اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

میکروتیوب

میکروتیوب چیست؟
ظرف های کوچک پلاستیکی که برای نگه داری نمونه های با مقدار خیلی کم کاربرد دارند و همچنین قابل استفاده در دستگاه های میکروسانتریفیوژ در آزمایشگاه ها هستند را میکروتیوب می گویند. 

در آزمایشگاه های زیستی یکی از لوازم پرمصرف، میکروتیوب ها هستند که لوله هایی به شکل مخروط اند. این وسیله ها از جنس پلاستیکی و از ترکیب پلیمر (پروپیلن) بوده و دارای درب پلی اتیلنی می باشند. درب این وسیله به صورت جدا یا چسبیده به بدنه است و به راحتی باز و بسته می شود و دارای قفل ایمنی است.

داشتن این نوع درب باعث می شود که هنگام سانتریفیوژ نمونه از داخل آن بیرون نریزد. این درب ها به دو شکل تخت و محدب هستند که نوع محدب آن، کاربرد بیشتری دارد چون تبخیر ماده درون آن با این مدل طراحی کمترین حد است. هنگام بستن درب آن صدایی شبیه کلیک شنیده می شود که نشانه چفت شدن درب است.

نکته:
میکروتیوب ها تحمل درجه ی دمایی بین -80 تا 121 درجه سانتی گراد را دارند. مقاومت آن ها در مقابل حلال های شیمیایی و آلی بالا بوده و در مقابل ضربه ها نیز مقاوم می باشد. به این وسیله لوله سانتریفیوژ نیز گفته می شود.

این تیوب ها تا اندازه های 2 میلی لیتر به شکل مخروطی اند و با افزایش حجم به شکلی با انتهای محدب ساخته می شوند و با افزایش حجم، انتهای آن محدب تر می شود. این لوله ها قابلیت اتوکلاو دارند.

حجم و رنگ میکروتیوب ها:
اندازه تیوب ها بین 250 میکرولیتر تا 2 میلی لیتر می باشد که از نوع کم حجم آن ها که دارای دیواره نازکی هستند برای آزمایشات کم حجمی مثل PCR و از نوع بزرگ تر بیشتر برای نگه داری و یا استخراج استفاده می شود. این وسیله به رنگ های مختلفی ساخته می شود اما نوع شفاف آن پرکاربردترین است.

برای ترکیبات حساس به نور و همچنین ترکیبات پارامترهای خونی و ویتامین ها از نوع رنگی استفاده می شود. رنگ های موجود در بازار سبز، آبی، قرمز، زرد و قهوه ای هستند. وقتی از نمونه های رنگی استفاده می شود در صورتی که اطلاعات نوشته شده روی لوله پاک شود بازهم قابل شناسایی خواهد بود.

کاربرد ها:
این تیوب ها در امور صنعتی و استفاده بالینی کاربرد دارد و برای انجام آزمایشات با حجم کم به کار گرفته می شود. در زیست شناسی برای واکنش های جداسازی و ذخیره کردن نمونه ها از میکروتیوب ها استفاده می شود.

در استخراج RNA, DNA واکنش PCR داخل تیوب ها انجام می شود و همچنین برای نگهداری نمونه های DNA, RNA نیز کاربرد دارند. برای استفاده از این تیوب ها باید با توجه به نوع آزمایش به خواصی از آن چون مدرج بودن، قابلیت اتوکلاو، قدرت تحمل نیروی گریز از مرکز در دستگاه سانتریفیوژ و … توجه کرد.

توجه:
در برخی موارد در آزمایشگاه ها این تیوب ها را با شستشو استفاده مجدد می کنند که این امر به دلیل کدر شدن لوله ها و ایجاد رسوب در آن، با استفاده مجدد در دستگاه، کار دستگاه را دچار اختلال می کند.

 قیمت خرید و فروش:
این وسیله با نام تجاری میکروتیوب ایندرف با توجه به شکل های مختلفی که دارد و با در نظر گرفتن ابعاد و حجم های آن، با قیمت های مختلف در شرکت های مختلف عرضه می شود. این وسیله ارزان است و به طور عمده و به راحتی قابل تهیه می باشد.

از این وسیله به صورت یکبار مصرف به کار گرفته می شود. ضمنا می توان آن را به صورت مجازی نیز خریداری کرد. در ایران نیز شرکت های معتبر زیادی این تیوب ها را تولید می کنند.

انواع میکروتیوب:
میکروتیوب ها به دو نوع استریل و غیر استریل ساخته می شوند. استریلیزاسیون از مهم ترین خصوصیات این لوله هاست. تیوب های بسیار کوچک به شکل استریل در دسترس اند و در نگه داری نمونه های بسیار حساس از آن ها استفاده می شود.

از نمونه های حساس می توان به DNA اشاره کرد که با کوچک ترین آلودگی نتیجه آزمایش های PCR واقعی نخواهد بود. همچنین در آزمایشات باستان شناسی و پزشکی قانونی نیز که از آزمایشات حساسی هستند باید از تیوب هایی استفاده کرد که میزان استریلیزاسیون بالایی داشته باشند تا با وجود حتی کمترین آلودگی نتیجه را تغییر ندهد.

اما در نمونه هایی که حساسیت کمی دارند از تیوب های بدون استریل استفاده می شود. با این که تیوب های کوچک استریل هستند اما در برخی موارد تیوب های بزرگ تر نیز استریل می شوند.

نکته:
در یک دسته بندی دیگر این تیوب ها به دو صورت تکی و استریپ (خشابی) تقسیم می شوند. نوع خشابی دارای درب های محدب و تخت و با حجم های 0.1 و 0.2 در دسته های 4 تایی و یا 8 تایی در دسترس است و برای کارهای PCR استفاده می شود. از استریپ 4 تایی در دستگاه های روتورژن و کوربت به کار گرفته می شود.

 دستگاه میکروسانتریفیوژ:
میکرو سانتریفیوژ دستگاه هایی هستند که با استفاده از نیروی گریز و در آزمایشگاه های تشخیص طبی و دیگر آزمایشگاه ها با به کار بردن میکروتیوب های حاوی نمونه کار می کنند. این دستگاه ها اجزای مخلوط مایع را از هم جدا می کنند.

سانتریفیوژها بسته به این که چند جایگاه برای قرار گرفتن نمونه دارند، 4 شاخه یا 8 شاخه هستند. با روشن شدن موتور و چرخش حول محور افقی و قرار گیری محلول ها به طور عمودی و یا زاویه 45 درجه، جداسازی مواد انجام می شود.

دو دسته سانتریفیوژ ساده (بدون یخچال) و یخچال دار وجود دارد. نوع یخچال دار داخل سانتریفیوژ را به دمایی پایین تر از دمای یخچال می رساند. میکروتیوب ها می توانند در آزمایشگاه های مختلف داخل دستگاه های سانتریفوژ قرار گیرند و برای واکنش های گوناگون استفاده شوند.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>