اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

الکترو گالوانیزه چیست:
یکی دیگر از روش های گالوانیزاسیون متد الکترو گالوانیزه (Electrogalvanizing) است.

مراحل_گالوانیزه

در این فرآیند، حوضچه روی وجود ندارد، بلکه از یک جریان الکتریکی در یک محلول الکترولیتی استفاده می شود که در آن یون های روی به فلز پایه انتقال می یابند.

در این روش، به روش الکتریکی یون های روی که دارای بار مثبت هستند به فلز روی تبدیل می شوند و بر روی فلز پایه که دارای بار مثبت است ته نشین خواهد شد.

مشابه روش پیش گالوانیزه کردن، روش الکترو گالوانیزه نیز به طور مستمر روی ورق استیل رول شده اعمال می شود.

از مزایای این روش، یکدست و دقیق بودن میزان ضخامت لایه فلز روی موجود بر روی سطح فلز پایه است.

از معایب این فرآیند این است که لایه گالوانیزاسیون حاصل نوعا در مقایسه با روش غوطه وری گرم نازک تر است و بنابراین مقاومت کمتری در برابر خوردگی دارد، چرا که هر چه میزان روی کمتر باشد، راحت تر خراشیده شده و با گذشت زمان فلز پایه آسیب پذیرتر می شود.

مراحل گالوانیزه گرم و سرد:
فرقی نمی کند که از کدام یک از روش های گالوانیزه استفاده می کنید، در هر صورت فرآیند گالوانیزه شامل 4 مرحله است که عبارتند از:

  • آماده سازی سطح فلز پایه.
  • ماده گداز آور.
  • گالوانیزه کردن.
  • پرداخت نهایی.

به طور اجمالی باید گفت که مرحله آماده سازی شامل تمیز کردن و گردگیری است که تمامی غبار، روغن و زنگ در این مرحله از سطح فلز پاک می شود.

در مرحله ماده گداز آور (Preflux) تمامی اکسید های شکل گرفته روی آهن یا استیل حل می شود تا باعث شکل گیری زنگ بیشتر نشود.

و در نهایت عملیات پرداخت نهایی شامل سرد کردن و پاک کردن مقادیر اضافی روی و وارسی کامل فلز پس از عملیات گالوانیزه می باشد.

اگر بخواهیم به طور تفصیلی در مورد مرحله آماده سازی صحبت کنیم، باید گفت که هدف از این مرحله، این است که تمیزترین سطح استیل ممکن را به وسیله پاک کردن تمامی اکسیدها و سایر مواد آلوده کننده داشته باشیم.

این کار از هر کار دیگر مهم تر است چرا که روی با استیل غیر تمیز واکنش نمی دهد! به منظور جابه جایی قطعات استیل در مراحل پاک سازی و نیز حوضچه روی، اجزا را با استفاده از زنجیر، کابل یا چارچوب های ویژه غوطه وری آویزان می کنیم.

تمیزکاری در روش غوطه وری:

عملیات تمیزکاری در روش های غوطه وری 3 مرحله دارد:

روغن زدایی و تمیز سازی با ماده سوزآور: ابتدا استیل را درون یک حمام اسیدی روغن زدا یا محلول سوزآور غوطه ور کرده تا آلاینده های ارگانیک مانند گرد، روغن و گریس را از سطح آن پاک کند. پس از آن استیل را با آب شستشو می دهند.

نمک سود کردن:
در این مرحله استیل را دورن یک محلول رقیق هیدروکلریک اسید یا سولفوریک اسید نمک سود می کنند. این اسیدها باعث زدودن اکسید و پوسته های اسیدی می شود.

زمانی که تمامی این آلاینده ها زدوده شد، دوباره استیل را با آب می شویند.

ماده گدازآور:
در این مرحله که آخرین مرحله تمیزکاری است، استیل با استفاده از ماده گدازآور از تمامی اکسیدهایی که در مرحله نمک سود کردن شکل گرفته اند، پاک شده و لایه ای محافظ برای پیشگیری از هر گونه اکسید شدن روی آن ایجاد می شود.

یکی از انواع مواد گدازآور در محفظه ای جدا نگهداری می شود و مقداری اسیدی بوده و حاوی ترکیبی از کلراید روی و کلراید آمونیوم است.

نوع دیگری از مواد گدازآور بر روی فلز روی مذاب در دیگچه مخصوص گالوانیزه کردن، شناور می باشد. پس از آنکه تمامی مراحل پاک سازی انجام شد، رنگ سطح استیل شبیه به سفید خواهد بود.

پرداخت نهایی:
وقتی استیل از دیگچه روی خارج شد، برای بهتر کردن لایه گالوانیزه کارهایی بر روی آن انجام می شود. یکی از رایج ترین کارها سرد کردن است.

محفظه خنک کننده اغلب از آب پر می شود، البته ممکن است برخی مواد شیمیایی نیز اضافه شوند تا اثر پذیری استیل گالوانیزه شده را در طول مراحل انبار کردن و حمل و نقل کم کند.

سایر مراحل پرداخت نهایی شامل پاک کردن قطرات اضافی و نقاط تیز روی است که با سمباده زنی برطرف می شوند.

نکته ای در مورد پسماندها در فرآیند گالوانیزه کردن:
در طول فرآیند گالوانیزاسیون، مقداری کف باقی می ماند که ناشی از واکنش های بین روی مذاب و عناصر سست آهن در دیگچه روی است.

این کف ها در انتهای روی مذاب جمع می شوند. خوب است بدانید که مقداری گدازه پودر شده نیز در طول عملیات گالوانیزه به دست می آید که حاصل اکسید شدن روی مذاب با هوای اطراف خود است.

این پودر بر روی سطح روی مذاب تشکیل می شود که پس از هر بار غوطه وری استیل در حوضچه پاک سازی خواهد شد.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>