اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

 لیگنو سولفونات کلسیم

لیگنو سولفونات ها از سال ها قبل به عنوان یکی از افزودنی های شیمیایی مهم مورد مصرف در صنعت بتن کاربرد داشته است. لیگنو سولفونات کلسیم یک پودر قهوه ای رنگ مایل به زرد قهوه ای است که از خمیر چوب سولفیت چوب نرم استخراج می شود. لیگنو سولفونات ها یا لیگنین سولفونیک پلیمرهای الکترولیتی آنیونی محلول در آب هستند.

خواص فیزیکی و شیمیایی لیگنو سولفونات کلسیم

لیگنو سولفونات که یک پلیمر طبیعی است و از ماده لیگنین به دست می آید برای اولین بار در دهه ی 30 میلادی مورد استفاده قرار گرفت. چارچوب آلی لیگنو سولفونات کلسیم یک پلیمر تصادفی سولفونیزه شده از سه نوع از الکل معطر است.لیگنو سولفونات ها به طور عمده به عنوان روان کننده بتن یا کاهنده آب بتن مصرف می شوند. مکانیسم عمل لیگنو سولفونات ها بر پایه خاصیت پخش کنندگی ذرات سیمان در آب است.

در سال های بعد کم کم مواد دیگری نیز به این صنعت معرفی شدند. موادی مانند ملامین فرمالدئید سولفونه SMF، نفتالن فرمالدئید سولفونه و اخیراً رزین های آکریلیک استری و اتری موسوم به پلی کربوکسیلات ها. در این میان هم چنان صنعت لیگنو سولفونات توانسته است ایرادات ساختاری این ترکیبات را برطرف کرده و جایگاه خوبی برای لیگنو سولفونات در بین مواد کاهنده آب بتون حفظ کند. امروزه لیگنو سولفونات ها به تنهایی و یا در ترکیب با دیگر مواد در این صنعت به طور گسترده ای استفاده می شوند.

نحوه تهیه لیگنو سولفونات کلسیم

در خمیر چوبی که شامل ترکیباتی با پیوندهای اتری است، ترکیب الکتروفیل حاصل از تجزیه ی اتر با یون بی سولفیت (HSO3−) واکنش داده و سولفونات تولید می شود:

  • R-O-R’ + H+ → R+ + R’OH
  • R+ + HSO3− → R-SO3H

محل اصلی برای جداسازی اتر، کربن α (اتم کربن متصل به حلقه معطر) در پروپیل (سه کربن خطی) زنجیره جانبی است. واکنش های زیر ساختار اصلی لیگنوسولفونات ها را مشخص نمی کنند زیرا لیگنین و مشتقات آن ترکیبات پیچیده ای هستند و هدف ما این است که ساختار اصلی لیگنوسولفونات ها را به دست آوریم. گروه های R1 و R2 می توانند گروه های متنوعی از گروه های قابل یافت در ساختار لیگنین باشند. سولفونیزاسیون در زنجیره ی جانبی اتفاق می افتد، نه بر روی حلقه آروماتیک مانند p- تولوئن سولفونیک اسید.

طی فرآیند تولید و ساخت خمیر کاغذ از چوب عموما یک مایع اضافی تولید می شود. این مایع اضافی به عنوان یک محصول ضمنی حاوی مخلوطی پیچیده از مواد متفاوتی همچون فرآورده های تجزیه لگنین و سلولز، محصولات سولفوناتی لگنین، انواع گوناگون کربوهیدرات ها (شکرها) و اسید سولفروس های آزاد یا سولفات ها است.

پس از خنثی سازی و فرآیند رسوب گذاری و تخمیر، افزودنی لیگنوسولفونات بتون با شفافیت و خلوص گوناگون به دست می آید. میزان و درصد ترکیبات حاصل به فاکتورهایی همچون خنثی سازی قلیایی، فرآیند خمیری شدن، درجه تخمیر و حتی نوع و سن چوب بستگی دارد.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>