اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

دیوار

استفاده از سازه های حایل نظیر دیوارهای نگهبان، دیوارهای جناحی پل ها، دیوارهای ساحلی، اسکله ها، دیوارهای مهار شده، و سیستم های مختلف خاک مسلح در همه مناطق از جمله مناطق لرزه خیز مورد توجه هستند. سازه های مذکور در بنادر و سواحل، جناحین پل ها، کنار اتوبان ها، و سایر شریان های حیاتی نقش مهمی دارد. خسارت وارده به آنها در اثر وقوع زلزله، عواقب اقتصادی و اجتماعی زیادی در پی خواهد داشت. کنترل پایداری این قبیل سازه ها در خلال وقوع زلزله امری ضروری است.

ملاحظات پی سازی دیوارهای حائل

دیوارهای حائل غالباً با کف افقی ساخته می شوند. اجرای دیوارهای با کف افقی، آسانتر بوده، حفاری و آماده سازی کف با سهولت بیشتری انجام می شود. فشار تماسی دیوارهای با کف افقی و با کف شیبدار چندان قابل مقایسه نیستند. با ارتفاع یکسان، فشار تماسی دیوار با کف افقی معمولاً کمتر از فشار تماسی دیوار با کف شیبدار است زیرا فشار جانبی در اینگونه دیوارها کمتر و کف آنها کمی پهن تر است.

استفاده از دیوار حایل با کف شیبدار ممکن است باعث کوتاه شدن یا حذف زبانه برشی (در صورت لزوم) شود و لذا حجم عملیات حفاری کمتر می شود و یک زبانه برشی کوتاهتر، لنگر خمشی کوچک تری در پاشنه مجاور زبانه ایجاد می کند. به طور کلی باعث کوتاهتر شدن عرضه پایه برای ایجاد پایداری در برابر واژگونی می شود.پوشش ضخیم یا پتوی نفوذناپذیر اجرا شده روی پاشنه یک دیوار با پایه شیبدار، احتمال ایجاد شکاف در خاک را در اثر حرکت دیوار بارگذاری شده، کمتر می کند.

در دیوارهای حایل با کف شیبدار، اغلب برآیند نیروهای وارده، عمود بر کف است. بنابراین اطمینان در برابر لغزش در امتداد سطح افزایش می یابد. به علاوه دیوارهای حایل با کف شیبدار کمتر از دیوارهای با کف افقی حرکت می کنند. به طور کلی دیوارها می توانند هم با کف افقی و هم با کف شیبدار ساخته شوند. انتخاب نهایی بستگی به شرایط زمین در محل دارد. در صورت نبود خاک مناسب شالوده، باید نسبت به تعویض یا اصلاح خاک اقدام کرد یا دیوار را بر روی پی های شمعی احداث نمود. در صورتی که دیوار در شیب ساخته می شود، باید از پایداری محل اطمینان حاصل شود.

ملاحظات پایداری دیوار حائل

برای کنترل پایداری در برابر واژگونی، معمولاً پی سازی در عمق حدود یک متری سطح زمین باید انجام شود. به علاوه عمق یخبندان خاک نیز باید در نظر گرفته شود، در اثر تغییرات دما در فصول گوناگون عمق یخبندان در معرض تغییرات حجمی واقع می شود. به علاوه عمقی که خاک در معرض آب شستگی قرار می گیرد باید بدقت مورد توجه واقع شود. پی سازی دیوار باید بعد از اعماق یخبندان و آب شستگی صورت پذیرد، یا اینکه سایر تمهیدات لازم در نظر گرفته شود. اگر دیوار مقاومت کافی در برابر لغزش ندارد باید با افزایش عرض پایه دیوار، عمیقتر کردن پی، استفاده از کلید برشی در برابر لغزش دیوار، پایداری کافی را برای آن ایجاد کرد.

ملاحظات مربوط به محل احداث دیوارهای حایل

برای احداث دیوارهای حایل باید توجه داشت که چه تأسیساتی در محل وجود دارد، سازه های مجاور کدامند، و چه اثراتی بر روی دیوار دارند. حفاری ها، احداث سازه های جدید، گودبرداری جلوی دیوار، بارگذاری برسطح خاکریز و … مواردی هستند که نباید بدون مطالعه انجام شوند.

ابزارگذاری

در مواردی که دیوار حایل از اهمیت خاصی برخوردار باشد می توان با استفاده از ابزار دقیق، اطلاعاتی از قبیل چگونگی و مقدار حرکات افقی و قائم دیوار و نیز فشار هیدرواستاتیکی آب در شالوده را به دست آورد.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>