اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

کالیفون

کالیفن یا رزین گام چیست و چه کاربردهایی دارد؟
کالیفن یا کالیفون یا رزین گام صمغی است که از گونه های مختلفی از درختان مخروطی به دست می آید. کالیفن بسته به روش پردازش به سه نوع تقسیم می شود که شامل روزین صمغ، روزین چوب و روزین tall-oil هستند.

کالیفون یک ماده پرکاربرد است که در همه چیز وجود دارد. این ماده در لوازم آرایشی، محصولات پاک کننده و راکت های تنیس استفاده می شود و آلرژی نسبت به آن بسیار شایع است.

رزین های گیاهی از نظر ترکیب با شیره و سایر ترشحات گیاهی متفاوت هستند. شیره گیاه بیشتر نقش تغذیه ای دارند ولی رزین ها با عملکردهای محافظتی از گیاهان حمایت می کنند و در صورت آسیب دیدن گیاه راه ورود ارگانیسم ها به گیاه را مسدود می کنند. علاوه بر این رزین ها خواص ضدعفونی کننده دارند و نگهدارنده آب هستند.

اصطلاح رزین در دنیای پیشرفته نیز استفاده می شود و برای انواع رزین های مصنوعی مانند اپوکسی که خصوصیات فیزیکی مشابهی دارند، بکار می رود ولی هیچ رابطه ای با رزین های مشتق از گیاهان ندارند.روزین ها که کالیفون نیز نامیده می شوند به رزین های تقطیر شده کاج، سرو و صنوبر و به طورکلی درختان مخروطی گفته می شود.

روش تولید کالیفون:
3 روش برای تهیه کالیفن یا کالیفون یا رزین گام وجود دارد که منجر به تولید اشکال مختلف روزین می شود. روزین صمغ رایج ترین نوع است که از درختان زنده به صورت شیره گرفته می شود و سپس برای تولید روغن ترپانتین و روزین صمغ تقطیر می شوند.

از تقطیر چوب کاج های مرده نیز می توان روزین چوب را به دست آورد ولی به دلیل بازدهی پایین این روش خیلی کم مورد استفاده قرار می گیرد. سرانجام روزین tall oil نوعی ماده فرآوری شده است که از ساقه درخت به دست می آید که بیشتر آن سلولز است و برای تولید کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد.

روزین صمغ برای تولید چسب و موم بهداشتی، جوهر چاپ، رنگ سازی، کاغذ سازی، به عنوان لعاب در داروسازی و صنایع بهداشتی، تولید شوینده دهان و دندان، حذف لایه های اکسید شده از سطح فلزات و به عنوان جلا و پولیش دهنده فلزات مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی های کالیفن:
کالیفن شامل ترکیب پیچیده ای از اسیدهای رزین (تقریباً 90%)، الکلهای دی ترپن، آلدهیدها و هیدروکربنها (حدود 10٪) است. ترکیب کالیفن برحسب نوع گونه ای که از آن به دست می آید، فرایندهای پردازشی و شرایط نگهداری متفاوت است. علاوه بر این به دلیل قرار گرفتن در معرض هوا مواد اکسیده شده نیز در کالیفن وجود دارد.

کالیفن ویژگیهای خاصی دارد که باعث طیف گسترده کاربردهای آن در صنایع مختلف می شود. اول اینکه می تواند به عنوان امولسیفایر و قوام دهنده استفاده شود. کالیفن با اینکه خواص اسیدی دارد ولی باعث خوردگی نمی شود و در بسیاری از واکنش های شیمیایی قابل استفاده است. کالیفن اصلاح شده و اصلاح نشده در تولید بسیاری ازمحصولات استفاده می شود.

در طب غربی این ماده برای تولید نخ بخیه، نوار چسب و داروهای موضعی مورد استفاده قرار می گیرد. لوازم آرایشی و بهداشتی از جمله ریمل، رژگونه و رژ لب نیز حاوی کالیفون هستند.

عوارض جانبی کالیفون:
کالیفون باعث واکنش های آلرژیک در افراد حساس می شود که شامل درماتیت تماسی حاد آلرژیک، مشکل در تنفس، آسم، سوزش چشم و آبریزش بینی است. درماتیت در هر ناحیه ای تماس پوستی رخ داده باشد، اتفاق می افتد و باعث قرمزی، التهاب و خارش پوست می شود.

با پیشرفت واکنش آلرژیک ممکن است تاول به وجود بیاید و حتی شدیدتر شود. اگر قرار گرفتن در معرض کالیفن ادامه یابد، ممکن است درماتیت با پوست ضخیم و لایه لایه ایجاد شود. بنابراین در صورت رخ دادن اولین واکنش آلرژیک تماس را قطع کرده و در صورت عدم بهبود به پزشک مراجعه کنید.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>