اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

پروپانیل (propanil) که با نام تجاری استام اف نیز در بازار شناخته می شود یک علف کش تماسی و انتخابی متعلق به گروه سموم آنیلیدی است. این علف کش با اختلال در روند فتوسنتز باعث مرگ علف های هرز در مزارع برنج می شود.

مزارع برنج نیز مانند همه زمین های زراعی دیگر بدون استفاده از علف کش مملو از علف های هرزی خواهد شد که به صورت رقابتی باعث کاهش رشد و بازدهی شالی ها می شوند.

برای غلبه بر این مشکل سموم علف کش مختلفی تولید و به باز عرضه شده اند که با مکانیسم های مختلف این گیاهان ناخواسته را از بین می برند.

پروپانیل یکی از این سموم است که علف های هرز پهن برگ و باریک برگ و جگن ها را در مزارع برنج از بین می برد.

قیمت این علف کش بسته به شرکت تولید کننده و نوسانات قیمت ارز در بازار متفاوت است و شما می توانید آن را از فروشگاه های سموم کشاورزی تهیه نمایید. 

مکانیسم اثر سم علف کش پروپانیل (استام اف):
این علف کش پس از محلول پاشی از راه برگ ها جذب شده و با مهار فتوسنتز علف هرز را از بین می برد. این سم با اختلال در انتقال الکترون در فتوسیستم 2 اختلال ایجاد می کند. جذب این علف کش از طریق ریشه نیز صورت می گیرد و به صورت محدود در گیاه منتقل می شود.

برای کسب بهترین نتیجه سمپاشی باید زمانی انجام شود که حداکثر سوروف ها روئیده و به مرحله 1 تا 3 برگی رسیده باشند. علائم تأثیر این سم شامل کلروزه و نکروز شدن برگ های گونه های حساس است.

مقدار و موارد مصرف سم علف کش پروپانیل (استام اف):
این علف کش در ایران برای از بین بردن علف های هرز پهن برگ و باریک برگ و جگن ها در مزارع برنج به مقدار 10 تا 15 لیتر در هکتار مورد استفاده قرار می گیرد.

این سم را می توانید در کشت خشکه کار و هم در کشت غرقابی برنج مورد استفاده قرار دهید و در اختلاط با MCPA در کشت گندم نیز قابل استفاده است.

در زمان سمپاشی دقت کنید که سوروف ها خیس نباشند بدین منظور لازم است که یک یا دو روز قبل سمپاشی آبیاری قطع شود تا سوروف ها از آب خارج و خشک شوند.

مقدار آب لازم جهت تهیه محلول سمپاشی بر حسب نوع سمپاش متفاوت است. درسمپاش های موتوری پشتی حدود 250 لیتر آب برای سمپاشی هر در هکتار از مزارع برنج کفایت می کند.

موقع سمپاشی برای حداکثر تأثیرگذاری باید دقت شود که سم با تمام علف های هرز برخورد نماید تا از بین بروند زیرا این حشره کش تماسی است.

ملاحظات اختصاصی سم علف کش پروپانیل (استام اف):
علف کش استام اف را می توانید با بسیاری از سموم علف کش دیگر به خصوص کاربامات ها و سموم ارگانوفسفره به صورت مخلوط مورد استفاده قرار دهید. از کاربرد همزمان پروپانیل با کودهای مایع به صورت مخلوط خودداری کنید.

این علف کش در صورت پاشیده شدن بر روی برگ های حساس به صورت قطرات پراکنده، نقاط خالدار ایجاد خواهد کرد. جذب پروپانیل در برگ ها به کندی صورت می گیرد بنابراین 4 تا 8 ساعت پس از سمپاشی نباید بارندگی رخ دهد.

پروپانیل هیچ تأثیری بر محصول نهایی ندارد زیرا در برنج به وسیله آنزیم آریل اسیلامیلاز به مولکول غیر سمی تبدیل می شود. این علف کش دوره فعالیت کوتاهی دارد و به سرعت در خاک تجزیه می شود.

استفاده از این سم در محصولات زراعی پهن برگ توصیه نمی شود. توجه داشته باشید استفاده از حشره کش های فسفره در فاصله 14 روز پیش یا پس از مصرف پروپانیل باعث آسیب جدی برنج خواهد شد.

ملاحظات زیست محیطی سم علف کش پروپانیل (استام اف):
میزان سمیت این علف کش برای پستانداران 2500 میلی گرم بر کیلوگرم، برای پرندگان 196 تا 375 میلی گرم بر کیلوگرم و برای ماهی ها 8 تا 11میلی گرم بر لیتر است.

بر این اساس باید از آلوده کردن آب های جاری و رودخانه ها با شستن ظروف و تجهیزات سمپاشی خودداری کرد زیرا زندگی آبزیان را به مخاطره می اندازد.

ملاحظات عمومی سم علف کش پروپانیل (استام اف):
در زمان سمپاشی از لباس های محافظ، عینک، دستکش، ماسک و کلاه استفاده کنید تا تماس بدن با سم به حداقل برسد. در صورت آلوده شدن لباس ها فورا آنها را عوض کرده و محل تماس سم با پوست را با آب و صابون بشویید.

در صورت بروز علائم مسمومیت از جمله سردرد، سرگیجه، تهوع و اختلال در بینایی با در دست داشتن برچسب سم فورا به مراکز درمانی مراجعه کنید.

پادزهر این علف کش باربیتورات است که توسط پزشک برای شما تجویز می شود. این علف کش را در بسته بندی اصلی در انبارهای خشک و خنک و به دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>