اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

فوزالن (phosalone) یک حشره کش و کنه کش تماسی - گوارشی است که برای مهار طیف گسترده ای از آفات گیاهی مورد استفاده قرار می گیرد.

حشره_کش_فوزالن

این حشره کش متعلق به گروه ارگانوفسفره ها است و با از بین بردن توانایی حرکتی حشرات آنها را به سرعت از بین می برد و بازدهی محصولات کشاورزی را افزایش می دهد.

این سم معمولا برای از بین بردن لارو پروانه ها، شپشک ها، مینوزها، شته ها و حشرات مکنده در مزارع و درختان میوه استفاده می شود.

با اینکه فوزالن یک سم سیستمیک محسوب نمی شود اما از لایه مومی برگ وارد بافت های گیاهی شده و در میوه ها و کوتیکول ها تجمع می یابد. این سم سریع الاثر و بادوام است و در دماهای پایین نیز به خوبی عمل می کند.

قیمت سم فوزالون و خرید و فروش این سم در بازار تحت تأثیر نوسانات قیمت دلار تغییر می کند و شما می توانید آن را از تمام فروشگاه های سموم کشاورزی خریداری کنید.

موارد مصرف سم حشره کش فوزالن (زولون):
این حشره کش برای از بین بردن کرم سیب، به و آلو، آفات چغندرقند و سویا، ، پسیل، زنبور و سرخرطومی های گلابی و سیب، کرم خوشه خوار مو، زنجرک به و مو، پسیل و پروانه چوب خوار، آفات برگ خوار آفتاب گردان، سرخرطومی یونجه، آفات ذرت، سوسک کلرادو و سیب زمینی مورد استفاده قرار می گیرد.

از دیگر مصارف این سم در خارج از ایران می توان به کنترل و از بین بردن سخت بالپوشان، جوربالان، شته ها، پروانه ها و تریپس ها در درختان میوه خصوصاً آلو و دیگر میوه های هسته دار، آفات مختلف در انگور، دانه های روغنی، گیاهان زینتی، سیب زمینی، سبزیجات مختلف اشاره کرد.

مکانیسم اثر سم حشره کش فوزالن (زولون):
همانطور که گفتیم این حشره کش جزء سموم ارگانوفسفره است و با اثر بر روی آنزیم استیل کولین استراز عمل می کند.

استیل کولین یک ناقل عصبی تحریک کننده است که در فضای بین سیناپسی ترشح شده و منجر به تحریک آکسون های بعدی می شود.

با مهار آنزیم استیل کولین استراز این تحریک به صورت مداوم ادامه یافته و منجر به فلج شدن حشره می شود. این سم برای کنترل کنه ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

علائم مسمومیت با این سم شامل سر گیجه، سردرد، تهوع، تعریق و اختلالات تنفسی است که در صورت مشاهده آنها حتما باید به مراکز درمانی مراجعه کنید. سولفات آتروپین پادزهری است که هنگام مسمومیت با این سم توسط پزشک تجویز می شود و با کاهش کولین استراز خون عمل می کند.

مقدار و موارد مصرف سم حشره کش فوزالن (زولون):
این آفت کش به شکل محلول پاشی به میزان 2 تا 3 لیتر در هکتار یا 5/1 در هزار برای اکثر محصولات زراعی مورد استفاده قرار می گیرد. برای آفات زیر به تفکیک مقدار مصرف این سم عبارت است از:

  • پسیل پسته به مقدار 5/2 در هزار.
  • کارادرینا و کرم غلات خوار سویا 2 تا 3 لیتر در هکتار.
  • سرخرطومی یونجه، برگ خوار آفتاب گردان 2 تا 3 لیتر در هکتار.
  • کک، خرطوم کوتاه، کرم برگخوار، سر خرطوم کوتاه و بلند 2 تا 3 لیتر در هکتار.
  • سوسک کلرادو و آفتات ذرت 2 تا 3 لیتر در هزار.
  • کرم خوشه خوار و زنجرک مو 1.5 لیتر در هزار.
  • کرم سیب و به و آلو، پسیل گلابی، سر خرطومی سیب و گلابی 1.5 در هزار.

ملاحظات عمومی سم حشره کش فوزالن (زولون):
این سم به شکل کریستال های بی رنگ با بوی سیر است عرضه می شود. زولون با آفت کش های دیگر دیگر سازگار است و خاصیت خورندگی ندارد اما با ترکیبات قلیایی مانند آرسنات کلسیم گوگرد دار ناسازگار است.

توجه داشته باشید که فوزالن تحت تأثیر حرارت بخارات سمی کلر فسفر نیتروژن و اکسیدهای گوگرد آزاد می کند که برای سلامتی خطرناک است.

این سم ممکن است بر روی بعضی از واریته های سیب سوختگی ایجاد کند بنابراین پیش از استفاده از سم حتما با کارشناس مشورت کنید.

استفاده متناوب از این سم با حشره کش های دیگر باعث جلوگیری از گیاه سوزی خواهد شد. فوزالن به طور گسترده در برنامه مدیریت تلفیقی آفات مورد استفاده قرار می گیرد.

ملاحظات زیست محیطی سم حشره کش فوزالن (زولون):
سمیت فوزالن برای پستانداران 120 میلی گرم بر کیلوگرم، برای پرندگان 2150میلی گرم بر کیلوگرم، برای ماهی ها 1/2 میلی گرم بر لیتر، برای دافنی 7/0 میکروگرم بر لیتر است.

بر این اساس این حشره کش برای پرندگان و زنبور ها کم خطر و برای ماهی ها و دیگر موجودات آبزی بسیار خطرناک می باشد بنابراین باید از آلودگی آبهای سطحی به این سم جلوگیری کرد.

برای استفاده از این سم حتما باید از وسایل حفاظت شخصی مانند ماسک، دستکش، عینک و کلاه مخصوص استفاده کنید تا احتمال مسمومیت به حداقل برسد.

از آنجاییکه این آفت کش بر آنزیم کولین استراز در سیستم عصبی تأثیر می گذارد افرادی که براساس توصیه پزشکی نباید از ترکیبات ضد کلین استراز استفاده کنند، نباید از این سم استفاده نمایند.

شرایط نگهداری سم حشره کش فوزالن (زولون):
ماندگاری این سم در محیط زیست زیاد نیست و به سرعت در خاک تجزیه می شود بنابراین باعث آلودگی آب های زیر زمینی نخواهد شد.

این آفت کش حدود 12 الی 20 روز پس از سمپاشی آفات را کنترل کرده و تأثیرگذاری قابل قبولی دارد و دوره کارنس سم فوزالون نیز 15 روز می باشد.

زولون را در انبارهای خشک و خنک به دور از تابش مستقیم نور خورشید و دسترس کودکان و حیوانات خانگی در بسته بندی اصلی نگهداری کنید.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>