اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

وای فای دایرکت

وای فای دایرکت یک استاندارد رسمی است که از طریق اتحاد وای فای ارائه شده است. اتحادیه صنعت جهانی، مسئول صدور گواهینامه کیت وای فای است؛ یعنی می توان اطمینان داشت که هر گجت دارای وای فای دایرکت می تواند بدون نیاز به سخت افزار خاصی با تمام دستگاه های مجهز به این ویژگی کار کند.ایده وای فای دایرکت این است که کارهای ساده به اتصالات ساده نیاز دارند.

فرض کنید می خواهید از لپ تاپ یا تلفن هوشمند، تصویری به پرینتر بی سیم بفرستید و چاپ کنید یا با شخصی که با او در یک اتاق هستید، تصاویری به اشتراک بگذارید یا حتی فیلم مورد نظر خود را از تلفن همراه به تلویزیون ارسال کنید؛ هیچ یک از این موارد به اتصال فعال اینترنت یا در کل، اتصال به اینترنت نیاز ندارند؛ اما برای انجام آن ها لازم است دستگاه شما به پرینتر یا به سخت افزار شخص دیگر یا تلویزیون متصل شود. با کمک وای فای دایرکت تمام این موارد به سادگی امکان پذیر هستند.

دستگاه ها از طریق یک نقطه دسترسی (Access point) امکان دریافت اطلاعات پیدا می کنند. وای فای دایرکت به دستگاه ها توانایی عبور از این فرایند و اتصال مستقیم به یکدیگر می دهد. بیشتر افراد هنگامی که به اتصال دستگاه به دستگاه (D2D) فکر می کنند، اولین چیزی که به ذهنشان خطور می کند بلوتوث است.

وای فای دایرکت اتصالی شبیه به بلوتوث ارائه می دهد که در آن، ابتدا باید دستگاه هایی که از وای فای دایرکت برخوردار هستند به هم معرفی کنید تا یک اتصال ایجاد شود؛ اما وای فای دایرکت بسیار قدرتمندتر از بلوتوث است و می تواند حجم بیشتری از داده را با سرعت بالاتر و در مسافت طولانی تری مدیریت و ارسال کند. اگر وای فای دایرکت به شکل صحیح تنظیم شده باشد، می تواند داده ها را با سرعت 10 برابر سریع تر از بلوتوث در دستگاه های اندرویدی انتقال بدهد. این برتری ها باعث شده است که وای فای دایرکت برای برنامه های تجاری که نیاز به اشتراک داده بین دستگاه ها دارند، گزینه مناسب تری باشد.

وای فای دایرکت چیست و چگونه کار می کند

دستگاه ها برای استفاده از وای فای دایرکت با روش های گوناگونی جفت می شوند؛ دکمه های فیزیکی (فشردن دکمه در گجت اول و سپس فشردن همان دکمه در گجت دوم)، پین کد، کد QR یا حتی NFC از جمله این روش ها هستند. وای فای دایرکت برای اشتراک اطلاعات بین دستگاه ها به یک شبکه متمرکز یا روتر بی سیم نیاز ندارد.

بلکه هنگام برقراری اتصال، یک دستگاه به عنوان نقطه دسترسی یا هات اسپات عمل می کند و سایر دستگاه ها با استفاده از پروتکل های WPS و WPA/ WPA2 به دستگاه اصلی متصل می شوند. برای ایجاد اتصال ایمن، جلوگیری از ارتباطات غیر مجاز و خصوصی نگه داشتن اتصال، وای فای دایرکت از پروتکل های WPS و WPA/ WPA2 استفاده می کند. پس از برقراری اتصال و حتی در صورت متصل نبودن به شبکه داده ها می توانند بلافاصله بین دستگاه های اطراف به اشتراک گذاشته شوند.

از آنجا که دستگاه های دارای وای فای دایرکت می توانند بدون نیاز به یک نقطه دسترسی به هم متصل شوند، نیازی به استفاده از روتر نیست. دستگاه های درگیر در اتصال وای فای دایرکت، در صورت لزوم شبکه ادهاک (Ad-Hoc) خود را ایجاد می کنند و به شما این امکان را می دهند که دستگاه ها ی در دسترس را مشاهده و انتخاب کنید که به کدام یک متصل شوید.

برای اینکه بهتر با این موضوع آشنا شوید به این مثال دقت کنید: فرض کنید باید فایلی برای دوست خود بفرستید؛ اما به اتصال وای فای امن دسترسی ندارید. در این صورت می توانید به جای اتصال به اینترنت، یک شبکه ی ادهاک ایجاد کنید. شما می توانید به صورت بی سیم یک شبکه ادهاک در فاصله ی 100 متری بین دستگاه خود و دوستتان ایجاد کنید و فایل مورد نظر را برای او بفرستید.

از آنجا که دستگاه شما میزبان است، اگر اتصال را قطع کنید، صرف نظر از اینکه هم زمان چند دستگاه به شبکه ادهاک متصل باشند، اتصال به پایان می رسد. با توجه به این مثال می توان گفت شبکه ادهاک یک نوع شبکه محلی (LAN) موقت است؛ پس اگر یک شبکه ادهاک را به طور دائمی راه اندازی کنید به شبکه محلی تبدیل می شود. به کمک یک شبکه ادهاک، چندین دستگاه می توانند به اینترنت دستگاه میزبان دسترسی پیدا کنند.

وای فای دایرکت به طور بالقوه شامل دو گزینه ی مفید است: پیدا کردن دستگاه ها (Wi-Fi Direct Discovery Device) و پیدا کردن سرویس ها (Service Discovery). دستگاه ها به طور پیش فرض نمی دانند در اطرافشان چه دستگاه هایی وجود دارد؛ اما اگر توسعه دهندگان این مورد را فعال کرده باشند، دستگاه شما می داند چه نوع دستگاه هایی در نزدیکی آن وجود دارند و هر یک چه کاربردی دارد.

برای مثال اگر بخواهید تصویر یا فیلمی را به نمایش دربیاورید، فقط دستگاه هایی را می بینید که قابلیت نمایش تصاویر داشته باشند یا اگر می خواهید تصویری را چاپ کنید، فقط پرینترها یا دستگاه هایی را مشاهده می کنید که به پرینترها متصل هستند. کشف دستگاه هایی که مناسب کار شما هستند، می تواند قبل از ایجاد اتصال اتفاق بیافتد تا زمان شما صرف تلاش بیهوده برای اتصال به دستگاه نامناسب نشود.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>