اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

آلومینیوم

چین به منظور کنترل شدید این بیماری، بیشتر واحدهای تولیدی خود را به حالت نیمه تعطیل درآورده است و همین موضوع سبب شده عرضه و تقاضا فلزات در کل جهان روند نزولی به خود بگیرد و سبب کاهش قیمت ها در بازار شود.

بازار فلزات ایران هرچند از قیمت های بورس لندن پیروی می کنند و تا حدی تابع قیمت های جهانی هستند، اما هم اکنون این بازار در حالت ثبات نسبی به سر می برد و کارشناسان این حوزه معتقدند که بحران کرونا تأثیری بر بازار داخلی فلزات ایران نداشته است. هرچند ممکن است، بازار فلزات جهانی پس از عبور از بحران کرونا با افزایش جهشی قیمت ها روبه رو شود که در این صورت بازار داخلی ایران نیز متاثر از این موج خود را با افزایش نرخ همراه کند.

آماده جهش قیمت ها پس از رفع بحران

قیمت آلومینیوم جهانی در هفته های گذشته متاثر از بازار چین به شدت روند نزولی به خود گرفته است. افشین مقتدر، قائم مقام شرکت آلومینیوم پارس در این باره گفت: یکی از مهم ترین علت های کاهش نرخ جهانی آلومینیوم به دلیل انتشار ویروس کرونا است.

چین حدود 20 درصد میزان تولید خود را در حوزه فلزات کاهش داده است. در این راستا بسیاری از کارخانه های چینی به حالت معلق درآمده اند و از آنجا که تولید ندارند میزان مصرف آن ها نیز کاهش پیدا کرده و همین موضوع سبب مازاد بر عرضه شده، از این رو سبب کاهش نرخ فلزات به ویژه آلومینیوم در سطح جهانی شده است.

مقتدر در ادامه خاطرنشان کرد: به دلیل شیوع ویروس کرونا نرخ تمام فلزات در جهان به ویژه قیمت آلومینیوم کاهش پیدا کرده است. نرخ آلومینیوم نیز به طرز بی سابقه ای کاهش پیدا کرده است و اگر این روند ادامه دار باشد، ممکن است که جهان دوباره دچار رکودی همانند رکود سال 2008 میلادی (1387) شود.

وی در پاسخ به این پرسش که بازار داخلی آلومینیوم ایران تا چه اندازه از کاهش نرخ فلزات در بازار جهانی تبعیت کرده است، گفت: بازار داخلی ما چندان متاثر از بازار جهانی نبوده است. به صورت کلی قیمت گذاری بازار داخلی فلزات برمبنای LME لندن انجام می گیرد.

البته هم اکنون از آنجاکه ارز نیمایی به صورت مرتب در حال افزایش و نرخ فلزات جهانی در حال کاهش، این موضوع سبب تعدیل قیمت ها و ثبات آن در بازار شده است؛ بنابراین اگر قیمت های داخلی کاهش پیدا نمی کند به این دلیل است که نرخ ارز نیمایی در حال افزایش است و تمام نرخ گذاری ها در بورس کالا براساس نرخ ارز نیمایی انجام می گیرد.

این فعال حوزه آلومینیوم در ادامه خاطرنشان کرد: البته اگر بازار جهانی از بحران ویروس کرونا عبور کند و ارز نیمایی نیز چندان تغییر نکند، پس از عبور از بحران، ممکن است که با افزایش نرخ فلزات جهانی به صورت جهشی روبه رو شویم.

مقتدر ادامه داد: هم اکنون قیمت های داخلی فلزات تمایل به کاهش ندارند، اما ممکن است به دنبال افزایش قیمت های جهانی پس از عبور بحران کرونا تمایل به افزایش نرخ داشته باشند. البته هم اکنون نرخ فلزات LME لندن در حال کاهش است. اما بدون شک شاهد افزایش نرخ فلزات در سطح جهان خواهیم بود.وی در پاسخ به این پرسش که بحران ویروس کرونا چه مدت طول خواهید کشید، عنوان کرد: به صورت دقیق نمی توان این مطلب را عنوان کرد اما بدون شک چینی ها نیز از این بحران عبور خواهند کرد.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>