اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

الیاف سرامیک

الیاف سرامیکی یا نخ سرامیک فایبر، از تابیدن و یا با بافتن الیاف آلومینو سیلیکات با تحمل حرارتی بالا و تقویت توسط الیاف فایبرگلاس و گاهی، سیم استیل در ضخامت های گوناگون تولید می گردد. این محصول، سفید و بی بو است و برای به کارگیری در محیط های گرم تا 2300 درجه فارنهایت (1260 درجه سانتیگراد) مناسب می باشد. برای درک بهتر ویژگی ها و کاربردهای الیاف سرامیکی، در ادامه، به بررسی تخصصی این ماده نسوز و مواد به کار گرفته شده در آن خواهیم انداخت.

نخ نسوز که با نام طناب نسوز هم شناخته می شوند، از تحمل حرارتی فوق العاده، استحکام کششی و سایشی، و مقاومت بالا در مواجهه با مواد شیمیایی و فشار برخوردار هستند.این مزایا، نخ های نسوز را جزو پرکاربردترین مواد نسوز صنعتی قرار داده است که در زمینه های مختلفی از جمله عایق بندی حرارتی، تولید واشرهای صنعتی، پکینگ، درزگیری کوره های بخار، صنایع نفت و گاز، حمل و نقل، و دوخت لباس های نسوز، به کار گرفته می شوند.

نخ های نسوز، به دو روش تولید می شوند: بافته شده و یا تابیده شده. استفاده از هر کدام از این دو نوع، بستگی به هماهنگی نیاز ما با جنس و کاربرد آن در شرایط گوناگون دارد.قطر نخ های نسوز نیز، با توجه به کاربردی که از آن ها انتظار می رود، متفاوت بوده و بین 2 میلیمتر تا 10 سانتیمتر متغیر است.

همچنین، در برخی موارد، با هدف بهبود بخشیدن به مقاومت مکانیکی و شیمیایی نخ های نسوز، آن ها را به روغن سیلیکون آغشته نموده و یا با سیم های فلزی تقویت می نمایند.مقاومت چشمگیر نخ های نسوز در برابر کشیدگی و پارگی، در کنار مقاومت گرمایی و خواص دی الکتریک خوب الیاف به کار رفته در این نخ ها، محبوبیت آن ها را در بین حوزه های مختلف صنعت، دو چندان نموده است.

الیاف آلومینوسیلیکات

الیاف آلومینوسیلیکات یا پشم آلومینوسیلیکات، الیاف مصنوعی ساخته شده از ذوب آلومینا و سیلیس می باشد. این مواد مذاب، با چرخش یا دمیدن در آن ها، تبدیل به الیاف می گردند. الیاف آلومینوسیلیکات می تواند به طور مستقیم و به صورت الیاف فله برای عایق بندی استفاده شود و یا به محصولات مختلف تبدیل گردد.

این محصول، اغلب، در تهیه مواد آرایشی، صنایع غذایی، آنتی اسیدها، ریخته گری، شیشه سازی، و تولید چسب مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از کاربردهای گسترده آلومینوسیلیکات در صنعت، تولید عایق های گوناگون می باشد.

فایبرگلاس

می توان ادعا کرد که الیاف شیشه، یا همان الیاف فایبرگلاس، ماده ای جدانشدنی در تولید انواع گوناگون نخ های نسوز هستند. اهمیت وجود این الیاف در نخ های نسوز، به دلیل کاهش حداکثری انتقال حرارت در این نخ ها و درنتیجه تبدیل آن ها به عایق های حرارتی مناسب می باشد.فایبرگلاس، معروف به الیاف شیشه، با وجود داشتن وزن بسیار سبک، از استحکام و دوام بالایی برخوردار است. خواص فیزیکی چشمگیر از جمله مقاومت در برابر کشش و تنش، و عوامل محیطی، از دیگر ویژگی های این ماده کاربردی می باشد.الیاف فایبرگلاس، به دلیل داشتن ویژگی های زیر، در تولید انواع مختلف نوار، پارچه و یا نخ های نسوز، مورد استفاده قرار می گیرد:

 • مقاومت مکانیکی الیاف فایبرگلاس، از فولاد بیشتر است.
 • الیاف فایبرگلاس، حتی در ضخامت کم، عایق الکتریکی خوبی می باشد.
 •  از آن جا که فایبرگلاس یک ماده معدنی است، به طور طبیعی غیرقابل احتراق بوده و هنگام قرار گرفتن در معرض شعله یا گرمای بالا، دود و مواد سمی منتشر نمی کند.
 •  فایبرگلاس، ضریب انبساط خطی کمی دارد و به تغییرات دما و رطوبت محیط حساس نیست.
 • به دلیل سازگاری فایبرگلاس با ماتریس های آلی، توانایی ترکیب با بسیاری از رزین های مصنوعی و ماتریس های معدنی خاص مانند سیمان را دارد.
 • این ماده نسوز، نمی پوسد و مورد حمله حشرات قرار نمی گیرد.
 • فایبرگلاس، از هدایت حرارتی پایینی برخوردار بوده و همچنین خواص دی الکتریک مطلوبی است.

دوام، ایمنی و تحمل حرارتی بالای فایبرگلاس، آن را گزینه ای مناسب برای تولید واشرهای صنعتی و یا به کارگیری در صنایع مختلف نموده است. از جمله خطوط تولید نوشیدنی، صنایع شیمیایی، برج های خنک کننده، اسکله ها و صنایع دریایی، فرآوری مواد غذایی، مخازن تولید برق، آب بندی ماشین های تولید کاغذ، صنعت خودرو، هوافضا و صنایع دفاع.

الیاف سرامیک

الیاف سرامیک، یا نخ سرامیک فایبر، با قدرت هندلینگ عالی، انعطاف پذیری ایده آل و وزن سبک، هدایت حرارتی کم، ثبات ابعادی در دمای بالا، ذخیره گرمای کم، مقاومت در برابر شوک حرارتی، ضد آتش و شعله، مقاومت شیمیایی بالا و سازگار با اکثر اسیدها و مواد قلیایی (به استثنای هیدروفلوئوریک، اسیدهای فسفریک و مواد قلیایی غلیظ)، یکی از انواع پر کاربرد نخ های نسوز می باشد.همان گونه که پیش تر اشاره شد، الیاف سرامیک یا نخ سرامیک فایبر، به دو صورت تولید می گردد:

 • نخ تابیده شده با سطح مقطع گرد؛ این نوع از نخ های سرامیک فایبر، از الیاف سرامیکی ساخته شده و با فایبرگلاس و یا سیم، تقویت می شود.
 • نخ بافته شده از الیاف سرامیکی، با سطح مقطع مربع؛ این شکل از محصول، در میان یک تار از الیاف فایبرگلاس محصور شده و یا با سیم تقویت می گردد تا خواص فیزیکی آن بهبود یابد.

البته هر دو شکل این محصول، فوق العاده سبک بوده، و از مقاومت بالایی در برابر دمای بالا و عوامل شیمیایی برخوردار هستند.

ویژگی های الیاف سرامیک

 • وزن سبک
 • تحمل حرارتی بالا تا 1260 درجه سانتیگراد
 • ذخیره گرمایی کم
 • مقاومت چشمگیر در برابر شوک حرارتی
 • پایداری شیمیایی مطلوب
 • فاقد آزبست و دوستدار محیط زیست
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>