اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

بردو (bordeaux mixture) یک قارچ کش و باکتری کش حفاظتی - تماسی است که با نام بردوفیکس نیز شناخته می شود.

قارچ_کش_بردو

این سم برای مقابله با طیف گسترده ای از بیماریهای گیاهی مورد استفاده قرار گرفته و حفاظت طولانی مدتی فراهم می کند.

این قارچ کش با تجمع یون مس در سلول های قارچی و تشکیل کمپلکس با آنزیم های حاوی گروه سولفیدریل، هیدروکسیل، آمینو یا کربوکسیل آن ها را غیر فعال کرده و با ایجاد اختلال عمومی در متابولیسم عوامل بیماریزا را از بین می برد.

بردو برای زنبور عسل خطرناک نیست اما برای ماهی ها و آبزیان مضر بوده و تا حدودی می تواند به عنوان دافع حشرات عمل کند. 

قیمت خرید و فروش سم قارچ کش بردو:
این قارچ کش در بطری های 1 لیتری، 5 لیتری و پودر ترکیبی در بازار موجود است و پس از خرید باید به نسبت های ذکر شده بر روی برچسب آن را با آب رقیق کرد و مورد استفاده قرار داد. دوره کارنس این سم یک هفته می باشد.

کاربرد سم قارچ کش بردو:
این سم در ایران علیه شانکر باکتریایی در درختان میوه هسته دار، بیماری غربالی در درختان میوه، پیچیدگی برگ در هلو، گموز مرکبات، گموز در پسته، پوسیدگی فیتوفترایی طوقه درختان هسته دار و دانه دار، شانکر سیتوسپورایی درختان میوه، شانکر باکتریایی لیموترش، آتشک درختان میوه دانه دار، پیچیدگی برگ هلو، لکه آجری در بادام و آنتراکنوز در گردو مورد استفاده قرار می گیرد.

از دیگر مصارف سم بردو در سایر کشورها می توان به کنترل طیف وسیعی از بیماری های گیاهی مانند شانکر های باکتریایی و قارچی درختان میوه مانند شانکر سیتوسپورایی، نکتریایی و غیره، سوختگی های باکتریایی و قارچی، سفیدک های داخلی و غیره اشاره کرد.

نحوه و زمان مصرف سم قارچ کش بردو:
بردو را می توان به صورت محلول پاشی، خمیر و ترکیب با آب زراعی مورد استفاده قرار داد که در ادامه نحوه آماده سازی آن شرح داده شده است.

برای محلول پاشی 100 لیتر بردو و یک کیلوگرم هیدروکسید کلسیم را با مقدار کمی آب خیس کرده و پس از ریختن در سمپاش حجم آن را با آب به 95 لیتر می رسانیم. سپس یک کیلوگرم سولفات مس را در 5 لیتر آب ولرم حل کرده و به محلول فوق اضافه می کنیم و پس از 2 دقیقه بهم زدن ترکیب بردو را برای سمپاشی مورد استفاده قرار می دهیم.

این سم ترکیبی را می توان با روغن ولک مخلوط کرد و برای سم پاشی های پاییزه و پیش بهاره جهت مبارزه با آفات و بیماری های گیاهی استفاده کرد.

برای کنترل بیماری هایی مانند پوسیدگی های طوقه و ریشه گیاهان، سرطان ها و گال های طوقه و ریشه که جزء عوامل بیماری زا خاکزی هستند باید خاک را ضد عفونی کرد.

برای این منظور مقدار 10 در هزار بردوفیکس را آماده کرده و گیاهان را با آن آبیاری کنید. علاوه بر این برای درختان مسن تر آبیاری سایه انداز و بیل زدن خاک نیز جهت پیشگیری از بیماری ضروری است.

گاهی اوقات برای کنترل بیماری هایی مانند پوسیدگی های طوقه و ریشه گیاهان، انواع شانکرها و بلایت ها، سرطان ها و گال های طوقه و ریشه، محلول پاشی ها کافی نیست و باید از خمیر استفاده کرد. بدین منظور بافت آلوده گیاه را با ابزار تیزی برداشته و بافت سالم گیاه را با خمیر بردو ضد عفونی کرد.

برای تهیه خمیر یک بسته چهار کیلویی ترکیب بردو را با 2 کیلوگرم سولفات مس در 8 لیتر آب حل کرده و 2 کیلوگرم هیدروکسید کلسیم را در 4 لیتر آب به صورت جداگانه دوغاب می کنیم.

سپس محلول سولفات مس را به آرامی به آن اضافه می کنیم تا خمیر به دست آید. این خمیر را می توان برای ضد عفونی محل هرس گیاهان نیز مورد استفاده قرار داد.

عوارض سم قارچ کش بردو:
برای پیشگیری از عوارض ناخواسته زمان استفاده سم از لباس کار، عینک، ماسک، چکمه و دستکش پلاستیکی استفاده کرده و پس از اتمام سمپاشی لباس ها را شسته و استحمام کنید. در صورت ریختن سم بر روی لباس ها در حین آماده سازی به سرعت لباس ها را عوض کرده و موضع را با آب و صابون شستشو دهید.

بردو برای ماهی ها و سایر آبزیان خطرناک است به همین دلیل برای جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی از شستشوی ظروف آلوده به سم در آبهای جاری و رودخانه ها خودداری کنید.

به دلیل مضر بودن این سم برای دام ها حداقل 3 هفته آنها را از مناطق سمپاشی شده دور نگه دارید. بردو را نباید با سموم فسفره، کاربامات ها و سموم شیمیایی که در محیط قلیایی تجزیه می شوند مخلوط کنید.

شرایط نگهداری سم قارچ کش بردو:
مانند سایر سموم کشاورزی بردو را دور از دسترس اطفال و حیوانات در بسته بندی اصلی و در انبارهای خشک و خنک با دمای 0- 35 درجه سانتی گراد نگهداری کنید. باز شدن درب بسته بندی دوام سم را کاهش می دهد.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>