اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

دولوپر

پودر دولوپر که ترجمه شده اصطلاح developer powder است، یکی از مواد مصرفی دستگاه کپی است. این عضو نقش مهمی در دستگاه ایفا می کند. اما بسیاری از افرادی که از دستگاه های کپی استفاده می کنند، اطلاعات دقیقی از کاربرد آن در سیستم ندارند. واحد دولوپر از دو بخش تونر و پودر تشکیل شده است. همه ما با تونر آشنا هستیم.

اما کمتر نام دولوپر را شنیده ایم. این پودر وظیفه دارد تونر را به سطح درام منتقل کند. دولوپر با نام پودر سنگین نیز شناخته می شود. همچنین در شیمی و عکاسی آن را به نام ماده ظهور عکس میشناسند. این پودر علاوه بر دستگاه کپی برای چاپ عکس نیز کاربرد دارد. پودر سنگین در واقع نقش حامل تونر را ایفا می کند. در قسمت بعدی با روش کار پودر سنگین و درام آشنا خواهید شد.

کاربردهای پودر دولوپر دستگاه کپی چیست؟

همانطور که می داید، دستگاه کپی نیز به مانند پرینترها از تونر برای چاپ متون و تصاویر استفاده می کند. مخزن دولوپر بالای تانک تونر قرار دارد. هنگام آغاز فرایند کپی، پودر سنگین با تونر ترکیب می شود. دولوپر خاصیت مغناطیسی دارد.صفحه درام نیز از همین ویژگی برخوردار است.

با ایجاد بار مغناطیسی مخالف در این دو قسمت، آن ها یکدیگر را جذب می کنند. تونر نیز به همراه دولوپر به درام میچسبد. بعد از آن دستگاه بار موجود در دولوپر و درام را خنثی می کند. بنابراین آن ها از یکدیگر جدا می شوند. اما تونر روی درام چاپ شده است و باقی میماند و دولوپر به مخزن باز می گردد.

نکاتی در مورد نگهداری از پودر دولوپر

همانطور که در کاربرد دولوپر خواندید، خاصیت مغناطیسی پودر دولوپر است که تونر را به درام میرساند. بنابراین در صورتی که این پودر با ناخالصی ترکیب شود، اثر خود را از دست می دهد. از دست دادن اثر دولوپر به معنی چاپ بی کیفیت است. البته کیفیت پودر خود به خود با گذشت زمان و استفاده از آن، کاهش پیدا می کند. به همین دلیل بعد از مدتی نیاز به تعویض خواهد داشت.

برای پیشگیری از ترکیب دولوپر با ناخالصی باید مراقب باشید که درب مخزن آن باز نشود یا در تانک آسیب دیدگی وجود نداشته باشد.این پودر حتی زمانی که در بسته بندی اولیه قرار دارد، باید از حرارت و رطوبت دور باشد. به یاد داشته باشید که استفاده از پودر نامرغوب یا ناخالص به اجزای مختلف دستگاه کپی آسیب میرساند. قرار گرفتن پودر دولوپر و تونر در معرض حرارت یا رطوبت کیفیت چاپ را کاهش می دهد. این موضوعی است که بسیاری از کاربران به آن توجه نمی کنند. به همین دلیل علت اصلی کاهش کیفیت چاپ را متوجه نخواهند شد.

تعویض دولوپر

پودر دولوپر در فرایند چاپ عکس و کپی به کار میرود. برخی از افراد تصور می کنند که این پودر نیز مانند تونر مصرف می شود و بعد از خالی شدن مخزن باید شارژ شود. اما این پودر هنگام چاپ به صورت فیزیکی مصرف نمی شود. در واقع تعویض پودر سنگین بخاطر کاهش کیفیت آن است و نه تمام شدن پودر موجود در مخزن!

چه زمانی دولوپر باید تعویض شود؟

برخی از دستگاه ها زمان تعویض را به کاربر اطلاع می دهند. در واقع آن ها با استفاده از چیپ هایی که دارند، تعداد برگه هایی که با پودر دولوپر موجود چاپ شده است را محاسبه می کنند. بعد از اینکه عدد موجود به حد نساب رسید؛ چیپ به سیستم ارور ارسال می کند. چنین سیستمی برای تونر نیز وجود دارد.برخی از دستگاه ها چنین امکانی را ندارند. بنابراین زمانی که کیفیت چاپ افت کند، کاربر باید متوجه شود که سیستم نیاز به تعویض پودر سنگین دارد.

قیمت دولوپر

هزینه پودر دولوپر نسبت به تونر بیشتر است. اما از نظر زمانی پودر سنگین دیرتر از تونر تعویض می شود. این پودر در بسته های کمپلت و عایق یک کیلویی ارائه می شود. تأثیر کیفیت دولوپر هم در چاپ و هم در سلامت قطعات دستگاه کپی بسیار زیاد است. به همین دلیل توصیه می شود که همیشه از بهترین و باکیفیت ترین محصولات موجود در بازار استفاده کنید.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>