اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

فوبیا_سفر
فوبیاهای سفر:
فوبیاهای سفر همواره انسان های بسیاری را از لذت دیدن نقاط مختلف جهان محروم می کند. ترسیدن حسی است که همه ما تجربه اش کرده ایم. یک واکنش طبیعی که از ما در مقابل خطراتی که با آن مواجه می شویم حفاظت می کند. هنگام ترس، بدن آدرنالین ترشح می کند و آدرنالین، ضربان قلب و جریان خون را افزایش می دهد. این شرایط در تصمیم گیری سریع و واکنش مناسب، به ما کمک می کند.
پس ترس درواقع نوعی مکانیزم طبیعی در مواجهه با خطر است. اما گاهی این ترس از کنترل خارج شده و به فوبیا تبدیل می شود. فوبیا احساس ناخوشایند و آزاردهنده ای است که به دلیل ترس هایی واقعی یا خیالی ایجاد می شود. گاهی این ترس برای فردِ دچار فوبیا غیرقابل تحمل است. حتی گاهی این افراد تصور می کنند عاملی که موجب ترس و وحشت آنها شده است، زندگی شان را تهدید می کند. باوجود این، از دیدگاه دیگران، این ترس های غیرعادی و غیرمنطقی بسیار جالب هستند.
با مطالعه این مقاله بهترین برنامه ریزی را برای سفر خود انجام دهید: آشنایی با سیزده گام مهم برای برنامه ریزی یک سفر بی نظیر

فوبیا و هراس و بیماری ترس:
در علم روان شناسی، به ترس شدید و بیمارگونه فوبیا یا هراس می گویند. این ترس زندگی افراد را مختل می کند و برخلاف ترسِ معمولی، واکنش طبیعی به خطر آنی نیست. افرادی که از فوبیا رنج می برند گاهی با هیچ خطری مواجه نیستند یا اصلا با عامل ترس در تماس مستقیم نیستند. فوبیاها معمولا به یک شیء یا یک موقعیت مربوط می شوند. به این معنا که ترسِ فرد از یک شیء یا موجود خاص، مثلا عنکبوت، یا یک موقعیت خاص است، مثلا قرار گرفتن در فضای محصور و کوچک. فردی که دچال اختلال هراس است، قاعدتاً می داند که ترسش غیرمنطقی است اما هیچ کنترلی روی آن ندارد.
در نظر داشته باشید که تنها زمانی می توان به ترس به عنوان هراس یا فوبیا نگاه کرد که حداقل 6 ماه تداوم داشته باشد. یعنی بیشتر از 6 ماه، هر بار فرد با عامل ترس مواجه شد، حس هراس و اضطراب داشته باشد. افراد درگیر با فوبیا معمولا برای اجتناب از مواجهه با عامل ترس هر کاری از دستشان بربیاید انجام می دهند. البته که فوبیا هم درجاتی دارد و ممکن است هراس ایجاد شده تأثیر کم، زیاد یا مفرطی بر فرد داشته باشد. زمانی که فرد در موقعیت هراس آور قرار گیرد، واکنش های مختلفی نشان می دهد. افرادی هستند که فقط احساس ناراحتی و معذب بودن می کنند و گروهی هم هستند که دچار حملات عصبی و حتّی غش می شوند.

فوبیاهای سفرانواع فوبیا در جهان:
بیش از 80 نوع فوبیا مختلف در دنیا وجود دارد. بعضی از این هراس ها همه گیرتر و برخی محدودتر هستند. اما به طور کلی می توان گفت که افرادی که با یک فوبیا درگیر هستند، پتانسیل درگیری با تعداد بیشتری از فوبیاها را دارند. در این مطلب می خواهیم درباره فوبیاهایی صحبت کنیم که مستقیم و غیرمستقیم، روی سفر رفتن افراد تأثیر می گذارد.

فوبیاهای سفر:
سفر رفتن یکی از لذت های دنیا است که عمدتا مشتاق آن هستیم و برای آن برنامه ریزی می کنیم. شاید تعجب کنید اگر بگوییم افرادی هستند که فوبیای سفر رفتن دارند یا از هراس هایی رنج می برند که سفر رفتن را برای آن ها مشکل می کند. هراس از سفر، یکی از انواع فوبیا است که باعث می شود فرد از سفرکردن بهراسد. برنامه ریزی برای سفر و غیرقابل پیش بینی بودن آن، جزو اصلی ترین دلایل ترس این افراد است. به جز هراس از سفر یا هودوفوبیا (Hodophobia) که مستقیما فرد را از سفر باز می دارد، هراس های دیگری هستند که غیرمستقیم این کار را انجام می دهند.
این ترس از جهات مختلفی از تردید در سفر به مکان های جدید گرفته تا تقریباً ناتوانی در ترک خانه خود را نشان می دهد. برخی از افراد فقط از روش های خاص حمل و نقل مانند هواپیما یا قطار می ترسند، در حالی که برخی دیگر از مسافر بودن در انواع سفرها ترس دارند. مانند همه ترس ها، هودوفوبیا اغلب علائم جسمی مانند لرزش، تعریق یا گریه ایجاد می کند. همچنین ممکن است باعث سردرد شدید و مشکلات گوراشی بد شود.

از مصرف الکل و مواد مخدر خودداری کنید:
در طول سفر ممکن است قرص خواب و نوشیدن چند لیوان شراب وسوسه انگیز باشد اما خوددرمانی نتیجه ای بدتر دارد و بدون دستور پزشک دارویی را مصرف نکنید.

بیاموزید چه انتظاری داشته باشید:
درمورد هتلی که در سفر به آن جا خواهید رفت در اینترنت جستجو کنید. درمورد خطوط هوایی و ساعات مختلف پروازها و انواع مختلف هواپیماها و نقشه های کشوری که قصد سفر به آن را دارید یا جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی آن کشور جستجو کنید و بخوانید.

استراحت کنید:
حتما در روز منتهی به سفر استراحت کافی داشته باشید. خوب بخوابید، اگر کاری هست، از قبل آماده کرده باشید و راحت و با آرامش به سفر بروید.

تجسم کنید:
خود را در طول سفر تجسم کنید. فکر کنید که سوار هواپیما شدید خیلی راحت هواپیما در کشوری که دوستش دارید فرود می آید. شما به هتل می روید، کمی استراحت می کنید و بعد به بازدید جاذبه های دیدنی و شگفت انگیز آن کشور می روید و با آن مکان ها عکس می گیرید و خیلی خوشحال هستید که به چنین سفری آمدید.

فوبیاهایی که مانع خروج فرد، از محیط امنش می شود:
خب اگر قرار باشد کسی به سفر برود، در قدم اول باید از خانه خارج شود. افرادی هستند که خارج شدن از خانه برایشان دشوار است، چون از فوبیاهایی رنج می برند که این کار را برایشان دشوار کرده. قاعدتاً، اگر از محیط های باز بترسید یا اگُرافوبیا (Agoraphobia) داشته باشید، خارج شدن از خانه برایتان دشوار است. افرادی که این اختلال را دارند، در فضاهای باز احساس ناامنی کرده و حس می کنند کنترلی بر محیط اطرافشان ندارند.

ترسفوبیاهای سفر | ترس از خارج شدن از خانه:
گروه دیگری که ممکن است با خارج شدن از خانه مشکل داشته باشند، افرادی هستند که دارای اختلال هراس از شلوغی (Enochlophobia) و هراس از مردم (Anthropophobia) هستند. طبیعتاً هنگام سفر رفتن، با افراد متفاوتی ملاقات خواهید کرد و حتّی در فضاهای خیلی شلوغ مانند فرودگاه قرار خواهید گرفت. البته افرادی هم هستند که صرفا نسبت به غریبگان هراس دارند و از اختلال زنوفوبیا (Xenophobia) رنج می برند. تمام این افراد، در مواجهه با انسان های دیگر علائمی مانند تعریق و لرزش نشان می دهند و تنفس برایشان دشوار می شود.

فوبیاهای سفر | ترس از شلوغی:
بیماران مبتلا به ترس از شلوغی ممکن است یک تجربه آسیب زا داشته باشند که در آن هنگام احساس توانایی در خفگی وقتی که قادر به حرکت در یک جمعیت یا مکان شلوغ نیستند. آن ها همچنین ممکن است تجربه شرم آوری در مقابل جمعیت داشته باشند و بنابراین به این فوبیا مبتلا شده اند. عزت نفس اکثر این افراد پایین است و ترجیح می دهند در یک گروه متشکل از تعداد انگشت شماری باشند تا یک جمعیت هزار نفره. غلبه بر ترس از جمعیت شامل مشاوره با یک درمانگر یا مشاور است.

فوبیا_سفر2

فوبیاهای سفر | ترس از هواپیما:
اگر تصمیم به سفر داشته باشید، قاعدتا چند انتخاب مشخص برای رسیدن به مقصد دارید. مثلا از وسایل حمل ونقل جاده ای، دریایی، ریلی، یا هوایی استفاده می کنید. معمولا برای رسیدن به یک مقصد، این چند انتخاب پیش روی شماست. اما افرادی هستند که از یک یا چند مورد از این راه ها هراس دارند.
ترس از پرواز (Aerophobia) یکی از شایع ترین فوبیاهای دنیا است. این ترس ممکن است صرفا باعث آزار فرد در طول پرواز شود یا واکنش های بیشتری همراه داشته باشد. هستند افرادی که به هیچ وجه نمی توانند سوار هواپیما شوند. هراس های دیگر در مورد وسایل نقلیه، شامل ترس از رانندگی (Amaxophobia)، ترس از قطار (Siderodromophobia) و ترس از سفر دریایی (Naviphobia) است. درست مانند ترس از پرواز، فرد ممکن است واکنش اندک یا شدیدی به هر کدام از این راه ها داشته باشد.
حتی برخی از بسکتبالیست های لیگ NBA نیز این ترس را دارند، به عنوان مثال یکی از همین بازیکنان در مصاحبه ای با نیویورک تایمز می گوید:«هر وقت سوار هواپیما می شوم سریع چیزی می خورم و هدفونم را روشن می کنم و همه پرده ها را می بندم. من نمی خواهم چیزی ببینم. من از پرواز متنفرم. هیچ دلیلی برای بالا رفتن وجود ندارد.»

فوبیاهای سفرفوبیاهایی که در بازدید های شهر یا کشورِ مقصد مؤثر هستند:
فوبیاها می توانند انتخاب فرد در بازدیدها را تحت تأثیر قرار دهند. مثلا فردی که از ارتفاع می ترسد یا Acrophobia دارد، احتمالا به اندازه شما از تله کابین سواری لذت نمی برد. یا مثلا فردی که ترس از فضای بسته یا Claustrophobia دارد، احتمالا در بازدید از روستای ماخونیک سکته خواهد کرد. موارد این چنینی کم نیستند، برخی دچار اختلال هراس از بالن هستند و Globophobia دارند. گروهی دیگر از مقابر می ترسند و Coimetrophobia دارند. عده ای از ویرانه ها می ترسند و Atephobia دارند. تعدادی از ساختمان ها و سازه های بلند می ترسند و Batophobia دارند. در آخر کسانی هستند که از ماسک و افراد ماسک زده می ترسند و Masklophobia دارند.

فوبیاهای سفر | هراس از حرکت در سطح شهر:
بخشی از فوبیاها، رفت و آمد فرد در سطح شهر را مختل می کند. مثلا افرادی هستند که عبور کردن از خیابان برایشان هولناک است. تصور کنید چنین فردی بخواهد در میدان ولیعصر یا مثلا انقلاب، از خیابان عبور کند. حتی تصورش هم وحشتناک است. یا گروه دیگری هستند که اگر کسی به آن ها خیره شود، دچار حملات عصبی می شوند. فرض کنید یک گردشگر خارجی که از این اختلال رنج می برد به کشوری مانند ایران سفر کند. برخی از افراد هم به بو حساس هستند و از بوهای تند هراس دارند. طبیعتاً سفر به کشوری مانند تایلند که بوی غذاهای خیابانی در معابرش میپیچد، برای آن ها مناسب نیست. پس هرفردی باید در انتخاب کشوری که می خواهد به آن جا سفر کند، دقت کافی را داشته باشد، و با اطلاعات کافی از آن کشور، سفر کند.

ترس از سفرفوبیاهای سفر | هراس نژادپرستانه:
دسته ای از فوبیاها نشان از تبعیض و نژادپرستی دارند. این فوبیاها معمولا شامل هراس از دین ها و پیروانشان یا نژادهای مختلف است. مثلا Islamophobia یا اسلام هراسی ترس از اسلام و مسلمانان است و Iranophobia هراس از ایرانیان است. البته که این هراس ها مختص به یک دین خاص نیستند. در این دسته از فوبیاها، هراس هایی مانند مسیحی هراسی، یهودی هراسی، هندوهراسی، آلمانی هراسی، آفریقایی هراسی، سیاه هراسی و لاتین هراسی را می بینیم.
باوجود اینکه افراد دچار فوبیا، حسی بیمارگونه را تجربه می کنند که کنترلی روی آن ندارند، اما بسیاری ترجیح می دهند در مورد هراس هایی که ناشی از تبعیض و نژادپرستی است، به جای واژه هراس از واژه ضد یا ستیز استفاده کنند. یعنی مثلا به جای اسلام هراسی از واژه اسلام ستیزی، به جای یهودی هراسی از یهودی ستیزی و به جای سیاه هراسی از سیاه ستیزی استفاده می کنند.

فوبیا ترسی غیر منطقی است!
فوبیا ترسی غیرمنطقی است که شخصِ درگیر، قابلیت مهار آن را ندارد. علائم فوبیاها معمولا با تعریق، لرزش و مشکلات تنفسی همراه است و در موارد حاد ممکن است منجر به بیهوشی شود. روانپزشکان معتقدند بهترین راه درمان فوبیا در معرض ترس قرار گرفتن است. هر چقدر بیشتر خود را در معرضِ عاملِ ترس قرار دهید، احتمال غلبه به آن بیشتر می شود.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>