اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

پلاستیک_پت

پلاستیک پت PET:
پت (PET) یا پلی اتیلن ترفتالات فیبر و رزین مصنوعی سفت و سخت و عضوی از خانواده پلیمرهای پلی استر است. پت در واقع پلیمری است که برای تولید الیاف پلی استر(70 %) رزین بطری (22%) فیلم (6%) و رزین های پلی استر مهندسی (2%) مورد استفاده قرار می گیرد.

پت برای اولین بار در دهه 1940 میلادی و در حین تلاش برای ساخت فیبر نساجی پلیمری توسط شیمیدانان شرکت DuPont از ادغام اتیلن گلیکول و ترفتالیک اسید به دست آمد. از مزایای پت این است که با وجود وزن پایین خود از استحکامی فوق العاده برخوردار است.

در حال حاضر تقاضای جهانی برای تولید PET سالیانه بالغ بر 56 میلیون تن گزارش شده است. قیمت خرید و فروش پت در ایران به پارامترهای مختلفی از جمله قیمت مواد اولیه و نوسانات دلار بستگی دارد.

انواع پت PET:
در صنعت نساجی به پلی اتیلن ترفتالات پلی استر و در صنعت بسته بندی مواد غذایی و آشامیدنی به آن PET گفته می شود. در حال حاضر این پلیمرها در انواع زیر تولید و مورد استفاده قرار می گیرند.

چاپ سه بعدی:
به دلیل استحکام و انعطاف پذیری بالا، پت پلیمری پرکاربرد برای چاپ سه بعدی جهت ساخت نمونه اولیه محصولات است. این ترکیب در ساخت قطعات مکانیکی و برخی تجهیزات الکترونیکی و هر وسیله ای که هم زمان به مقاومت و انعطاف پذیری نیاز داشته باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

ماشین کاری CNC:
از این پلیمرها می توان در مواقعی که چاپگر سه بعدی به دلیل اعمال تنظیمات جهت موادی خاص تنظیم شده می توان برای تولید نمونه اولیه استفاده کرد.

قالب گیری تزریقی:
این پلیمر برای تزریق پلاستیک و به شکل خرده پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد زیرا آب رفتن و کوچک شدن پت در حین فرآیند تزریق بسیار ناچیز و قابل چشم پوشی است. البته این مسئله بسته به فشار تزریق، دمای ذوب، ضخامت قالب، دمای قالب و نوع افزودنی ها بکار رفته در حین فرآیند متغیر خواهد بود.

روش تولید پت (PET):
برای تولید PET ابتدا اسید ترفتالیک از پارازایلین خالص به دست می ­آید و طی یک فرآیند شیمیایی با اتیلن گلیکول ترکیب شده و نهایتا پلی اتیلن ترفتالات یا PET در گرید بطری و گرید الیاف در مجتمع­ های پتروشیمی تولید می شود. این ترکیبات در صنایع پایین دستی ذوب شده و طی فرآیندهای شیمیایی به محصولات پلاستیکی تبدیل می شوند.

کاربردها و خواص پت (PET):
PET پلیمری خطی و مقاوم در برابر حلال­ ها است که به دلیل استحکام مکانیکی بالا، وزن سبک، بی خطر بودن آن از نظر سمیت و نفوذ ناپذیری در برابر CO2 به طور گسترده­ای در ساخت فیلم های عکاسی، بطری­ های نوشیدنی و الیاف مورد استفاده قرار می گیرد.

این پلیمرها همچنین در تهیه الیاف پیوسته BCF و نخ صنعتی و POY، Staple منسوجات و پوشاک استفاده می شود. علاوه بر این به دلیل اینکه PET تغییری در مزه ایجاد نکرده و در برابر گرما نیز پایدار می باشد در بسته بندی مواد غذایی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایا و معایب پت:
مقاومت شیمیایی بسیار بالا، قیمت نسبتاً پایین، نسبت استحکام به وزن فوق العاده، مقاومت در برابر رطوبت و میکروارگانیسم ها، قابلیت بازیافت به سادگی و شفافیت از مزایای خوب PET هستند که کاربردپذیری آن را افزایش می دهند.

از معایب پلی اتیلن ترفتالات می توان به حساسیت نسبتاً بالا به اکسیداسیون و تجزیه ناپذیری آن اشاره کرد که هر دو می توانند در کاربرد آن تأثیرگذار باشند.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>