اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

گچ

گچ از سایر مصالح ساختمانی سرامیکی سبکتر است. وزن مخصوص دانه ای آن 2/8 و وزن مخصوص انبوه ی آن 0/85 است. باید توجه کرد که سبک بودن گچ یکی از امتیازات آن است. نکته جالب توجه دیگر این است که روی سنگ گچ رستنی نمی روید و گیاهی سبز نمی شود.

واکنش در برابر رطوبت

یکی از معایب گچ آن است که در برابر رطوبت مقاوم نیست و به سرعت آب جذب می کند تا به حالت پایدار خود برسد. هنگامی که چسباننده گچی با آب مخلوط می شود، از طریق فرایند گیرش، سبب نگهداری ذرات جامد به همدیگر (به صورت یک توده به هم چسبیده) می شود.

واکنش در برابر حرارت و صوت

سطوح گچی در برابر انتقال حرارت و همچنین صوت، عایق به حساب می آیند.

جمع شدگی

گچ ساختمانی یک درصد افزایش حجم دارد. در نتیجه مسئله منقبض شدن پس از گیرش که در مورد سیمان مطرح است، در مورد گچ وجود ندارد. برای مثال اگر در دیواری ترک وجود داشته باشد، می توان آن را با گچ پر کرد. به همین دلیل در گذشته و قبل از دستیابی به فناوری جدید (پوشش رنگ، کاشی، سرامیک و…) سطوح ساختمان ها را فقط گچ اندود می کردند. البته باید دانست که سطح گچ به دلیل نداشتن سوراخ های ریز، یک سطح صاف و بهداشتی است. از همین خاصیت گچ استفاده می کنند و آن را برای پوشش سطوح وسیعی که نباید درز انبساط باشند، به کار می برند.

اثر بر فلزات

یکی از خصوصیات گچ این است که فلزات را سولفاته می کند. در نتیجه فلزات نباید مستقیماً در تماس با با گچ باشند و لازم است پیش از تماس با گچ از پوشش ضدزنگ برخوردار شوند.

محافظ در برابر آتش

یکی دیگر از امتیازات گچ آن است که در برابر آتش مقاومت می کند. فرایند مقاومت در برابر آتش با استفاده از گچ چنین است که فرض کنید روی یک ستون فو لادی با لایه ای از گچ پوشیده شده باشد. در صورت آتش سوزی آب تبلور تبخیر می شود و لایه ای از بخار آب روی فو لاد را می گیرد. در نتیجه با اینکه دمای محیط در اثر آتش سوزی با لا می رود، دمای ستون فو لادی تا مدتی روی درجه 100 سانتیگراد می ماند و همین مقدار زمان برای رسیدن نیروهای آتش سوزی و اطفای حریق کافی است.

مقاومت

مقاومت گچ به مقدار آب موجود در خمیر گچ و همچنین به دمایی که در آن گیرش حاصل می شود، بستگی دارد. مقاومت گچ برخلاف سیمان، به سرعت زیاد می شود و بعد ثابت می ماند.

اثر بر خاک

وجود گچ در خاک (حتی تا 25 درصد) از دیدگاه کشاورزی بی ضرر و در مواردی نیز مفید است. اما از دیدگاه سازه ای بیش از چهار درصد گچ در خاک سبب تخریب های سازه ای خواهد شد. گرچه اکثر محققان معتقدند که میزان خسارت های وارد شده با مقدار گچ موجود در خاک تناسب ندارد، اما در اغلب موارد، وجود گچ در خاک موجب مشکلات عمده ای در ساخت سازه ها و نیز کاهش عمر مفید آنها می شود.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>