اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

ساخت جواهرات، هم سرگرم کننده است و هم درآمدزایی دارد. اگر دل به کار بدهید، می توانید جواهراتی عالی درست کنید و با اطمینان بفروشید. برای تبلیغ آنها کافی است خودتان از آنها استفاده کنید تا دوستان، خانواده و اطرافیان ببینند. کم کم خود آنها هم برایتان تبلیغ خواهند کرد. در این مطلب، می خواهیم مقاله ای جامع و کامل به شما ارائه کنیم که بتوانید جواهراتی منحصربه فرد، زیبا و حرفه ای بسازید. اگر تا حالا هیچ تجربه ای در این زمینه نداشته اید و کاملا مبتدی هستید، می توانید از این مطلب کمک بگیرید.

هزاران سال است که انسان ها از جواهرات برای آراستن خودشان استفاده می کنند. در حقیقت، جواهر از قدیمی ترین انواع ساخته های بشر از نظر باستان شناسی است. با اینکه مهره های ساخته شده از صدف های ناساریوس (قدیمی ترین جواهر شناخته شده در دنیا) حدود 100هزار سال قدمت دارند، اولین نشانه های مربوط به جواهرسازی به حدود 3000 تا 5000 سال پیش در مصر باستان بازمی گردد.

از آن زمان به بعد، روند جواهرسازی دست خوش تغییرات زیادی شده است، با این حال، برخی موارد همچنان ثابت باقی مانده اند. جواهرات، صرف نظر از اینکه در هر زبانی آنها را چه می نامند، نشان دهنده سبک شخصی، علایق و روحیات فرد هستند.

چرا جواهرات دست ساز محبوب شده اند؟
با اینکه جواهرسازان بسیار بزرگ و پرآوازه در دنیا هستند و بهترین و پیچیده ترین جواهرات را می سازند، مدت هاست جواهرات دست ساز منحصربه فرد جایشان را در بین افراد باز کرده اند. مخصوصا نسل های جدیدتر که دیگر مانند گذشته به دنبال جواهرات سنتی نیستند و اکسسوری های خاص را ترجیح می دهند.

امروزه ابزارها و مواد اولیه در بازار موجود است و حجم ویدئوهای آموزشی و مقالات در این زمینه بسیار زیاد است. با کمک این محصولات، می توانید هر جواهری که دوست دارید بسازید. البته این کار فقط برای سرگرمی نیست و بسیاری از افراد هستند که از این طریق درآمد دارند.

در دوران رواج کرونا، که بسیاری از مشاغل با مشکلاتی مواجه شده اند، این صنعت می تواند برای خانواده ها در خانه درآمد خوبی ایجاد کند.


برای شروع آماده اید؟
اگر آماده اید، ابتدا بیایید درباره ابزارها و تکنیک ها چیزهایی یاد بگیریم.

ابزارهای ساخت جواهرات
قبل از شروع جواهرسازی، ابتدا باید ابزارهای لازم را فراهم کنید. برای پروژه های ساده، می توانید از انگشت هایتان برای به نخ کشیدن یا گره زدن استفاده کنید؛ اما برای کارهای بزرگ تر و پیچیده تر، باید ابزارهای کمکی داشته باشید. ابزارها برای نگه داشتن مواد اولیه و کارکردن روی آنها از جمله خم کردن، تازدن، برش، متصل کردن و رنگ زدن به کار می روند.

اولین ابزارهای دستی ساده ای که باید داشته باشید سیم چین و انبردست هستند. البته منظورم این نیست که سراغ جعبه ابزار پدر، برادر یا شوهرتان بروید! ابزارهای جواهرسازی، تخصصی تر از وسایلی اند که مردان (یا زنان) خانواده برای تعمیر لوله کشی خانه استفاده می کنند.

برخی از ابزارهای اولیه مهم در ساخت جواهرسازی عبارت اند از:

 • سیم چین؛
 • انبر دم گرد؛
 • مهره نگه دار؛
 • انبر دم تخت؛
 • آچار سوکت زن؛
 • انبردست صاف؛
 • و تعدادی ابزار دیگر.

چرا به این همه ابزار نیاز داریم؟
در مراحل ساخت جواهر، هر مرحله با دیگری متفاوت است و هر مرحله به ابزار خاصی نیاز دارد؛ برای مثال، هرجا لازم است دو چیز فلزی مانند دو سر زنجیر یا حلقه را به هم نزدیک کنید و آنها را محکم کنید، به انبردست نیاز دارید؛ هرجا لازم است سیم قطع شود، باید سیم چین داشته باشید؛ برای بریدن نخ به قیچی نیاز دارید. هر سبک از جواهرات مراحل خاص خودش را دارد. بنا بر اینها استفاده از ابزار مناسب آن مهم است.

هرچند داشتنِ یک مجموعه کامل از ابزارهای ساخت جواهرات سرمایه گذاری عاقلانه ای است، لازم نیست همان اول کار جیبتان را خالی کنید. یک مجموعه باکیفیت از اصلی ترین ابزارها را بخرید و شروع کنید. به مرور زمان با افزایش مهارت در کار، ابزارهای پیشرفته تری خواهید خرید. این ابزارها نه تنها کارتان را ساده تر می کنند، محصولات نهایی زیباتری نیز تحویلتان می دهند.

اگر بخواهید جواهراتی بسازید که فراتر از طرح های ساده با استفاده از سیم، زنجیر و مهره باشد، چه می کنید؟ حالا وقت آن است که از فناوری های مربوط به جواهرسازی صحبت کنیم.

فناوری های مربوط به جواهرسازی
چندین فناوری ارزشمند در صنعت جواهرسازی وجود دارند که کمکتان می کنند جواهراتی منحصربه فرد و زیبا ایجاد کنید. برش لیزری و چاپ سه بعدی دو نمونه از این فناوری ها هستند.

1. برش لیزری
یکی از فناوری های مهم در صنعت جواهرسازی برش لیزری است. این فناوری از لیزر برای برش مواد اولیه از فلزات تخت استفاده می کند. مانند هر فناوری دیگری، زمانی که برش لیزری به بازار آمد، بسیار گران بود و فقط برخی از شرکت های بزرگ می توانستند آن را داشته باشند.

امروزه برش لیزری آسان تر در دسترس است. با پیشرفت فناوری، هزینه آن هم کاهش یافته است؛ بنابراین داشتن آن برای فردی که به شکل جدی جواهر می سازد و با حجم کار زیادی مواجه است دیگر رؤیا نیست. با این حال، منظورم این نیست که اگر در خانه کار می کنید و تازه شروع کرده اید، حتما باید دستگاه برش لیزری بخرید. شرکت ها و مغازه های خدمات لیزری به جای شما این کار را انجام می دهند. کافی است قطعاتی را که باید برش بزنید آماده کنید و فقط کار برش را به آنها بسپارید.

برخلاف کار با دست، که درست کردن یک قطعه ساعت ها زمان می برد، برش لیزری در عرض چند دقیقه طرح کاملی را برش می زند. لیزر کار را با دقتی کمتر از یک میلی متر، طوری برش می زند که لبه آن کاملا تمیز و باکیفیت دربیاید؛ بنابراین معمولا دیگر نیازی نیست روی محصول نهایی با دست کاری انجام دهید.

محدودیت های برش لیزری
یکی از بهترین چیزها درباره برش لیزری این است که هر شکل منحصربه فردی را می توانید با آن ایجاد کنید و قطعاتی کاملا سفارشی بسازید. این امر در فروش جواهرات دست ساز شما بسیار تأثیر دارد. با این حال، یک سری محدودیت هم در برش لیزری داریم؛ برای مثال، این فناوری برای ایجاد اشکال سه بعدی کاری از دستش برنمی آید. اینجاست که چاپ سه بعدی وارد میدان می شود. برای ساخت جواهرات پیچیده تر چاپ سه بعدی عالی است.

2. چاپ سه بعدی

فناوری چاپ سه بعدی مدت زیادی نیست که وارد بازار شده است. یک دستگاه به نام چاپگر سه بعدی، اطلاعات را از فایل دیجیتالی که به آن داده اید می گیرد و با کارکردن روی مواد، قطعاتی جامد ایجاد می کند. این فرایند درست برعکس روش سنتی پیش می رود. بیایید دقیق تر توضیح بدهم.

هنگامی که می خواهیم شکلی سه بعدی با فلز یا چوب ایجاد کنیم، قطعه ای چوب یا فلز بزرگ برمی داریم و با تراشیدن، بریدن و حذف کردن بخش هایی از آن، شکل موردنظر را ایجاد می کنیم. در چاپ سه بعدی برعکس است؛ یعنی اول از هیچ شروع می کند و کم کم مواد را اضافه می کند تا طرح موردنظر شکل بگیرد. 

چاپگرهای سه بعدی هنوز در دسترس همه نیستند و خدمات آنها هم محدود است. به دلیل نگرانی هایی که بابت ساخت اشیای خطرناک با چاپگر سه بعدی وجود دارد، استفاده فراگیر از این فناوری هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد.

تکنیک های ساخت جواهرات
اما برای ساخت جواهر به چه تکنیک هایی نیاز داریم؟ در پاسخ باید گفت به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از این عوامل عبارت اند از:

 • نوع جواهری که می سازید (گردنبند، گوشواره، انگشتر، دستبند)؛
 • نوع موادی که استفاده می کنید (چوب، فلز، پلاستیک، چرم)؛
 • شکل قطعات (گرد یا زاویه دار، مسطح یا سه بعدی)؛
 • اندازه (کوچک یا بزرگ).

این موارد تعیین می کنند که برای ساخت جواهری زیبا از کدام تکنیکی باید استفاده کنید.

تکنیک های اتصال و سرهم کردن (مونتاژ)
معمولا روشی ثابت برای ساخت جواهرات وجود دارد و آن وصل کردن چند تکه جدا از هم و سرهم کردن کار نهایی است؛ مگر اینکه بخواهید یک قطعه یکپارچه مثل حلقه انگشتری درست کنید. پرکاربردترین تکنیک های اتصال و مونتاژ عبارت اند از:

1. گره زدن
گره زدن بیشتر در کار با مهره ها کاربرد دارد. نقش گره ها از نظر زیبایی شناختی و عملکردی بسیار مهم است، زیرا باید بدانید از کدام گره استفاده کنید و چطور آن را به شکل درست گره بزنید تا هم کار زیبایی داشته باشید و هم اینکه رشته ها از هم باز نشوند و جواهرتان از هم نپاشد.

اینکه از کدام گره استفاده می کنید بسته به نوع نخ، اندازه مهره و نوع بخیه موردنظر متفاوت است. در اصل، برای مبتدیان یادگرفتن 5 نوع گره کافی است. این گره ها عبارت اند از:

 • گره اورهند (overhand knot)
 • گره مربع
 • گره جراحی
 • گره نیم خفت
 • گره سر لارک

2-به نخ کشیدن

به نخ کشیدن مهره ها یکی از مهارت های اساسی در ساخت جواهرات است. شاید گمان کنید این کار بسیار ساده است و کافی است یک رشته نخ یا سیم را از مهره ها عبور دهید. در واقع، این طور نیست. درک اینکه چطور مهره ها را به درستی به نخ بکشید پایه ای برای بسیاری از مهارت های پیشرفته تر است.

3. بافتن

معمولا بافتن جواهرات نسبت به مهارت های دیگر جواهرسازی لذت بخش تر است. دلیلش این است که تنوع بیشتری دارد و سرگرم کننده است؛ بنابراین برایتان خسته کننده نخواهد بود. برای بافتن جواهرات باید چهارچوبی درست کنید و در آن با رشته های عمودی و افقی شبکه بسازید. این روش برای درست کردن جواهراتی با سطح پهن، مانند دستبند یا بازوبند پهن مناسب است.

در این روش باید با رنگ ها، مواد و مهره هایی از سبک های مختلف از مروارید گرفته تا منجوق، الگوهای هندسی جالبی ایجاد کنید. این اشکال هندسی می توانند حسابی پیچیده باشند، در نتیجه قیمت گران تری هم خواهند داشت. بسته به نوع جواهری که با آن درست کرده اید، می توانید در انتهای کار از گیره یا قزن قفلی استفاده کنید.

4. ساخت قطعات یکپارچه
این طور نیست که جواهرسازی فقط شامل وصل کردن چند قطعه جواهر یا مهره به هم باشد؛ برای مثال، اگر بخواهید یک حلقه انگشتر فلزی درست کنید چه کار می کنید؟ برای این جواهرات، به ابزارها و قالب های پیشرفته تری نیاز دارید.

برای مثال، اگر می خواهید با چوب یا فلز کار کنید، ممکن است به اره یا مته برای برش نیاز داشته باشید تا شکل نهایی را به دست آورید. برای ایجاد جزئیات پیچیده تر، می توانید از فناوری هایی مانند برش لیزری یا چاپ سه بعدی (اگر در دسترستان است) استفاده کنید.

5. جواهرات ترکیبی
یکی از روش های خاص برای ساخت جواهرات ترکیبی، استفاده از رزین است که در ریخته گری کاربرد دارد. رزین مانند ژلاتین است، برای مدت کوتاهی انعطاف دارد و سپس به شکل جامد درمی آید. البته فرق آن با ژلاتین این است که بعد از جامدشدن کاملا سفت و سخت می شود و حالت ژله ای ندارد.

یکی از کاربردهای مهم رزین در ماندگارکردن اشیایی است که ممکن است بعدها خراب شوند؛ برای مثال، نامه ای عاشقانه، شاخه ای گل، پر پرنده ای که برایتان عزیز بوده است و نظایر آنها ممکن است مدتی طولانی دوام نیاورند. به همین دلیل، با رزین آنها را مهروموم می کنند تا همیشه باقی بماند. رزین در سال های اخیر به شدت محبوب شده است و کار با آن، آن طور که به نظر می رسد پیچیده نیست.

6. پرداخت نهایی کار
بعد از اتمام کار ساخت جواهر، باید کارهای نهایی را روی آن انجام دهید که محصول، زیبا و چشم گیر به نظر برسد. این کارها عبارت اند از:

 • براق کردن؛
 • کار با رزین؛
 • سنباده زدن؛
 • شن مال کردن؛
 • رنگ آمیزی یا نقاشی.

البته منظور از نقاشی کردن به معنای آن نیست که فقط یک قلم مو بردارید و آن را رنگ بزنید. باید با توجه به موارد زیر این کار را انجام دهید:

 • مساحتی که قرار است رنگ آمیزی کنید چقدر است؛
 • چه نوع رنگ یا جوهری برای ماده ای که جواهر را از آن ساخته اید مناسب است؛
 • اینکه با توجه به مساحت و نوع رنگ موردنظر کدام یک بهترند (قلم مو، قطره چکان یا اسفنج مخصوص).

وقتی موارد بالا را مشخص کردید، اگر می خواهید سطحی را رنگ آمیزی کنید، ابتدا سایر قسمت های آن را بپوشانید و سپس کار را شروع کنید. برای این کار زمان بگذارید و سرسری انجامش ندهید. هرچه کار تمیزتر و باکیفیت تر باشد، مشتری بیشتر و قیمت بالاتری هم دارد.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>