اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ فروشگاه آشنایی با زینگ خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما

بارنامه هواییبارنامه هوائی که آن را AIR WAY BILL یا AIR CONSIGMENT NOTE و یا AIR FREIGHT NOTE می نامند معمولا در 12 نسخه صادر می گردد که 3 نسخه اصلی آن از نظر تجاری مهم بوده و بقیه نسخه های آن برای قسمت های داخلی شرکت هواپیمایی به کار برده می شود.

سه نسخه اصلی آن به ترتیب عبارتند از:
1- نسخه اصلی اول برای شرکت حمل کننده یا صادر کننده. FOR CARRIER
2- نسخه اصلی دوم برای گیرنده کالا FOR CONSIGNEE
3- نسخه اصلی سوم برای فرستنده کالا. FOR SHIPPER

بارنامه هوایی فقط یک رسید می باشد و سند قابل معامله و یا سند مالکیت کالا به حساب نمی آید و لذا ذینفع کالا پس از دریافت بارنامه ، به شرکت هواپیمایی مراجعه نموده و پس از آن ارائه آن به شرکت هواپیمایی ، حواله تحویل کالا DELIVERY ORDER را دریافت می دارد.

فرستنده‌ی کالا پس از تحویل کالا به شرکت هواپیمایی و دریافت نسخه سوم بارنامه تا هنگامی که آن را به بانک گیرنده تحویل ننموده ، می تواند به شرکت هواپیمایی مراجعه و از آنها بخواهد که نام گیرنده و آدرس او را تغییر دهد و یا کالا را باز پس گیرد.

در بروات اسنادی ، صادر کننده و یا بانک او برای آن که کنترل خود را بر کالا حفظ نمایند از شرکت هواپیمایی در خواست می نمایند هنگام صدور بارنامه ، آن را ((جهت تحویل به) (CONSIGNED TO) به بانک کارگزار و یا ((به حواله کرد)) او (TO THE ORDER OF) صادر نماید. در چنین حالتی کالا هنگامی تحویل خریدار می گردد که دستورات صادره از سوی فروشنده یا بانک او ، توسط خریدار انجام شده باشد.

در اعتبارات اسنادی نیز گشایش بانک‌های گشایش کننده اعتبار به منظور کنترل و کاهش ریسک خود همیشه ترتیبی می دهند که در متن اعتبار ، بارنامه به نام بانک گشایش کننده اعتبار باشد.

بارنامه هوایی باید ممهور به مهر شرکت هواپیمایی ، و شامل اطلاعات مربوط به تاریخ پرواز و شماره پرواز باشد تا بدین طریق دقیقا تعیین شود چه موقع کالا به مقصد تعیین شده خواهد رسید. به این مهر ، FLIGHT STAMP یا مهر پرواز گفته می شود.

هر برگ بارنامه در دو طرف بالای صفحه و قسمت پایین سمت راست آن ، دارای یک عدد یازده رقمی است که سه رقم اول سمت چپ آن کد شرکت حمل و نقل هوایی بوده و 8 رقم بعدی شماره بارنامه است. در پشت صفحات نسخ اصلی بارنامه شرایط قرارداد حمل چاپ شده است.

بارنامه هوایی به جهات زیر دارای اهمیت است:
الف - رسید کالا جهت حمل است.
ب- مشخص کننده قرارداد حمل است.
ج- صورتحساب کرایه حمل کالا است. این کرایه حمل بر حسب قرارداد یا در مبدا و یا در مقصد قابل پرداخت است که این موضوع روی بارنامه هوایی مشخص می شود.
د - راهنمای نحوه حمل کالا توسط مسئولان حمل می باشد (یعنی چگونگی حمل و مراقبت از کالا و ارسال و تحویل آن توسط کارمندان هوایی)
ه - گواهی بیمه است در صورتی که بیمه حمل از طرف ارسال کننده کالا تقاضا شده باشد.

هنگامی که بارنامه هوایی توسط شرکت حمل و نقل هوایی یا کارگزار (AGENT) او صادر شود و توسط او و همچنین ارسال کننده کالا امضا گردد، معتبر است و اعتبار این قرارداد حمل هنگامی که کالا در مقصد تحویل گیرنده آن گردید، به پایان می رسد.

دانلود اپلیکیشن اعلام بار زینگ ⇩
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
نماد اعتماد الکترونیک logo-samandehi گواهی شامد ثبت نرم افزار
نماد اعتماد الکترونیک نشان ملی ثبت گواهی شامد ارشاد

         

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به داده پردازان هومان پویان می باشد.


مخفی کردن >>