اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان


تجهیزات ایمنی


کار در ارتفاع

قبل از آشنایی با قوانین کار در ارتفاع باید بگوییم که طبق قوانین وزارت کار کلیه فعالیت هایی که در ارتفاع بیش از 2/1 متر نسبت یه سطح مبنا باید انجام شوند مشمول قوانین کار در ارتفاع می شوند و کارفرما پرسنل باید نسبت به بند های آن آگاه باشند و از آن تبعیت کنند.

عامل کار در ارتفاع

عوامل کار در ارتفاع باید قبل از شروع پروژه آموزش های لازم در خصوص حفظ امنیت و نحوی انجام کار ایمن در ارتفاع را ببینند و گواهینامه مربوطه را از مراجع ذیصلاح آموزشی، سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و یا سایر مراکز بین المللی معتبر در سراسر کشور دریافت کنند.لازم به ذکر است که شخص ذیصلاح باید علاوه بر گذراندن دوره های آموزشی لازمه، دانش، مهارت و قوای بدنی کافی برای کار در ارتفاع را داشته باشد تا بتواند به عنوان مجری و یا کارفرما سرپرستی پروژه را به عهده بگیرد.

روش های ایمن کار در ارتفاع

با استناد به این آیین نامه روش های مختلفی برای انجام کار ایمن در ارتفاع و کاهش احتمال سقوط و پیشگیری از خطرات و آسیب های احتمالی ذکر شده است که ما تعدادی از این روش ها را به اختصار خدمتتان توضیح می دهیم تا شما را با قوانین وضع شده در این حوزه آشنا کنیم. همچنین شما می توانید برای آشنایی بیشتر و یا اطلاع از جزئیات قواعد این حوزه فایل آیین نامه ایمنی کار در ارتفاع را نیز دانلود کنید.

آشنایی با انواع سامانه های محدود کننده و متوقف کننده

سامانه محدود کننده سامانه ای است که از سقوط فرد در موقعیت های خطرناک جلوگیری می کند که دارای 2 دسته کلی شامل سامانه های عمومی مانند نرده حفاظتی و سامانه های فردی مانند لنیارد، نقطه اتصال، کمربند حایل و …. می شود.سامانه متوقف کننده شامل تجهیزاتی می شود که در صورت سقوط فرد مجری باعث کاهش صدمات و آسیب های احتمالی به فرد می شود، این تجهیزات هم مانند دسته قبلی شامل 2 دسته کلی فردی مانند کمربند، طناب ایمنی و … و عمومی مانند تور ایمنی و … می شود.


برای کار ایمن در ارتفاع فرد مجری باید حداقل فاصله ای که باعث جلوگیری از برخورد او با سطح مبنا در هنگام سقوط می شود را رعایت کند که به آن فاصله ایمنی نیز می گویند.ما در این قسمت تعدادی از پرکاربرد ترین تجهیزات ایمنی را به شما معرفی می کنیم تا با نحوی عملکرد آن ها و تأثیر هریک در حفاظت از سلامت فرد آشنا شوید.

لنیارد

لنیارد ها شامل یک طناب و یک تسمه می شوند که برای ارتباط مجری با تکیه گاه یا سازه ثابت به او وصل می شود این وسیله کمترین مزاحمت را برای فرد در حین کار ایجاد می کند و در عین حال از ایمنی بالایی برخوردار است.

کمربند ایمنی

این وسیله همان طور که از نامش پیدا است به ناحیه کمر فرد عامل بسته می شود و فرد برای جلوگیری از سقوط قبل از شروع کار باید آن را ببندد. این کمربند از جنس الیاف مصنوعی یا ترکیبات پلیمری ساخته می شود که بسیار سبک است و هیچ مزاحمتی برای او در حین انجام کار ندارد.

هارنس

هارنس همان حمایل بند کامل بدن است که از بالای ران تا انتهای کتف را به صورت کامل می پوشاند و به وسیله قلاب های مخصوصی به سایر تجهیزات و وسایل ایمنی نصب می شود تا در حین انجام عملیات از فرد در برابر سقوط محافظت می کند. این محافظ ها عموما از جنش پلیمر و الیاف ساخته می شود تا در سبک ترین حالت ممکن قرار بگیرند و هیچ گونه مزاحمتی برای فرد در حال کار ایجاد نمی کند.

طناب

طناب ها دارای انواع مختلفی هستند که شامل طناب های تکیه گاهی، عملیات، ایمنی، دینامیکی، نیمه استاتیک، پشتیبان و … می شوند و شما می توانید بسته به نیاز خود یکی از آن ها را تهیه کرده و استفاده کنید.

نردبان

نردبان ها نیز دارای انواع مختلفی هستند که پرکاربرد ترین آن ها در صنعت تجهیزات ایمنی شامل نربان های یک طرفه قابل حمل، دو طرفه، ثابت، ریلی، ثابت سقفی (پله مرغی)، کشویی، طنابی و … می شوند.

داربست

داربست ها ساختار های موقتی هستند که برای حفظ کارگران در ارتفاع و دسترسی آن ها به سطوح بالاتر برای انجام کارها، نصب می شوند که باید پس از اتمام پروژه آن ها را جمع آوری کنند. این قطعات محافظتی نیز دارای چند نوع ثابت، متحرک، دیوار کوب، معلق و نردبانی می باشند.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>