اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

بخار مرطوب چیست ؟
اگر کسی به شما بگوید "بخار" احتمالاً فکر می کنید "رطوبت" است. اما بخار می تواند خشک یا مرطوب باشد. هنگامی که آب را گرم می کنید و آب به نقطه جوش در فشار عادی می رسد. دمای جوش (100 درجه سانتیگراد / 212 درجه فارنهایت) آب از حالت مایع به حالت گازی تبدیل می شود و در نتیجه بخار آب حاصل می شود.

بخار_دیگ

این نوع بخار دارای قطرات پراکنده آب است این همان بخار مرطوب می باشد. برای درک بهتر بخار مرطوب بگذارید یک مثال ساده را بزنیم. یک کتری آب را فرض کنید. به دلیل حرارت بالای که توسط اجاق به وجود می آید. دمای آب بالا می رود.

تفاوت بخار خشک با بخار مرطوب:
آب گرما را به تدریج جذب می کند، مولکول های H2O از هم پاشیده می شوند و آب شروع به جوشیدن می کند. هنگامی که مقدار کافی انرژی جذب شد، برخی از مولکول ها تبخیر می شوند.

بخار روزنه کتری خارج می شود. تماس بخار با محیط سرد باعث می شود تا انرژی خود را از دست بدهد. سپس تبدیل به بخار مرطوب شود. در دیگ بخار می توان میزان رطوبت بخار مرطوب را تنظیم نمود.(نکته: برای بالا بردن یک گرم آب از دمای انجماد (0 درجه سانتیگراد) تا نقطه جوش نیاز به 100 کالری گرما است.)

بخار خشک چیست ؟
بخار خشک یا مافوق گرم همانطور اگه از اسم این نوع بخار پیداس دارای حرارت و دمایی بسیار بالایی است. بدین صورت که در این نوع بخار هیچ گونه ذرات آب وجود ندارد. در مبحث بخار مرطوب گفته شد که دمای نقطه جوش برای تبدیل آب به بخار 100 درجه سانتیگراد است.

هنگامی که این دما بیش از 110 درجه سانتیگراد، حتی 120 درجه سانتیگراد باشد، انرژی حرارتی آن بالا می رود و بخار خشک تولید می‌شود. بخار خشک هیچونه ذرات آب را در خود ندارد. و رطوبت آن صفر است. حال با این دو نوع بخار آشنا شدید اما تفاوت بخار خشک با بخار مرطوب و همچنین کاربرده های این دو بخار چیست؟

تفاوت بخار خشک با بخار مرطوب در دیگ بخار بویلر صنعتی چیست ؟
بخار خشک دارای دمای بالاتری است اما بخار مرطوب دمای کمتری دارد. در ملکول های تشکیل دخنده بخار خشک هیچونه آبی وجود ندارد در صورتی که در مولکول های بخار مرطوب ذرات آب وجود دارد. درصد رطوبت بخار خشک بسیار کمتر از بخار مرطوب می باشد.

از کاربرد های بخار خشک می توان به استریل و ضدعفونی کنندگی اشاره نمود. کاربرد بخار مرطوب را می توان جهت رطوبت سازی برای محیط بیان نمود. از بخار خشک و بخار مرطوبت باتوجه به نیاز صنایع مختلف می توان استفاده نمود.

استفاده از این دو نوع بخار باتوجه به نیاز مشتری صورت می پذیرد. بدین صورت که اگر مشتری که دیگ بخار بویلر صنعتی را خریداری می کند نیاز به بخار خشک نداشته باشد. نصاب یا اپراتور دیگ بخار خروجی بخار خشک را برای بویلر راه اندازی نمی کند.

در حالت عادی کوچک ترین دیگ بخار صنعتی دارای دو خروجی است. یک خروجی بخار خشک و یک خروجی بخار مرطوب که با توجه به تفاوت بخار خشک با بخار مرطوب می توان از آن استفاده نمود.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>