اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

ازجمله مهم ترین عملیاتهایی که هنگام ساخت و ساز مورد توجه قرار می گیرد جوشکاری سازه های فولادی و آهنی است.

جوش_گوشه

جوشکاری بسته به نوع مواد استفاده شده و پروسه های جوشکاری انواع و کاربرد مختلفی دارد که یکی از پرمصرف ترین نوع جوشکاری، جوشکاری گوشه است.

به جوش گوشه، جوش نبشی، جوش ماهیچه ای و جوش سپری هم گفته می شود. که سطح عمود بریکدیگر را به هم وصل می کند. یکی از مزایای این نوع جوشکاری این است که دیگر نیاز به آماده سازی لبه های جوش نیست.

مزایای جوش گوشه اتصالات:
از مزایای دیگر این نوع جوش به صرفه بودن و سادگی است به همین دلیل در بیشتر جوشکاری های صنعتی و کارخانه ای کاربرد بالایی دارد.

در این نوع جوش قطعات را روی یکدیگر قرار می دهند و عملیات جوشکاری را انجام می دهند. به همین دلیل نیاز به دقت بالایی ندارد پس افراد مبتدی هم قادر به انجام آن است.

ابعاد جوش گوشه:
جوش گوشه یا جوش نبشی، شامل دو ضلع است که ب صورت قائم به هم جوش میخورند. اگر ساقهای جوش با هم مساوی نباشند، سایز جوش با اندازه بزرگ ترین مثلث قائم الزاویه ای که در مقطع جوش گوشه محاط می شود مساوی است.

معمولا جوشهای نامساوی، هنگامی استفاده می شود که بخواهیم، سطح گلویی جوش را افزایش بدهیم که همین امر موجب استحکام بیشتر سازه می شود.

اما با این حال بهتر است که از دوساق نابرابر استفاده نشود زیرا باعث می شود که مقدار مواد، حجم جوش افزایش پیدا کند. در نتیجه منجر به افزایش هزینه ها می شود.

انواع جوش گوشه:
جوشکاری گوشه بسته به موقعیت اتصالات به شکل های متفاوت انجام می شود که شامل اتصال کام، اتصال گونیا، تیغه نشیمن، اتصال لوله و غیره می شود.

نحوه انجام جوش گوشه چگونه است؟
برای جوشکاری به روش جوش گوشه از سیم های جوشی به قطر 0.9 تا 1.1 میلیمتر استفاده می شود. با اینکه انجام این نوع جوشکاری بسیار آسان و ساده است، نیاز به آموزش تئوری و عملی است.

و پس از پایان کار نیاز است که یک مهندس ناظر عیوب آن را رفع کند که در آینده خسارت وارد نکند. ولی بهتر است که یک فرد خبره و آشنا ه جوشکاری این کا را انجام دهد که نیاز که دوباره کاری نشود.

قوانینی که برای جوشکاری گوشه باید رعایت کرد شامل موارد زیر است:

  • الف) بعد از اتمام جوش گوشه نباید به بعدی که جوش خورده بار وارد شود.
  • ب)جوش گوشه را هم می توانید تا آخر ناحیه اتصال ادامه دهید و هم می توانید قبل از رسیدن به انتهای اتصال آن را قطع کنید.
  • پ) در جوش های گوشه ای طول مؤثر جوش برای تعیین میزان تحمل بارهای تنشی محاسبه می شود و این مقدار نباید از 4 برابر بعد جوش کمتر باشد.
  • ت) گاهی اوقات در اتصال انتهای تسمه های کششی از جوش گوشه در لبه های طولی و موازی امتداد نیرو استفاده می گردد. در این صورت طول جوش در هر طرف نباید از فاصله عمودی بین آن ها کمتر باشد و حداکثر فاصله مجاز نیز 200 میلیمتر است.
  • ج)بعضی وقت ها در اتصال انتهای تسمه های کششی از جوش گوشه در لبه های طولی و موازی امتداد نیرو استفاده می شود. در این صورت طول جوش در هر طرف نباید از فاصله عمودی بین آن ها کمتر باشد و حداکثر فاصله مجاز نیز 200 میلیمتر است.
  • ت) برای انتقال بار برشی یا جلوگیری از کمانش و جدایی اتصال قطعات در لبه سوراخ و شکاف در اتصالات روی هم از جوش گوشه استفاده کنید.

نتیجه گیری:
همانطور که گفته شد جوشکاری گوشه بسته به کاربرد و موقعیت، روش های متنوعی دارد که در بالا به آن اشاده شد.

به دلیل اینکه جوشکاری گوشه مقرون به صرفه و اقتصادی است، معمولا از آن در ساختمان سازی و سازه های فولادی و آهنی استفاده می شود و هزینه ی کمتری دارد و افراد مبتدی هم می توانند به راحتی آن را انجام دهند و سریع یاد بگیرند.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>