اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

تکنولوژی

کیفیت خدمات به هر تکنولوژی که در مدیریت ترافیک شبکه مورداستفاده قرار می گیرد و موجب کاهش تعداد packet loss، زمان تأخیر و میزان جیتر در شبکه می شود اطلاق می گردد. QoS منابع شبکه را با تعیین اولویت ها برای نوع خاصی از داده ها تنظیم و کنترل می کند. شبکه های سازمانی نیاز دارند تا خدماتی قابل پیش بینی و اندازه گیری برای برخی از سرویس ها ارائه دهند- مانند صدا و تصویر در بستر IP.

سرویس کیفیت خدمات برای برطرف کردن نیازهای ترافیکی

سازمان ها از سرویس کیفیت خدمات برای برطرف کردن نیازهای ترافیکی برنامه های حساس مانند تماس های زنده صوتی و تصویری استفاده می کنند. همچنین به کمک QoS از کاهش کیفیت ناشی از Packet Loss، تأخیر و جیتر جلوگیری می کنند. به عنوان مثال در صورت وجود QoS در بستر شبکه یک سازمان، اگر کارکنان از طریق شبکه اقدام به ارسال فایل های حجیم برای یکدیگر کنند یا اجرای برنامه از طریق سرور و استفاده از اینترنت، نباید خللی در استفاده آن ها از سیستم تلفن VOIP یا استفاده از تماس های تصویری با نرم افزارهای متداول تحت شبکه اتفاق بیافتد.

سازمان ها می توانند با استفاده از ابزار و تکنیک های خاصی نظیر تغییر میزان بافر و Traffic Shaping به نوعی QoS را اجرا کنند. در بسیاری از سازمان ها بهره مندی از QoS در توافقنامه آن ها با خدمات دهنده سرویس شبکه آن ها گنجانده شده است تا سطح مشخصی از کیفیت خدمات را تضمین کند.

پارامترهای موثر در QoS

سازمان ها می توانند کیفیت خدمات را ازلحاظ کمی با استفاده از چندین پارامتر ازجمله موارد زیر اندازه گیری کنند:

 • Packet Loss: از دست دادن بسته های داده زمانی اتفاق می افتد که پهنای باند لینک ها کاملاً اشغال شده باشند و روتر ها و سوییچ ها شروع به Drop کردن بسته ها نمایند. وقتی که در یک ارتباط زنده - مانند تماس های صوتی و تصویری - Packet Loss اتفاق میافتد موجب می شود که در این تماس ها وقفه و خلل ایجاد شود.
 • Jitter: جیتر نتیجه تراکم شبکه و تغییر مسیرهاست. وقوع بیش ازحد آن می تواند موجب کاهش کیفیت ارتباط های صوتی و تصویری شود.
 • Latency: منظور از تأخیر مدت زمانی است که طول می کشد یک بسته از مبدأ به مقصد برسد. این زمان باید تا حد ممکن به صفر نزدیک باشد. اگر در تماس های تلفنی در بستر IP این زمان زیاد باشد می تواند موجب اکو صدا و یا ایجاد همپوشانی شود.
 • Bandwidth: پهنای باند ظرفیت یک لینک ارتباطی در شبکه است که میزان اطلاعاتی است که می تواند در یک بازه زمانی مشخص از نقطه ای به نقطه ی دیگر انتقال دهد. QoS شبکه را با مدیریت پهنای باند و تنظیم اولویت برای برنامه هایی که نیاز به منابع بیشتری نسبت به دیگران دارند، بهینه سازی می کند.
 • MOS: یک متریک برای ارزیابی کیفیت صدا است که از یک مقیاس 5 گانه استفاده می کند.

پیاده سازی QoS

سه مدل برای پیاده سازی QoS وجود دارد: بهترین نتیجه، خدمات یکپارچه و خدمات متمایز.

 • Best Effort: یک مدل از QoS است که در آن همه بسته ها یک اولویت یکسان دریافت می کنند و هیچ تضمینی برای به مقصد رسیدن بسته ها وجود ندارد. این شیوه وقتی مورداستفاده قرار می گیرد که در شبکه برای QoS هیچ سیاست گذاری خاصی صورت نگرفته است و یا زمانی که زیرساخت ها از QoS پشتیبانی نمی کند.
 • Integrated Services: خدمات یکپارچه (IntServ) یک مدل از QoS است که پهنای باند را برای یک برنامه خاص در شبکه رزرو می کند. برنامه ها از شبکه درخواست رزرو منابع را می کنند و تجهیزات موجود در شبکه جریان شبکه را بررسی می کنند و منابع درخواست شده را تخصیص می دهند. پیاده سازی IntServ نیاز به روترهایی دارد که از این ویژگی و همچنین پروتکل رزرو (RSVP) پشتیبانی می کنند. IntServ دارای مقیاس پذیری محدود و مصرف بالای منابع شبکه است.
 • Differentiated Services: خدمات متمایز (DiffServ) یک مدل از QoS است که در آن تجهیزات شبکه مانند روترها و سوئیچ ها برای سرویس دهی در چندین کلاس از ترافیک با اولویت های مختلف پیکربندی شده اند. ترافیک شبکه باید بر اساس الزامات شرکت به سطوح مختلف تقسیم بندی شود.

به عنوان مثال: ترافیک صوتی می تواند در اولویت بالاتری نسبت به بقیه ترافیک ها قرار بگیرد. اولویت بسته ها با توجه به DSCP تخصیص داده شده مشخص می شود. DiffServ همچنین از شیوه های per-hop مانند صف بندی و اولویت بندی بسته ها برای اعمال تکنیک های QoS استفاده می کند.

استفاده از پهنای باند بدون کنترل glos

معماری شبکه نیز بر چگونگی اجرای QoS سازمان تأثیر می گذارد. در شبکه های MPLS که یک لینک خصوصی بین دو نقطه برقرار است، end-to-end QoS بر روی لینک اعمال می شود. در قراردادهای MPLS میزان پهنای باند، QoS، میزان زمان تأخیر و مدت زمان آپ بودن لینک مشخص می شود. البته استفاده از لینک های MPLS برای سازمان ها هزینه بر خواهد بود.

یکی از مهم ترین شاخصه های یک SD-WAN، توانایی مدیریت چندین نوع کانکشن از MPLS و شبکه های Broadband تا LTE است. به کمک تکنولوژی SD-WAN می توانید بر وضعیت فعلی لینک ها و وضعیت عملکردی آن ها نظارت داشته باشید. اگر تعداد Packet Loss روی یک لینک از تعداد مشخصی فراتر برود، SD-WAN به دنبال برقراری یک لینک جایگزین خواهد بود.

مکانیسم QoS

برخی از مکانیسم های QoS می توانند کیفیت ترافیک اطلاعات را مدیریت کنند. بر اساس نقش هایی که QoS در شبکه ایفا می کند می توان این مکانیسم ها را تحت دسته بندی های خاصی تقسیم کرد.

ابزار طبقه بندی و علامت گذاری

بین برنامه تمایز قائل شده و بسته های اطلاعاتی را در گروه بندی های مختلف ترافیکی طبقه بندی می کند. علامت گذاری (Marking) هر بسته را به عنوان عضوی از یک گروه ترافیکی نشانه گذاری خواهد کرد که این امکان را برای تجهیزات شبکه فراهم می کند تا گروهی را که بسته متعلق به آن است شناسایی کنند. طبقه بندی و علامت گذاری (classification و Marking) به صورت پیش فرض روی تجهیزات شبکه مانند روترها، سوییچ ها و اکسس پوینت ها اجراشده است. درصورتی که بسته ای از اهمیت بالاتری برخوردار باشد خارج از صف آن را عبور می دهند.

ابزار مدیریت بارگیری

 • با استفاده از طبقه بندی و علامت گذاری پکت ها تعیین می کنند که بسته های داده در کدام صف قرار بگیرد. این ابزار دارای صف هایی بر اساس اولویت، first-in, first-out; و زمان تأخیر کم هستند.
 • ابزار جلوگیری از ایجاد ازدحام ترافیک شبکه برای مانیتور می کند. درصورتی که پهنای باند لینک پر شود این ابزار بسته هایی که دارای اهمیت کمتری هستند را Drop می کنند. در این حالت می توانیم تا حدود زیادی مطمئن باشیم که بسته های موجود در صف پراهمیت به موقع به مقصد خواهند رسید.
 • ابزار شکل دهی ترافیک، ترافیک ورودی را تغییر می دهد و نرم افزارهایی که به صورت زنده اجرا می شوند را در اولویت بالاتری نسبت به برنامه هایی که حساسیت زمانی ندارند مانند ایمیل ها قرار می دهد. ابرازهای شکل دهی ترافیک عبارت اند از buffers, Generic Traffic Shaping و Frame Relay Traffic Shaping. ابزارهای کنترل ترافیک نیز مانند ابزارهای Shaping روی تراکم ترافیکی تمرکز می کنند و در صورت نیاز بسته ها را Drop می کنند.
 • ابزار بهره وری لینک میزان استفاده از پهنای باند لینک را به حداکثر رسانده و زمان تاخیر را به حداقل کاهش می دهند. هر چند این ابزار انحصاری QoS نیستند اما در کنار دیگر ابزارهای QoS مورد استفاده قرار می گیرند. ای ابزار شامل Real-Time Transport Protocol header compression، Transmission Control Protocol header compression و فشرده سازی لینک می شود.
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>