اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

نیترات کلسیم نمک نیترات معدنی کلسیم است که معمولاً به عنوان کود مورد استفاده قرار می گیرد.

نیترات_کلسیم

نیترات کلسیم که نیترات نروژی نیز نامیده می شود ترکیبی با فرمول شیمیایی Ca (NO3) 2 است که به صورت گرانول های خاکستری کمرنگ موجود است.

نیترات کلسیم بسیار جاذب رطوبت است و معمولا به صورت تتراهیدرات یافت می شود زیرا به راحتی رطوبت هوا را جذب می کند. این ماده عمدتا به عنوان یک عنصر در کودها مورد استفاده قرار می گیرد اما کاربردهای دیگری نیز دارد.

این ماده اکسید کننده است و در آب و الکل محلول است. نیترات کلسیم به صورت تجاری از تیمار سنگ آهک با اسید نیتریک ضعیف حاصل می شود. این ترکیب همچنین طی روند جذب اکسید نیتروژن توسط شیر آهک تشکیل می شود.

کاربردهای نیترات کلسیم چیست ؟
نیترات کلسیم کاربردهای مختلفی از جمله استفاده در کودها، مواد شیمیایی تصفیه فاضلاب، ساخت بتن و مواد منفجره دارد. سایر کاربردهای این ماده شیمیایی شامل تولید نمک مذاب و بسته های قابل احیا سرد می باشد.

بیشترین موارد مصرف این ماده شیمیایی، تولید کود است که بخش بزرگی از بازار جهانی این ماده شیمیایی را به خودش اختصاص می دهد.

کلسیم یک ریزمغذی ضروری برای رشد بافت های گیاهی است و عرضه و جذب کافی آن باعث افزایش ماندگاری کلیه محصولات کشاورزی می شود.

در سیستم های تصفیه فاضلاب برای جلوگیری از انتشار بو مورد استفاده قرار می گیرد. در حضور نیترات، متابولیسم سولفات ها متوقف می شود، بنابراین از تشکیل سولفید هیدروژن جلوگیری می کند.

علاوه بر این، مواد آلی تجزیه پذیر به راحتی مصرف می شوند و باعث ایجاد شرایط بی هوازی در پایین دست و انتشار بوهای نامطبوع نمی شوند. این ماده همچنین در تصفیه لجن های مازاد نیز کاربرد دارد.

در ترکیبات تسریع کننده سختی بتن نیز استفاده می شود. یون کلسیم باعث تشکیل هیدروکسید کلسیم و در نتیجه رسوب و سختی محل می شود.

این ماده یک منعقد کننده بسیار متداول در تولید لاتکس است. علاوه براین انحلال نیترات کلسیم تتراهیدرات بسیار گرما زا (خنک کننده) است به همین دلیل گاهی اوقات نیترات کلسیم در تولید بسته های سرد قابل احیا استفاده می شود.

به عنوان بخشی از مخلوط نمک مذاب قابل استفاده است. مخلوط های باینری از نیترات کلسیم و نیترات پتاسیم یا مخلوط های سه گانه حاوی نیترات سدیم حاوی این ماده شیمیایی هستند.

از این نمک های مذاب می توان برای جایگزینی روغن ترمو در نیروگاه های متمرکز خورشیدی برای انتقال حرارت استفاده کرد، اما بیشتر آن در ذخیره سازی گرما استفاده می شود.

چرا از این کود استفاده می کنیم؟
نیترات کلسیم حاوی کلسیم و نیتروژن است که مواد مغذی مورد نیاز گیاهان برای زنده ماندن هستند. کلسیم برای برخی از گیاهان قادر به تولید بذر، بسیار حیاتی است و همچنین به گیاه کمک می کند تا میوه بهتر با ماندگاری بیشتر داشته باشد.

کلسیم همچنین یک عنصر مهم در شکل گیری دیواره های سلول های گیاهی است و در دسترس بودن مقدار مناسب کلسیم در یک گیاه به قوی بودن دیواره های سلولی کمک می کند و گیاه را از بیماری و استرس محافظت می کند.

در مقایسه می توان گفت آمونیوم باعث کاهش pH بستر گیاهان می شود و در غلظت های بالا می تواند برای گیاه سمی باشد. اوره برای گیاه به راحتی در دسترس نیست و ابتدا لازم است قبل از جذب به آمونیوم تبدیل شود. همچنین آمونیوم و اوره وقتی در مواد خشک استفاده می شوند بسیار فرار هستند.

کودهای مبتنی بر نیترات کلسیم مانند آمونیاک یا کودهای حاوی اوره وارد اتمسفر نمی شوند. به علاوه کودهای نیترات کلسیم خاک را اسیدی نمی کنند، حاوی فلزات سنگین یا کلریدها نیستند و تحت تأثیر دما قرار نمی گیرند و مواد مغذی مورد نیاز گیاه را در شرایط نامساعد فراهم می کنند.

از نظر باغداران ازت ماده مغذی اساسی مورد نیاز گیاهان است. نیتروژن یک عنصر اساسی در تولید اسیدهای آمینه و کلروفیل است و تأمین نیتروژن باعث سرسبزی و بهبود بازار فروش می شود.

نیترات کلسیم می تواند به عنوان کود برای همه گیاهان مورد استفاده قرار بگیرد اما در برخی مواقع بسیار مفید و حتی ضروری است.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>