردن استاتور در گرمکن، وارنیش را آماده نمایید. بعد از گرم کردن موتور تا دمای موردنظر می تواند آن را از گرمکن خارج کرده و در ظرف لاک داخل کنید تا لاک یا وارنیش میان سیم ها وارد شوند. بعد موتور را از وارنیش خارج نمایید و اجازه دهید چند ساعت در گرمکن حرارت ببیند. پس از پایان کار آن را خارج کرده و بگذارید سرد شود.

قیمت سیم پیچی موتور کولر آبی

جهت تعیین نمودن قیمت سیم پیچی موتور کولر آبی موارد زیادی مانند قدرت موتور و تعیین این موضوع که نوع آن یک سوم یا یک دوم و سه چهارم می باشد مشخص می نماید که مقدار آلیاژ مورد استفاده در آن چقدر است که در قیمت آن تأثیر خواهد داشت.

مورد مهم دیگر بالا و پایین شدن قیمت آلیاژ مصرفی در بازار می باشد که به دلیل مشکلات و همچنین شرایط فعلی و تغییرات ارزی قیمت ها متغیر می باشد.اعلام کردن هزینه دقیق در این مورد قابل انجام نمی باشد و شما می توانید برای این کار از جای موردنظر خود استعلام روزانه بگیرید.

سیم پیچی دوباره موتور کولر آبی بهتر است یا تعویض آن؟

در کارخانه ها سیم پیچی اولیه موتور کولر روی بخش استاتور می باشد که این بخش ثابت موتور بوده و مواردی مانند سرعت، کیفیت، وزن، مصرف انرژی و … آن را تشکیل می نماید. اما در اکثر موارد سیم پیچی های دوباره دینام کولر سوخته به وزن و قطر سیم توجه می گردد و به کیفیت و عایق بندی توجه کمتری می شود. این موضوع می تواند کارایی و بازدهی دینام کولر را کم کند و انرژی را کاهش دهد.

در صورتی که موتور کولر آبی دارای توان بالایی باشد دارای عملکرد و بازدهی بیشتری است و قیمتی بالاتری هم دارد و می تواند در مصرف انرژی و هزینه ها صرفه جویی بیش تری داشته باشد. البته تعمیر و یا سیم پیچی مجدد دینام کولر آبی هزینه پایین تری را نسبت به خریدن یک موتور جدید دارد.

در صورتی که عمر موتور کولر سوخته بالا باشد، می توانید دینام کولر را با یک دینام نو عوض نمایید تا کارایی کولرتان را افزایش دهید. نتیجه می گیریم که برای تعیین این که این موضوع باید انجام گردد یا نه باید به مقدار عمر دینام کولر، کارایی بالای دینام و قیمت تعمیر و تعویض آن دقت نمایید.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>