اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

مواد_کبالت

اکسید کبالت چیست و چه کاربردهایی دارد؟
اکسید کبالت یک ترکیب معدنی است اکسید کبالت بیشترین مصرف را در صنعت تولید سرامیک دارد و برای لعاب های آبی و میناکاری مورد استفاده قرار می گیرد. اکسید کبالت یک ترکیب معدنی است اکسید کبالت بیشترین مصرف را در صنعت تولید سرامیک دارد و برای لعاب های آبی و میناکاری مورد استفاده قرار می گیرد.
اکسید کبالت یک ترکیب معدنی است که کریستالهای آن به رنگ قرمز تیره، سبز زیتونی، خاکستری با سیاه هستند. اکسید کبالت بیشترین مصرف را در صنعت تولید سرامیک دارد و برای لعاب های آبی و میناکاری مورد استفاده قرار می گیرد.

این ماده معمولا با حرارت دادن هیدروکسید کبالت موجود در محلول های کبالت که با هیپوکلریت سدیم رسوب داده شده اند در صنعت تولید می شود و در صنایع شیشه و سرامیک کاربردهای بسیاری دارد.

این ماده را می توان با روش های دیگر نیز تولید کرد که شامل:

  •  با واکنش نیترات کبالت با اسید اگزالیک.
  •  نیترات کبالت با رسوب کربنات سدیم.
  •  با استفاده از سدیم دودسیل سولفات سدیم به عنوان سورفکتانت آلی است. در صنایع شیمیایی اکسید کبالت برای تولید نمک های کبالت مورد استفاده قرار می گیرد.

در بسیاری از مناطق جهان محتوای کبالت موجود در خاک و گیاهان بسیار کم است و سلامت موجودات زنده را تحت تأثیر قرار نمی دهد و حتی می توان آن را به خاک یا خوراک دام ها اضافه کرد.

کاربردهای اکسید کبالت در پزشکی:
اگرچه این ماده کاربردهای گسترده ای در تولید ابر رساناها، شبه رساناها، حسگرها، MRI و زیست پزشکی دارد اما سنتز بیولوژیکی آن در مقیاس نانو با یک روش کاملا سبز برای تولید نانوذرات اکسید کبالت یک دستاورد بزرگ در علوم پزشکی است.

نانوذرات این ماده پتانسیل ضد باکتریایی متفاوتی در برابر سویه های مختلف باکتریایی بیماری زا نشان می دهند. این ترکیبات نسبت به ماکروفاژها با گلبولهای قرمز سازگاری بیشتری دارند و دارای خواص آنتی اکسیدانی، قدرت احیاء کنندگی و مهار آنزیم ها هستند. این ترکیب همچنین پتانسیل درمان لیشمانیاز را دارد ولی مطالعات بیشتری برای سازگاری و عدم سمیت آن برای سلولهای زنده لازم است.

سایر کاربردها:
این ماده در همه دماها با ایجاد رنگ متالیک فلزی برای لعابکاری مورد استفاده قرار می گیرد. کبالت قدرتمندترین رنگ در صنایع تولید سرامیک است که در اکثر سیستم ها پایدار است. این ماده مانند مس در طول اکسیداسیون به صورت فعال ذوب می شود. درک دقیق اینکه پودر اکسید کبالت چیست و چگونه تجزیه می شود بسیار پیچیده است.

نمک های کبالت معمولاً با فعالیت اسیدهای مناسب بر روی فلز کبالت یا اکسید کبالت ساخته می شوند. برخی از نمک های کبالت، به ویژه ترکیبات آلی آن خشک کننده های عالی رنگ ها، لاک و جوهر هستند. لینولات های کبالت، رزین ها، اولئات ها، استئارات ها و نفتنات ها حاوی 4 تا 12 درصد کبالت هستند که برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

اکسید کبالت خالص حاوی 78.6٪ فلز کبالت است و پودر خام آن برای کاربرد در لعاب کاری به اکسید کبالت واقعی تجزیه نمی شود مگر اینکه در کوره گرم شود.

به طور معمول 140 تا 4500 گرم (5 اونس تا 10 پوند) اکسید کبالت در هر تن شیشه برای ایجاد رنگ آبی در شیشه های ساختمانی، بطری ها و شیشه های فیلتر نوری مورد استفاده قرار می گیرد. برای خنثی کردن رنگ زرد آهن در ظروف و شیشه های پنجره، مقادیر کمی اکسید کبالت، 1 تا 45 گرم (0.04 تا 1.6 اونس) در هر تن شیشه مورد نیاز است.

حدود 454 گرم (1 پوند) این ماده در هر تن خاک رس خشک نیز برای خنثی کردن رنگ آهن در ظروف سفالی، سرویس بهداشتی و کاشی استفاده می شود و در مقادیر بیشتر برای افزودن رنگ آبی بکار می رود.

شایان ذکر است که اگر گریدهای سرامیکی تجاری اکسید کبالت خوب آسیاب نشوند لکه های لعابی در محصول نهایی ایجاد خواهند کرد و بسته به اینکه ذرات تا چه درجه ای در محصول تجمع داشته باشند رنگ سرامیک و لکه های آن متفاوت خواهد بود.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>