اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

بلوکاژ

برای اجرای زیر سازی لازم برای کف ساختمان در طبقه همکف، یعنی جایی که مستقیماً با زمین در تماس است، با قراردادن یک لایه قلوه در روی خاک کوبیده شده مانع از نفوذ آب به داخل مصالح کف سازی و نتیجتاً کف ساختمان می شود به این عمل قلوه چینی یا بلوکاژ می گویند. لذا به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت به کف طبقه زیرین ساختمانی که مستقیماً با زمین در تماس است باید 25 تا 30 سانتی متر روی خاک کوبیده شده را قلوه درشت چیده و سپس روی آن یک قشر مخلوط شن و ماسه بریزید تا فواصل خالی بالای قلوه ها را پر کرده و یک سانتی متر روی کلیه سطوح را بپوشانید.

قلوه چینی مانع نفوذ رطوبت از خاک کوبیده شده به سطوح بالاتر خواهد شد. و پوشش روی قلوه چینی با شن و ماسه باعث به وجود آمدن سطح مناسب و مسطح برای بتن کف می شود.چنانچه تراز آب های زیر زمینی آنقدر بالا باشد که خشکه چینی نتواند مانع نفوذ رطوبت به کف ساختمان شود علاوه بر آن در زیر فرش کف اقدام به عایق کاری کف ساختمان می نماید عایق کف بایستی مستقیماً به عایق کرسی چینی به طور کامل و متصل و یکپارچه باشد.

عموماً در سازه برای کاهش رطوبت و یا جلوگیری از انتقال آن به ارتفاع معمول 30 تا 45 سانتیمتر و یا کمتر و بیشتر از کف سازی در طبقه اول استفاده می نمایند که اینکار با بلوکاژ ( خشکه چینی) و یا سنگ ماکادام یا شکسته و قلوه سنگ انجام می گیرد.

سنگی چینی یک نوع پی است که برای سازه های بنایی و یا سازه هایی که دارای مقاومت کافی در برابر بار وارده نیستند و یا به نسبتی تنش مجاز خاک جوابگو نیست استفاده می کنند. در واقع سنگ چینی با ملات ماسه و سیمان و سنگ لاشه و یا هر سنگ دیگر دارای تنش مجاز بسیار بالاتر از تنس مجاز خاک زیر پی است. با تو جه به توضیحات همیشه استفاده ندارد و کم کاربرد است.کرسی چینی اختلاف ارتفاع سطح داخل نسبت به خارج که با دیوار آجری و از روی پی شروع می شود.

درناژ

همان زهکشی بوده با این شرح که به منظور دفع و خروج آب های سطحی اضافی از طریق سفره زیرزمینی عهده دار وظیفه بوده و تا از شستشوی مصالح و خرابی لایه زیرین جلوگیری به عمل آید. نفوذ آب به لایه های زیرین باعث کاهش ظرفیت باربری گشته و منجر به نشست و خرابی در لایه های مذکور می شود بدین منظور پشت دیوارها و پی ها اقدام به سنگ ریزی با قلوه یا لاشه می نمایند.

درناژ فرایند دفع آب های سطحی (از بالا به پایین) و بلوکاژ مانع عبور رطوبت از پایین به بالا است.در صورت عدم دستیابی به سنگ قلوه و با توافق دستگاه نظارت می توان از سنگ لاشه استفاده نمود.در زمان تهیه مصالح جهت اجرای خشکه چین به این نکته توجه شود که حجم سنگ قلوه جهت بلوکاژ 15 درصد و جهت سنگ لاشه 20 درصد بیشتر از ابعاد نقشه درخواست و خریداری شود.مصالح درناژ قابل ریختن و مصالح بلوکاژ قابل چیدن توسط کارگر و بنا هستند.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>