اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

آب مقطر چیست و آیا نوشیدن آن برای سلامتی مفید است؟
آب مقطر از طریق فرآیند تقطیر تولید می شود و نوعی آب است که آلاینده ها و مواد معدنی آن به طور کامل حذف شده اند.

آب_مقطر

اساساً از فرآیند تقطیر برای جدا سازی آلودگی های موجود در آب استفاده می شود تا آب خالص به دست آید.بسیاری از ترکیبات موجود در آب مانند مواد معدنی، فلزات سنگین و غیره که به آنها آلاینده های آب می گویند دارای نقاط ذوب و جوش بالایی هستند.

بنابراین، اگر آب به همراه آلاینده های موجود در آن جوشانده شود، آب خالص به بخار تبدیل می شود و بخار تولید شده را جمع آوری کرده و با سرد کردن تبدیل به مایع می کنند و در آخر آب مقطر تولید می شود.

تقطیر از روند بازیافت آب در طبیعت تقلید می کند که به عنوان چرخه هیدرولوژیک شناخته می شود. دستگاه های تقطیر آب خانگی دارای یک محفظه هستند که در آن آب تبخیر می شود و در ظرف دیگر بخار آب جمع شده و به مایع تبدیل می شود.

آب مقطر به دلیل خلوص بالا اولین انتخاب آزمایشگاه ها و داروخانه ها است. دستگاه تقطیر آب 99.9٪ مواد معدنی محلول، باکتریها و مواد شیمیایی را از آب خارج می کند. با وجود کیفیت بالای آن، نوشیدن آب مقطر قابل اطمینان نیست. اثرات نوشیدن آب مقطر همچنان موضوعی داغ تحت تحقیق و بحث و بررسی است. زیرا طی روند تقطیر مواد معدنی ضروری مانند کلسیم، منیزیم و سدیم همراه با آلاینده های مضر از آب مقطر خارج می شود و باعث می شود.

فواید مصرف آب مقطر برای سلامتی:
برای درک مزایا و معایب آب مقطر، لازم است نقش آب در بدن، منابع مواد معدنی ضروری و چگونگی استفاده بدن از مواد معدنی در نظر گرفته می شود. در اصل، آب مقطر تفاوت چندانی با آب های تصفیه شده دیگر ندارد. تنها چیزی که متفاوت است نحوه تصفیه آب است.

تقطیر یک روش قدیمی تصفیه آب است. با این حال، این یک فرآیند نسبتاً پیچیده است و انجام آن در خانه بدون دستگاه تقطیر آب دشوار است. نوشیدن آب منافع متعددی برای سلامتی ما دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود:

  • مفاصل را روان می کند.
  • از سلول ها و اندام های حیاتی محافظت می کند.
  • مانع گرم شدن بیش از حد بدن می شود.
  • مواد زائد بدن را دفع می کند.
  • مواد مغذی را حل می کند.

با اینحال اگر بدن شما دچار کمبود مواد معدنی یا مواد مغذی است نوشیدن آب اولین راه حل نیست. بدن می تواند مقدار کمی از مواد معدنی را از آب و مقداری آب را از غذا دریافت کند. کار آب این است که مواد معدنی را که می خورید حل کند تا بتواند به راحتی به سایر قسمت های بدن برود.

آب در داخل سلول ها و بافت ها حرکت می کند تا غلظت املاح را متعادل کند و هموستاز یا تعادل را حفظ کند. آب یا در داخل سلول ها (مایع داخل سلول) یا در خارج از سلول ها (مایع خارج سلول) وجود دارد.

تقریباً تمام آب ها دارای برخی از ناخالصی ها می باشند. این ناخالصی ها می توانند شامل مواد معدنی، مواد مغذی و آلاینده های صنعتی باشند که برخی برای بدن مفید و برخی دیگر مضر هستند.

تاریخچه استفاده از آب مقطر:
مردم حداقل از سال 200 میلادی در حال تقطیر آب آشامیدنی از آب دریا بوده اند. با این حال، مورخان معتقدند که تقطیر آب قبل از این هم رایج بوده است، زیرا ارسطو به تقطیر آب در Meteorologica اشاره کرده است.

در دنیای مدرن از آب مقطر به طور منظم برای کنترل ترکیبات حلال در ازمایشگاه استفاده می شود. معمولاً از آب مقطر برای آب آکواریوم نیز استفاده می شود تا از ورود آلاینده ها و میکروارگانیسم ها موجود در آب لوله کشی جلوگیری شود. رطوبت سازها و اواپراتورها از کاربرد آب مقطر سود می برند زیرا منجر به تجمع یا رسوب مواد معدنی در دستگاه های آنها نمی شود. کشتی های اقیانوس پیما به طور معمول آب دریا را تقطیر می کنند تا آب آشامیدنی تولید کنند.

آب تصفیه شده چیست؟
آب فاقد هر گونه ناخالصی را آب تصفیه شده می گویند. برای دستیابی به تعریف قانونی "آب تصفیه شده"، ناخالصی های آب باید حذف شوند و یا به سطح بسیار پایین برسند. بار ناخالصی مواد جامد محلول در آب تصفیه شده نمی تواند بیش از 10 قسمت در میلیون باشد و آبی که این آستانه را برآورده می کند ذاتاً از خلوص بالاتری نسبت به آب چشمه، آب لوله کشی یا آب فیلتر شده برخوردار است.

کدام یک بهتر است آب مقطر یا تصفیه شده؟
آب تصفیه شده و مقطر هر دو برای شما بسیار سالم بوده و اساساً یکسان هستند. تفاوت اصلی این دو در این است که آب تصفیه شده لزوماً فاقد مواد معدنی سالم موجود در آب خلاص نیست که در مورد آب مقطر چنین نیست. همچنین مهم است که درک کنیم فرآیند تقطیر آب مقدار قابل توجهی انرژی مصرف می کند، به این معنی که تا حدی برای محیط زیست مضر است. اگر از روند اسمز معکوس استفاده کنید، انرژی بسیار کمتری مصرف خواهید کرد.

هنگامی که بحث در مورد تمیزترین آب موجود در جهان است می توانید آب مقطر را نام ببرید، اگر می خواهید آب تمیز و تا حدودی سالم بنوشید، باید آب تصفیه شده را انتخاب کنید. هر دو نوع آب برای شما سالم است به شرطی که یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید.

اگر به دنبال روش هایی برای تصفیه آب آشامیدنی خود هستید می توانید آب خود را تقطیر کنید یا از روش اسمز معکوس استفاده کنید. مهم نیست که از کدام گزینه استفاده می کنید، مهم این است که باید آب تمیز و سالم برای خود فراهم کنید.

آیا باید آب مقطر بنوشیم؟
آب مقطر یکی از خالص ترین اشکال آبی است که می توانید بنوشید. باکتری ها و مواد محلول مانند سرب یا آرسنیک در صورت عدم از بین رفتن حین تصفیه سلامتی شما را به خطر می اندازند. در چنین مواردی، مزایای آب مقطر بسیار بیشتر از موارد منفی است. افرادی که سعی در محدود کردن مصرف سدیم دارند می توانند از مزایای آب مقطر بهره مند شوند.

از طرف دیگر، محتوای مواد معدنی در آب می تواند برای ورزشکاران، کسانی که سو تغذیه دارند یا کسانی که بیمار هستند و از کمبود مواد معدنی رنج می برند، مفید باشد. با عرق کردن شدید ورزشکاران، آنها به سرعت الکترولیت های بدن را از دست می دهند.

برای هیدراته ماندن، نوشیدن آب همراه با مواد معدنی یا یک نوشیدنی ورزشی با الکترولیت اضافه شده ممکن است به بهبود عملکرد آنها کمک کند. اگر بیمار هستید و مرتبا استفراغ می کنید، بدن شما برای جایگزین کردن الکترولیت ها نیاز به کمک دارد. اگر دچار سوء تغذیه هستید و به مواد معدنی نیاز دارید آب ممکن است در دسترس ترین گزینه برای شما باشد.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>