اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص


اتصال خورجینی


اتصال خورجینی

اتصال خورجینی بر حسب عملکرد سازه ای به دو نوع ساده و گیردار تقسیم می شود. مصالح به کار رفته در این اتصال شامل نیمرخ، ورق، تسمه، میلگرد، پرچ، پیچ، واشر، مهره، میل مهار، الکترود و … باید با استانداردهای ملی ایران مطابق باشد. در صورتی که برای بعضی از مصالح، استاندارد ملی تهیه نشده می توان یکی از استانداردهای معتبر بین المللی (ترجیحاً استاندارد ایزو) را مورد استفاده قرار داد.

اتصال خورجینی ساده و انواع آن

اتصال خورجینی ساده اتصالی است که در برابر تغییر زاویه بین تیر و ستون از خود مقاومت چندانی بروز نمی دهد، و در ساختمان های متعارف، حداکثر سختی چرخشی اولیه آن از 150 تن متر بر رادیان تجاو ز نمی کند.سختی این اتصال با استفاده از آزمایش و یا با تحلیل دقیق و در نظر گرفتن همه شرایط و محدودیت های اتصال تعیین شود و چنانچه سختی چرخشی اولیه اتصال مورد استفاده در ساختمان های متعارف از 150 تن متر بر رادیان تجاوز نکند اتصال ساده محسوب می شود.

اتصال خورجینی ساده بر دو نوع است، اتصال با نشیمن نرم و اتصال با نشیمن سخت. در اتصال ساده با نشیمن نرم، تیر روی نشیمن انعطاف پذیر قرار می گیرد، و در اتصال ساده با نشیمن سخت، تیر روی نشیمن بدون انعطاف مستقر می شود.

چنانچه در قاب های انتهایی امکان اجرای تیر در دو طرف ستون میسر نباشد، استفاده از اتصال خورجینی ساده با عبور تیر فقط از یک طرف ستون به دلیل عدم تقارن مجاز نیست. در قاب های انتهایی می توان با قطع تیر در محل ستون از اتصال معمولی ساده تیر به ستون استفاده نمود.

تحلیل قاب با اتصال خورجینی ساده زیر اثر بار وزنی

اتصال خورجینی ساده به صورت یک اتصال شبه غلتکی در نظر گرفتهمی شود به طوری که می تواند نیروی قائم را از تیر به ستون منتقل سازد، اما در برابر نیروی افقی و لنگر مقاومتی برای آن منظور نمی شود. قاب متشکل از تیرها و ستون هایی که با این نوع اتصال به هم متصل شده اند قاب ساده خوانده می شود.

تحلیل قاب ساده زیر اثر بار وزنی، و تعیین نیروی برشی و لنگر در تیرها، و نیروی محوری در ستون ها با فرض ساده بودن اتصالات انجام می گیرد. در مدل تحلیلی، لازم است که تیرها در محل اتصال به صورت پیوسته در نظر گرفته شوند. در تحلیل ستون، علا وه بر بار محوری، باید اثر لنگر ناشی از عدم تقارن بار نیز در نظر گرفته شود.

تحلیل قاب با اتصال خورجینی ساده زیر اثر بار زلزله قاب متشکل از تیرها و ستون ها با اتصالات خورجینی ساده به صورت قاب ساختمانی ساده در نظر گرفته می شود و برای آن مقاومت جانبی منظور نمی شود، محاسبه نیروی زلزله بر اساس ضوابط آیین نامه 2800 برای سیستم قاب ساختمانی ساده و با توجه به سیستم لرزه بر انتخابی صورت می گیرد.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>