اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی

پرینتر

وقتی در مورد انواع مختلف پرینترهای سه بعدی صحبت می کنیم، معمولاً صحبت در مورد تکنولوژی پشت آنهاست. به عنوان مثال SLA، FDM، SLS و Polyjet. هرکدام از این تکنولوژی ها خود می توانند به دسته های متفاوتی تقسیم شوند. به خصوص پرینترهای سه بعدی با تکنولوژی FDM به دلیل گستردگی و ترویج بیشتر دارای دسته های متفاوتی است که هر کدام از آن دسته ها مکانیزم مختص به خود را دارد. در ادامه با انواع مختلف پرینترهای سه بعدی FDM آشنا خواهیم شد.

انواع مکانیزم پرینترهای FDM

در ادامه می خواهیم چهار نمونه از انواع مختلف پرینترهای سه بعدی FDM را به شما معرفی کنیم؛ این چهار شامل کارتزین، دلتا، قطبی و بازوی رباتیک هستند.چهار نوع مختلف پرینترهای FDM شامل کارتزین، دلتا، قطبی و بازوی رباتیک هستند.

پرینترهای سه بعدی FDM کارتزین

در بین انواع مختلف پرینترهای سه بعدی اف دی ام، پرینترهای کارتزین معمول ترین آن ها در بازار هستند. بر اساس سیستم مختصات کارتزین در ریاضیات، این تکنولوژی از سه محور Y، X و Z برای تشخیص موقعیت و جهت نازل پرینتر استفاده می کند. در این نوع پرینتر، صفحه ی پرینت معمولاً در راستای Z و اکسترودر در راستاهای X و Y حرکت می کند.

به Ultimaker و MakerBot می توان به عنوان دو مورد از معروف ترین برندهای سازنده ی پرینترهای سه بعدی FDM کارتزین نام برد. گفتنی است که در بعضی از این پرینترها، صفحه ی پرینت در راستای متفاوتی حرکت می کند. همانند پرینتر سه بعدی که صفحه ی پرینت در آن ها در راستای محور Y حرکت می کند.

پرینتر سه بعدی FDM قطبی

موقعیت یابی پرینتر سه بعدی FDM قطبی با محورهای Y، X و Z مشخص نمی شود. بلکه با زاویه و طول مشخص می شود. این به معنای این است که صفحه ی پرینت همزمان دوران می کند و جابه جا می شود و اکسترودر تنها در راستای عمودی جابه جا می شود.

مهم ترین مزیت پرینترهای سه بعدی اف دی ام قطبی این است که آن ها تنها نیاز به دو موتور دارند؛ این در حالی است که پرینترهای کارتزین حداقل به سه موتور نیاز دارند. همچنین پرینترهای FDM قطبی مصرف انرژی بهینه تری دارند و می توانند اجسام بزرگ تری را با اشغال فضای کمتر درست کنند.

پرینترهای سه بعدی FDM دلتا

اینگونه از پرینترها اخیراً بیش از پیش در بازار دیده می شوند. شاسی اصلی این پرینترها بر اساس ربات های موازی دلتا ساخته می شود و دارای شش درجه آزادی است. به همین دلیل هم در بین انواع مختلف پرینترهای سه بعدی FDM، اینگونه از پرینترها پیچیدگی بیشتری را در فرآیند طراحی و ساخت ایجاد می کنند. اکسترودر این دستگاه ها بر اساس مختصات کارتزین موقعیت یابی می شود.

پرینترهای دلتا به این دلیل ساخته شده اند که سرعت چاپ سه بعدی را افزایش دهند؛ هرچند بسیاری اعتقاد دارند که دقت این گونه از پرینترهای سه بعدی اف دی ام به اندازه ی پرینترهای معمول کارتزین نیست.امروزه پیشروان صنایع ساخت افزایشی از بازوهای رباتیک در ساخت پرینترهای سه بعدی استفاده می کنند. خصوصاً آن دسته از پرینترها که برای ساخت خانه ها و ساختمان ها استفاده طراحی شده اند، بیشتر از این گونه از بازوهای رباتیک بهره می برند.

ناگفته نماند که هنوز این تکنولوژی در مراحل توسعه به سر می برد. هرچند این نوع از پرینترها متداول نیستند، ولی استفاده از آن ها در حال افزایش است. با وجود اینکه مکانیزم خاص این گونه از پرینترها به آن ها اجازه می دهد که راحت تر ساختارهای پیچیده را بسازند، ولی کیفیت ساخت آن ها به اندازه ی پرینترهای کارتزین متداول نیست.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>