اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

از آنجا که بیس پلیت ها جزو اعضای تأثیرگذار در امنیت ساختمان ها هستند، در هنگام نصب و اجرای بیس پلیت باید به نکاتی توجه کرد که در اینجا به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

بولت

با توجه به محاسبات کارشناسانه مکان دقیق و معینی برای قرارگیری بیس پلیت تعیین می شود و اجرای آن باید کاملاً دقیق و توسط نیروهای ماهر انجام گیرد.

اگر این مکان ها اشتباه طراحی یا اجرا شوند، سقف در جای درست خود قرار نمی گیرد و انتقال وزن توازن خود را از دست می دهد و صدمات بسیاری را در آینده به بار می آورد.

از آنجا که صفحه ستون باید به طور مستقیم روی سطح پی یا فونداسیون قرار بگیرد و هیچ فاصله ای از بتن نداشته باشد و اغلب سطح بتن صاف و هموار نیست از ماده ای به نام گروت یا دوغاب برای این منظور استفاده می کنند.

گروت ماده ای با مقاومت بالا در برابر تغییرات دمایی و زلزله است که به ضخامت حداکثر 2.5 سانتی متر روی بتن ریخته می شود و سپس بیس پلیت را روی آن قرار می دهند.

بعد از این که کار ریختن گروت و پر کردن تمام فضای بین بتن و بیس پلیت تمام شد و صفحه ستون در سر جای خودش قرار داده شد، ستون به صفحه ستون با جوش متصل می شود.

نکته ای که باید به آن توجه شود این است که عملیات دوغاب ریزی باید در یک مرحله و به صورت پیوسته انجام شود و دمای آبی که مورد استفاده قرار می گیرد باید کمتر از 20 درجه سانتی گراد باشد.

گروت ها انواع مختلفی دارند:

سیمانی منبسط شونده، اپوکسی و پلیمری:
باید دقت شود که سطوحی که قرار است در معرض گروت ریزی قرار بگیرند کاملاً تمیز و بدون هر گونه آلودگی اعم از روغن یا گرد و خاک و غیره باشند.

محل مورد نظر را حدود دو الی سه ساعت با آب پر می کنند و قبل از گروت ریزی آب آن را خالی و سطوح را خشک می نمایند.

وسط صفحه ستون یا بیس پلیت یک سوراخ تعبیه می کنند تا هوا را عبور داده و برای عملیات هواگیری از آن استفاده شود.

بعضی از انواع بیس پلیت ها در کارخانه سازنده روی ستون جوش داده شده و نصب هستند و فقط نیاز است که از گروت استفاده شود و توسط بولت ها به بتن یا فونداسیون متصل شوند.

این روش اگر با دقت و صحیح انجام شود، کیفیت بسیار خوبی خواهد داشت.

صفحه ستون ها جزو قطعاتی هستند که در معرض رطوبت قرار دارند و اگر به خوبی محافظت نشوند ممکن است دچار مشکل شوند.

برای محافظت این صفحه ستون ها چند روش وجود دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اول اینکه اطراف بیس پلیت ها را با بتن می پوشانند. ولی قبل از این کار باید سطح بیس پلیت کاملاً تمیز شده باشد و هیچ گونه آلودگی نداشته تا بتن بتواند به راحتی به صفحه ستون بچسبد.

در روش بعدی، فقط روی صفحه ستون ها را با رنگ می پوشانند تا بتواند در مقابل رطوبت از آن محافظت کند.

در بعضی از ساختمان های صنعتی، از مواد قیری که با ماسه نرم مخلوط شده اند برای پوشاندن دور صفحه ستون ها استفاده می شود تا آن ها را محافظت کند.

بولت چیست؟
بولت ها یا میله های مهار ابزار متصل کردن صفحه ستون به فونداسیون یا پی زیرستون هستند و نقش مهمی را در استحکام ساختمان ایفا می کنند، زیرا عدم دقت در کیفیت جنس، قطر مناسب، تعداد مناسب و آرایش نصب آن ها باعث به وجود آمدن صدمات جبران ناپذیری در آینده برای ساختمان می شود.

تعداد بولت ها برای اجرا در بیس پلیت برحسب نوع کارایی ساختمان و سایر خصوصیات پروژه تعیین می شود و همیشه بیشتر از دو عدد است و تعداد آن ها همیشه باید زوج باشد یعنی در هر دو طرف صفحه ستون باید به تعداد مساوی بولت وجود داشته باشد.

حداقل قطر بولت ها میلگرد شماره 20 است. طول بولت ها به گونه ای است که فشار لنگری را نیز تحمل کنند.

بولت ها یا میله های مهاری حتماً باید از قبل گریس کاری شده باشند تا در هنگام بتن ریزی آلوده نشوند و در مرحله هواگیری وقتی می خواهیم بولت ها را جدا کنیم، مشکل ایجاد نکنند.

قیمت صفحه ستون:
همان طور که گفته شد جنس بیس پلیت یا صفحه ستون از فولاد است و قیمت اجناس فولادی با توجه به وزن آن ها محاسبه می شود.

وزن بیس پلیت هم به نوبه خود تحت تأثیر عواملی مانند ابعاد و ضخامت آن است.

برای برآورد قیمت بیس پلیت و برای اجرای بیس پلیت، علاوه بر هزینه خود بیس پلیت، بولت ها، گروت مورد نیاز و غیره، هزینه تیم تخصصی را نیز باید در نظر گرفت.

زیرا همان طور که قبلاً اشاره شد، نصب بیس پلیت کاملاً تخصصی است و نیاز به دقت زیاد و برآوردهای کارشناسانه داشته و ایمنی سازه در آینده مخصوصاً هنگام زلزله بسیار به نحوه نصب صفحه ستون ها بستگی دارد.

به جهت افزایش استحکام و طول عمر ساختمان نیاز است که بارها و فشارهای وارد شده به ستون ها از طریق ستون ها به زمین و پی منتقل شود.

عضوی که باعث متعادل سازی این انتقال تنش ها می شود بیس پلیت یا صفحه ستون نام دارد.

بیس پلیت عضوی فولادی است که در زمان طراحی آخرین قطعه ای هستند که طراحی می شوند ولی در زمان اجرا اولین قطعه فولادی هستند که در ساختمان اجرا می شوند.

طراحی و اجرای بیس پلیت ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده زیرا از جمله ارکان حفظ امنیت ساختمان به حساب می آید.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>