اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

پمپ آب خانگی وسیله ای است که این روزها خیلی زیاد در آپارتمان ها و خانه هایی که فشار آب کم است مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو یکسره شدن پمپ آب یا خرابی و نقص فنی در پمپ باعث می شود پمپاژ آب به خوبی انجام نشود و ساکنین آپارتمان به درستی نتوانند از آب استفاده کنند.

یکی از دلایل یکسره شدن پمپ آب هوا گرفتن پمپ آب است که در این مواقع پس از بررسی دلایل اصلی مشکل باید نسبت به هواگیری پمپ آب خانگی اقدام کنید. پمپ آب خانگی باید به خوبی عملیات پمپاژ آب را انجام دهد یعنی باید آب را مکش و سپس دمش دهد ( چرخش آب انجام شود) ازاین رو هنگامی که هوا وارد پمپ آب می شود عملیات پمپاژ آب به درستی انجام نمی شود و پمپ آب یکسره می شود.

هوا گرفتن پمپ آب خانگی

هنگامی که هوا وارد پمپ آب می شود به نوعی حتی با اینکه پمپ آب کار می کند اما آب را نمی تواند مکش کند. وجود هوا در مسیر آب باعث می شود که پمپ به جای اینکه مکش آب انجام دهد هوا را بکشد و با این اوصاف پمپاژ آب انجام نشود. البته قبل از انجام هواگیری پمپ آب حتما باید ابتدا دلیل اصلی هوا گرفتن پمپ آب را شناسایی کنید.

دلایل اصلی هوا گرفتن پمپ آب خانگی

 • ایراد در واشر یا اورینگ پمپ
 • تمام شدن مخزن آب و خالی کار کردن پمپ آب
 • وجود شکستگی، ترکیدگی در پمپ یا لوله ها
 • هنگامی که پمپ دچار یخ زدگی شده باشد.
 • مشکل در اتصالات پمپ و ارتفاع تنظیم پمپ


قبل از اینکه هواگیری پمپ آب خانگی انجام دهید حتما به نوع پمپ توجه کنید. برخی از پمپ ها اتوماتیک خودشان هواگیری را انجام می دهند و تنها پمپ آب نوع جت نیاز به هواگیری دارد.

قبل از انجام هواگیری پمپ موارد زیر رعایت کنید؟

آماده کردن مقداری آب

 • با توجه به اینکه هوا وارد لوله پمپ شده است شما باید همیشه کنار پمپ مقداری آب داشته باشید تا آب را وارد مسیر کنید تا هوا تخلیه شود.

برق پمپ را قطع کنید و فشار لوله ها کاهش دهید

 • برخی اوقات به دلیل اتوماتیک بودن پمپ هنگامی که هواگیری پمپ انجام می دهید پمپ شروع به فعالیت کند از این رو بهتر است برق را قطع کنید.
 • برای اینکه فشار لوله ها را کاهش دهید از یک نفر بخواهید یک شیر آب را باز کند تا آب لوله های ساختمان خالی شود.

نحوه هواگیری پمپ آب خانگی

مرحله اول

منطقه آب ریز یا پرایم در اکثر پمپ جتی در یک نقطه استاندارد قرار دارد. معمولا این منطقه یا ورودی دارای شکلی شش ضلعی و یا مربع است. لوله پلاستیکی به صورت مستقیم در بالای مکانیسم پمپ بسته شده است.

 • ابتدا لوله پلاستیکی را با یک آچار فرانسه شل کنید.
 • پس از برداشتن درب پرایم با یک قیف و یا هر وسیله دیگری همه آب را مستقیم داخل سوراخ می ریزید آب را به آرامی داخل پرایم بریزید.
 • در این موقع آب وارد اتاق پروانه پمپ و لوله خروجی می شود.
 • این فرآیند باید انقدر ادامه پیدا کند تا آب به لبه این شش ضلعی و یا مربع برسد.
 • دست نگه دارید تا هوای موجود در مسیر تخلیه شود.
 • حباب های آب به سرعت به پایین هدایت و این کار کم کم از میزان حباب ها کاسته می شود.
 • کمی منتظر بمانید تا همه هوا تخلیه شده است و هیچ حباب دیگری از پرایم خارج نمی شود.
 • در این شرایط هواگیری پمپ آب خانگی انجام شده و می توانید درب پرایم را ببندید.

مرحله دوم

درب پرایم را محکم ببندید و والو خروجی آب را باز کنید و سپس برق پمپ را وصل کنید.در این حالت باید بلافاصله فشار گیج پمپ افزایش یابد و یک صعود خوب را از روی صفر نشان دهد.با انجام علمیات هواگیری پمپ آب باید صدای پمپ آب از حالت خشکی و خسته به صدای آرام و نرم تبدیل شود و پمپ آب خانگی باید مکش خوبی داشته باشد.

فشار آب در لوله ها باید خوب باشد.در صورتی که پس از اینکه دو بار هواگیری پمپ انجام شد و مجددا مشکل برطرف نشد ممکن است مشکل از خرابی یا ترک خوردن پمپ، لوله ها و هر جای دیگری باشد. و اینکه حتما پس از هواگیری شیر ورودی آب را باز کنید و به هیچ وجه از آب اولیه خروجی از لوله ها استفاده نکنید.

نکات مهم درباره هواگیری پمپ آب خانگی

اغلب پمپ آب خانگی اتومات هستند هنگام هواگیری پمپ برق را قطع کنید.در صورتی که هنگام هواگیری با نشتی پمپ آب یا مسیر لوله ها مواجه شدید حتما با کارشناسان تماس بگیرید.پمپ آب خانگی نباید خیلی راحت هوا بگیرد و در صورت گرفتن هوا حتما دچار مشکل فنی شده است.برخی اوقات استقرار و نصب نامناسب پمپ دلیل بر گرفتن هوا می شود.قبل از پیدا کردن دلیل اصلی هوای داخل پمپ به آن به هیچ وجه دست نزنید.

یکسره شدن پمپ آب خانگی می تواند به دلیل وجود هوا گرفتن آن باشد اما دلایل دیگری هم این مشکل می شود.اگر پس از تعمیرات پمپ به صورت یکسره کار می کند دلیل آن هوا گرفتن پمپ آب خانگی است.برخی از پمپ ها اصولا هوا بگیر نیستند زیرا عملیات پرایم و یا هواگیری را به صورت اتومات خودشان انجام می دهند پس بهتر است قبل از اینکه پمپ را باز کنید اطمینان یابید که پمپ شما از آن دسته پمپ ها نباشد.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>