اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

منتول یا جوهر نعنا در روغن نعنا فلفلی، سوسنبر، نعنای وحشی و سایر گونه های نعنا یافت می شود و بو و طعم خنک نعنا را با خود به همراه دارد.

منتول_کریستال

این ماده کریستالی و بی رنگ که در دنیای تجاری با نام اسانس اکالیپتوس نیز شناخته شده، به صورت مصنوعی و از هیدروژناسیون تیمول و به صورت مصنوعی هم قابل سنتز می باشد. بو و طعم آشنای منتول کریستال در بسیاری از فرآورده های غذایی و دارویی حس می شود؛ اما شاید جالب باشد بدانید که برخی از تولیدکنندگان از این نوع ماده شیمیایی حتی در تولید انواع عطر و لوازم آرایشی نیز استفاده می کنند.

بسیاری از افراد گمان می کنند که حس خنکی ناشی از مصرف مواد حاوی منتول به دلیل عمل تبخیر است.

اما حقیقت آن است که علت این حس خنکی تعامل مولکول های منتول با کانال های کلسیمی است که در تمام بدن ما حضور دارند و مسئول دریافت حس سرما هستند. تأثیر مولکول های منتول بر روی این کانال ها است که باعث ایجاد حس خنکی می گردد!

مروری بر کاربرد های منتول کریستال یا اکالیپتوس:
گرچه بسیاری از افراد منتول و اکالیپتوس را با یکدیگر اشتباه می گیرند؛ اما واقعیت آن است که این دو ماده منشأ متفاوتی دارند و استفاده از نام آن ها به جای یکدیگر در دنیای تجاری به اشتباه رایج شده است.

با این وجود بسیاری از خواص این دو ماده مشابه یکدیگر می باشد. در ادامه به بررسی برخی از کاربرد های منتول کریستال می پردازیم:

داروسازی:
منتول و اکالیپتوس در دنیای پزشکی کاربرد های فراوانی دارند. یکی از موارد استفاده از منتول در دنیای پزشکی، بکارگیری آن در ساخت داروهای برطرف کننده سرفه، سرماخوردگی و گرفتگی بینی است. استنشاق منتول از راه دهان یا مجاری بینی باعث می گردد تا تنگی نفس کاهش یافته و گرفتگی گلو توسط خلط نیز بهبود یابد.

علاوه بر موارد گفته شده، از این ماده برای درمان ناراحتی های سینوسی، سردرد، حالت تهوع، سرگیجه، اسهال، درد مفاصل، سوختگی، گرفتگی ماهیچه ها، رگ به رگ شدن و… نیز استفاده می گردد.

محصولات بهداشت دهان و دندان:
یکی دیگر از کاربرد های رایج منتول، استفاده از آن ساخت محصولات بهداشت دهان و دندان از جمله، انواع خمیردندان، محلول های دهان شویه، نخ دندان، اسپری های خوشبو کننده دهان و… اشاره کرد. علت استفاده از منتول، اسانس نعنا و اسانس پونه در این محصولات، ایجاد حس خنکی طراوت در دهان و البته ایجاد بویی مطبوع در دهان می باشد.

صنایع غذایی:
گستره قابل توجهی از خوراکی های موجود در بازار را با طعم نعنا و اکالیپتوس تولید می کنند که از جمله این محصولات می توان به انواع آبنبات، شکلات، قرص نعنایی، آدامس، شربت و سیروپ و… اشاره کرد.

محصولات آرایشی و بهداشتی:
همانطور که گفته شد، منتول دارای خاصیت خنک کنندگی می باشد. این ویژگی منتول باعث کاهش التهاب، سوزش و خارش می شود و به همین جهت توجه تولیدکنندگان محصولات آرایشی و بهداشتی نیز به سوی این ماده جلب شده است.استفاده در سونا خشک و سونا بخار منتول بسیار بسیار معمول هست.

محققان اخیراً به این نتیجه رسیده اند که منتول در کاهش لکه های تیره روی پوست و از بین بردن جوش های سر سفید و سر سیاه تأثیرگذار بوده و از پیری پوست جلوگیری می کند. علاوه بر این، منتول دارای خاصیت حفظ رطوبت بوده و به این ترتیب باعث حفظ طراوات و شادابی پوست می شود.

به غیر از محصولات آرایشی، از منتول در تولید محصولات مراقبت از مو نیز استفاده می شود. کریستال های منتول مورد استفاده در این محصولات، روغن تولید شده توسط غدد چربی پوست مو را کنترل کرده و شوره سر را کاهش می دهد. این ماده آلودگی ها و سبوم اضافی مو را از بین برده و باعث درخشندگی مو می گردد.

سایر کاربرد های کریستال منتول و اکالیپتوس:

  • رایحه درمانی.
  • استفاده در مشتقات تنباکو.
  • استفاده در عطر سازی.
  • بهبود جای نیش حشرات.
  • استفاده در آب استخر و سونا.
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>