اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

کابل

هنگامی که انرژی الکتریکی در ایستگاه تولید، تولید می شود، به بارهای مختلف برای مصرف، توزیع می­شود. مثلا به شهرها، روستاها، دهکده ­ها.پروسه شامل تشدید کردن پله­ای ولتاژ برای به حداقل رساندن اتلاف انرژی در غالب حرارت می شود. ولتاژ تشدید شده به ایستگاه ­های شبکه­ ای توزیع می­شود که در آنجا شدت آن بسیار کاهش می یابد تا در مبدل­ های محلی توزیع گرددو در آنجا هم نهایتا شدتش کاهش می­یابد و به سوی مصرف کنندگان توزیع می­شود.

توزیع انرژی الکتریکی از طریق کابل­های الکتریکی انجام می­شود. کابل­ ها هم به صورت ایزوله شده و هم غیر ایزوله می باشند.انتخاب استفاده از کابل ایزوله یا غیر ایزوله(خطوط روی زمینی یا زیرزمینی)اغلب هنگامی که انرژی قرار است در پروسه­ نصب زیرزمینی حمل شود، وارد بازی خواهد شد.برخلاف کابل­های ایزوله، اشکالات در کابل­های غیر ایزوله به آسانی شناسایی می­شود چون رایج ترین اشکالی که مرتبط یااین کابل­هاست، بریده شدن و شکست در کنداکتورهای کابل یا سیم می باشد.

در کابل­های ایزوله به خصوص در کابل چند هسته­ ای، اشکالات از انواع مختلفی هستند و عوامل زیادی آن را به وجود می ­آورند.قبلا ما راجع به چگونگی پیدا کردن محل این گونه اشکالات رایج صحبت کردیم، حالا ببینیم که اشکالات کابل چه می باشند و عوامل محتمل آن کدامند و تعیین مکان آن چگونه است.در زیر انواع اشکالات رایج یافت شده در سیم و کابل زیرزمینی را نام می­بریم:

  • اشکالات مدار باز: اشکال مدار باز نوعی از خطاست که در نتیجه­ شکست کنداکتور و یا کنداکتور هل داده شده از مفصلش اتفاق خواهد افتاد. در این چنین لحظات، اصلا جریانی اتفاق نمی افتد چون کنداکتور شکسته شده است( حامل جریان الکتریکی).
  • اتصال کوتاه یا خطای قطع: این نوع خطا در زمان ایزوله سازی بین دو کابل یا بین دو کابل چند هسته­ ای و آسیب دیده اتفاق می­افتد. در این لحظات، جریان از طریق هسته­ اصلی جاری نمی­شود، هسته­ ای که به بار متصل است و به جای آن به شکل مستقیم از یک کابل به کابل دیگر و یا از یک هسته یا کابل چند هسته­ ای به دیگری جاری می­شود.این بار، اتصال کوتاه می شود.
  • خطای زمین: این نوع از خطا در زمان ایزوله سازی کابل­های آسیب دیده اتفاق می افتد. جریان جاری از طریق کابل معیوب جریانش را از هسته­ کابل به سمت زمین یا پوشش کابل شروع می نماید. پس از جریان از طریق بار جاری نخواهد شد.

عوامل موثر در اشکالات کابل

اشکالات در کابل اغلب از نوسان در ایزوله سازی روکش کابل ناشی می­شود.در نتیجه، این امکان داردکه به روکش سربی ای که از کابل محافظت می­کند آسیب بزند.روکش سربی از طرق مختلفی آسیب می­بیند.رایج ترین آن اقدامات شیمیایی خاک روی سرب در زمان دفن شدن آن است و همچنین آسیب های مکانیکی و کریستالی شدن سرب از طریق لرزش.

چگونه مکان اشکالات در کابل آسیب دیده را پیدا کنیم ؟

قبل از برطرف کردن هر خطایی در کابل، اشکال باید اول شناسایی شود. روش های زیادی برای پیدا کردن اشکالات کابل وجود دارد که در زیر مورد بحث و گفتگو قرار می گیرند:

آزمون Blavier

وقتی یک خطای زمین در یک کابل واحد اتفاق می افتد و کابل دیگری هم وجود نخواهد داشت، سپس آزمون بلاویه برای پیدا کردن محل اشکال انجام خواهد شد.به بیان دیگر، در غیاب یک کابل صدا برای تعیین محل اشکال کابل، اندازه گیری مقاومت از یک طرف یا یک انتها، آزمون بلاویه نامیده می­شود.در آزمون بلاویه، مقاومت از دو راه اندازه گیری می­شود:

  • ایزوله کردن انتهای دورتر کابل
  • ارت کردن انتهای دورتر کابل که در شکل هم مشخص است

خطای زمین در کابل واحد با استفاده از آزمون بلاویه تعیین مکان خواهد شد. در این نوع آزمون، منبع تغذیه ولتاژ پایین، یک آمپرسنج و ولت سنج در یک شبکه­ پل استفاده می­شوند.مقاومت بین یک انتها از کابل و زمین اندازه گیری می­شود در حالی که انتهای دورتر از زمین ایزوله شده است.فرض کنید که ما مقاومت کل از یک کابل تک هسته­ ای را می دانیم(قبل از خطا) که RΩ است و:

  • مقاومت خطا تا زمین=r
  • مقاومت از انتهای دورتر تا خطای کابل =r1
  • مقاومت انتهای آزمون تا خطا=r2
  • ارت کردن انتهای کابل
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>