اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

کشاورزی عمودی

کشاورزی به صورت متداول در زمین های زراعی یا گلخانه های مرسوم انجام می شود. با این حال سیستم کشاورزی عمودی می تواند امکان کشت گیاهان دارویی، سبزیجات مصرفی روزانه و برخی از محصولات کشاورزی را در مقیاس و کیفیت بالا تولید کند. با وجود این، یک شرکت اسکاتلندی به تازگی توانسته راه های بهتری برای افزایش بازدهی این سیستم زراعت پیدا کند.

از بیرون مانند انباری بلند و فلزی است، اما وقتی از ورودی بزرگ و عایقی که مانع ورود حشرات می شود داخل می شوید، فضایی لوله ای شکل پدیدار می شود. راهرو مرکزی با 2 جفت برج اشغال شده است. روی هر کدام از برج ها بیش از 2 جین طبق قرار داده شده که روی آنها توت فرنگی، کلم پیچ، کاهوی قرمز و گشنیز تولید می شود. روی هر طبق نورهایی با رنگ های متفاوت تابیده می شود که بیشتر آنها ارغوانی یا آبی رنگ هستند. مسئول این گلخانه «داگلاس الدر» نام دارد. او با استفاده از نرم افزاری که روی گوشی خودش نصب کرده و اندکی کار ماشینی می تواند هر کدام از طبق ها را برای بازبینی از ردیفی که در آن قرار دارد خارج کند.

به گزارش گروه بین الملل اعتمادآنلاین، به نقل از هفته نامه اکونومیست، داگلاس الدر مدیر محصول شرکت «راه حل های رشد هوشمند» (IGS) است، شرکتی که در حوزه کشاورزی عمودی فعالیت می کند و در منطقه اینورگوری در اسکاتلند واقع شده است. هر کدام از برج های 9 متری در واحد نمایش تحت نظارت او حدود 40 متر مربع فضا اشغال می کند، اما با انبار کردن طبق ها روی هم، هر برج می تواند حدود 350 متر مربع فضای کشاورزی فراهم کند. آقای الدر، 2 مرتبه با استفاده از تلفنش می تواند نور حدود هزار لامپ دیود (LED) را که بالای هر طبق نصب شده تغییر دهد. نرم افزار او همچنین می تواند دما، رطوبت، سیستم تهویه و هیدروپونیک (سیستم آب دادن گیاهان بدون خاک و با استفاده از آب و مواد مغذی) را کنترل کند. آقای الدر می گوید که او می تواند صرفاً با استفاده از تلفن تمام کارهای این مزرعه را تقریباً به تنهایی انجام دهد.

تامین انرژی گلخانه

کشاورزی عمودی به این شکل، فی نفسه ایده جدیدی نیست. ریشه این اصطلاح به 1915 بازمی گردد. اگرچه یک سده طول کشید تا این ایده کاربرد تجاری پیدا کند، اما این کسب وکار اکنون در حال اوج گرفتن است. سافت بانک یک شرکت ژاپنی، اریک اشمیت رئیس سابق گوگل و جف بزوس بنیان گذار آمازون حدود 200 میلیون دلار در شرکت پلنتی (Plenty) سرمایه گذاری کردند. پلنتی یک شرکت کشاورزی عمودی در سان فرانسیسکو است. ماه ژوئن، اوکادو (Ocado) یک شرکت خواربارفروشی آنلاین 21.3 میلیون دلار در کسب وکار کشاورزی عمودی سرمایه گذاری کرد تا بتواند داخل انبارهای توزیع خود محصولات تازه تولید کند.

سود سرمایه گذاران همزمان با وعده تکنولوژی برای تبدیل کشاورزی عمودی به «کارخانه های گیاهان» در حال رشد است. لامپ های های تِک LED در واحد های نمایش شرکت IGS به گونه ای بهینه شده اند که از اتلاف حتی یک پرتو نور جلوگیری می کنند. سیستم های هیدروپونیک و بازیافت این امکان را فراهم می کنند که تنها آب هدررفته سیستم، آب درون خود گیاهان خواهد بود. برج ها مدولار هستند؛یعنی حجم و اندازه آنها قابل تغییر است. بخش عمده ای از سیستم هایی که شرکت IGS امیدوار است اوایل سال آینده به مشتریان خود تحویل دهد دست کم شامل 10 برج است.

با این حال، همچنان عده ای از مردم تردید می کنند که سیستم کشاورزی عمودی چه چیز جدیدی می تواند به آنها عرضه کند که گلخانه های رایج قدیمی نمی توانند. مزارع عمودی، بی شک فشرده تر هستند- امتیازی خصوصاً برای افرادی که در شهر ساکن اند و به دلیل قیمت بالای زمین محدودیت مکانی دارند. فروش محصولات تازه برای مردم شهرنشین یکی از فرصت های ویژه کشاورزی عمودی تعریف شده است. با وجود این، گلخانه ها نور و بخش عمده گرمای خود را رایگان و با خورشید تامین می کنند. ویراجی پوری، یکی از بنیان گذاران «کاتم گرینز»، شرکت کشاورزی شهری که در نیویورک و شیکاگو روی بام خانه ها فعالیت های گلخانه ای انجام می دهد، معتقد است گلخانه های جدید نیز می توانند با استفاده از LEDهایی که انرژی آنها با نور خورشید تامین می شود، فعالیت و فصل رشد را طولانی تر و با سیستم های هیدروپونیک از اتلاف آب جلوگیری کنند.

بزرگ ترین مشکل کشاورزی عمودی هزینه بالای برق لازم برای راه اندازی لامپ های LED است. این بدان معناست که این روش در محصولات مصرفی نظیر سبزیجات و گیاهانی که مصرف روزانه افراد است سوددهی بالا دارد، اما برای مصارف گسترده تر و در مقیاس کارخانه ای، هزینه ها به شدت بالاست. لوئیس آلبرایت، استاد بازنشسته بیولوژی و مهندسی محیط زیست در دانشگاه کورنول آمریکا در سال 2014، گفت بر اساس محاسباتش هزینه یک قرص نان که گندم آن از طریق کشاورزی عمودی تولید می شود حدود 23 دلار است، در حالی که این مقدار برای نان های معمولی حدود 1.96 دلار است.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>