اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

تجهیزات روشنایی

اطلاعاتی در مورد پرتاب نورمنبع روشنایی، لنزها و رفلکتورها، که به نوعی با یکدیگر در تعامل می باشند، مواردی هستندکه درامر انتخاب تجهیزات نورپردازی توسط کاربران بسیار تأثیرگذار است؛ همچنین تعریف درجه حفاظت و دانستن اینکه هرکدام از اعداد این شاخصه به چه مفهومی مربوط است، اهمیت بسیارزیادی در انتخاب چراغ ها در کاربری های گوناگون نورپردازی دارند.

اصطلاحی است رایج و بسیار مهم در نورپردازی که درباره چراغ ها استفاده می شود؛ چراغ که به مجموعه ای شامل لامپ، بالاست و سایر متعلقات که در یک قاب قرارگرفته اند اطلاق می شود، دارای ویژگی هایی هستند که توسط قسمت های مختلف چراغ، ایجاد یا کنترل می شود.

همانطور که می دانیم درمفاهیم کمی روشنایی، اصطلاحی به نام شدت نور داریم که بیانگر مقدار نوری است که دریک جهت یا زاویه مشخص می تابد، همچنین منحنی پخش نور که تعیین کننده شدت نور در زوایای متفاوت است؛ پرتاب نور بیان کننده اینست که چراغ تا چه فاصله یا شعاعی از لامپ را روشن می کند، و با این که این مفهوم پارامتر کمی است قابل اندازه گیری نمی باشد و تا حدی نسبی است چون بر اساس ماهیت نور، شدت نور با دور شدن از منبع کم شده یا به عبارتی محو(Fade) می شود.

مقداراین اصطلاح (پرتاب نور) در نورپردازی با واحد متر(m) و نسبت به فاصله از لامپ بیان می شود، البته پرتاب نور بیشتر در مورد چراغ هایی استفاده می شود با کاربری خاص، که در ساختار خود دارای قسمت هایی به اسم رفلکتور و لنز هستند. همانطور که در مقاله توزیع شدت نور گفته شد، شار نوری یک لامپ مقدار ثابتی است و برای اینکه بتوان شدت نور رابیشتر کرد و یا نورآن را تا فواصل بیشترهدایت کرد (پرتاب نور بیشتر)، لامپ را داخل رفلکتورقرارداده یا بر روی لامپ لنزقرارمی دهند؛ بنابراین شار نوری ثابت را با کمک این اجزا می توان به صورت متمرکز تر و تا فاصله بیشتر تاباند.

لنز ها و رفلکتورها

همانطور که اشاره شد، در تکنیک های نورپردازی جهت پرتاب نور بیشتر و همچنین متمرکز کردن پرتو های ساطع شده از منبع، از تجهیزاتی مثل لنز ها و رفلکتور ها در ساختار چراغ ها استفاده می شود.اگر ساختار لامپ رشته ای تنگستنی و مشابه آن را درذهن تصور کنید، پرتو های نوری در همه جهات پراکنده می شوند، در صورتیکه در بعضی موارد تابیده شدن نور در راستای مشخص برای کاربری خاص، اهمیت بیشتری دارد، در این راستا در ساختار چراغ های نسل جدید تر یعنی LED برای هدایت کردن پرتوهای ساطع شده در زاویه مشخص، از لنز اسفاده می شود؛ لنز که در حقیقت یک قطعه شیشه یا پلاستیک شفاف است و با یک یا چند سطح خمیده در ساختار چراغ، سر راه دیودهای نوری قرارگرفته تا پرتو های نور را جمع کرده و در مسیر مد نظر هدایت کند.

انواع لنز در نورپردازی

غیر از لنز در ساختار بعضی چراغ ها، رفلکتور هم تعبیه می شود که وظیفه آن بازگرداندان (بازتابش) پرتوهای نوری است؛ همانطور که در مقاله های قبلی گفته شد، از انواع نورپردازی می توان به نور وظیفه ای و نورتاکییدی (متمرکز) اشاره کرد که در این انواع هدف روشن کردن محدوده ای مشخص و برای هدف خاصی است.

در واقع رفلکتور باعث می شود که پرتوهای نور هدر نرود، بنابراین لامپی که دارای شار نوری ثابت است دارای شدت نور و در نتیجه شدت روشنایی بیشتری باشد. جنس رفلکتور ها معمولا از ورق آلومینیوم یا آلومینیوم آبکاری شده با کروم است که هرچه صیقلی تر باشد، میزان بازتابش آن بیشتر است.

درجه حفاظت (Ingress Protection Code)

درجه حفاظت در صنعت برق و نورپردازی، یکی از شاخصه های بسیار پر اهمیت در انتخاب تجهیزات روشنایی توسط کاربرها است؛ این ایتم بین المللی کُدی است که بیان کننده میزان حفاظت و ایمنی محفظه بیرونی محصولات الکترکی از قسمت های داخلی نسبت به عوامل بیرونی می باشد.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>