اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

پمپ کولر آبی چیست و چه وظیفه ای دارد؟
پمپ کولر آبی تجهیزی الکتریکی است که کاربرد بسیار مهمی در کولر آبی دارد و در انواع کولرهای آبی برای رساندن آب به پدهای پوشالی یا سلولزی مورد استفاده قرار می گیرد.

پمپ_کولر

برای درک بهتر عملکرد و نقش پمپ، بهتر است با عملکرد کولر آبی آشنا شویم. به طور ساده می توان گفت که خنک سازی کولر آبی در چهار مرحله انجام می شود.

نحوه عملکرد کولر آبی:
1. ورود آب به کولر:
وقتی شیر کولر آبی را باز کنید، آب وارد آن می شود. ورود آب به کولر آبی تا زمانی ادامه می یابد تا اینکه شناور به سطح خاصی برسد و ورود آب به کولر قطع شود.

2. آبرسانی به پدها توسط پمپ:
اکنون که آب در کف کولر به اندازه کافی جمع شده، پمپ آب را پمپاژ کرده و از طریق شیلنگ های توزیع آب به پدهای پوشالی یا سلولزی منتقل می کند. خروجی این لوله های توزیع آب در بالای پدها قرار دارد و از طریق آن ها آب وارد پدها می شود.

3. خنک شدن هوای ورودی به داخل کولر:
بعد از خیس شدن پدها، هوای گرمی که از طریق پدها وارد می شود، مرطوب شده و این رطوبت هوا را خنک کرده و آن را مطبوع می کند. این فرایند خنک کنندگی تبخیری نام دارد.

4. انتقال هوای خنک به فضای مورد نظر:
پس از خنک شدن هوا در اثر عبور آن از پدها، دمنده که توسط موتور می چرخد، هوای خنک شده را از طریق مجاری و دریچه وارد خانه می کند.

علت روشن نشدن پمپ کولر آبی چیست؟
اکنون که عملکرد پمپ کولر را دریافته ایم، می توانیم چند علت روشن نشدن پمپ کولر آبی را بیان کنیم.

عدم ورود آب به پمپ:
یک علت روشن نشدن پمپ کولر آبی عدم وجود آب است. همان طور که اشاره کردیم، کار اصلی پمپ آبرسانی به پدهای پوشالی یا سلولزی است و باید آبی وجود داشته باشد که پمپ آن را انتقال دهد. اگر منبع آب ورودی قطع شده باشد، پمپ در شرایط عادی کار نمی کند و احتمالاً خواهد سوخت.

اگر حس کردید باد کولر گرم است، احتمالاُ آبرسانی پمپ دچار مشکل شده است. دقت کنید که در موتقعی که آب کولر در حال اتمام است، صدایی ممتد شبیه نوشیدن آبمیوه باقیمانده یک پاکت آبمیوه با نی شنیده می شود.

اگر به موقع متوجه عدم وجود آب ورودی کولر شوید و شانس بیاورید که پمپ نسوزرد، می توانید اقداماتی را انجام دهید.

برای رفع از این موضوع، باید ابتدا از برقراری جریان آب ورودی به کولر اطمینان حاصل کنید. ابتدا از برقرار بودن آب منزل یا محل کارتان اطمینان حاصل کنید. سپس شیر آبی را که در مسیر کولر است بررسی کنید. بررسی شناور کولر نیز برای اینکه عملکردش دچار اختلال نشده باشد، ضروری است.

گرفتگی شیلنگ انتقال آب:
گرفتگی شیلنگ آب پمپ نیز می تواند علت روشن نشدن پمپ کولر آبی باشد. اگر دیدید جریان آب برقرار است، اما آبی به پمپ وارد نمی شود، احتمالاً شیلنگ متصل به پمپ مشکل دارد. بنابراین، باید شیلنگ را با دقت بررسی کرده و در صورت نیاز، آن را تعویض کنید.

دقت کنید که گرفتگی شیلنگ برای پمپ بسیار خطرناک است و باید هر چه زودتر آن را رفع کنید. اگر شیلنگ گرفتگی زیادی دارد، و مستعمل شده، بهتر است آن را تعویض کنید.

تشکیل رسوب در کف کولر و پمپ:
علاوه بر مواردی که گفته شده، علت روشن نشدن پمپ کولر آب می تواند وجود رسوب در کف کولر و پمپ باشد. برای جلوگیری از این موضوع باید از یک صافی استفاده کنید تا مانع از ورود رسوبات و مواد اضافه دیگر به داخل شیلنگ آب و کفی پمپ شود.

کثیف بودن پوشال ها:
کثیف بودن پوشال ها نیز یکی از دلایلی است که می تواند منجر به گرفتگی شیلنگ و در نتیجه عدم آب رسانی و سوختن پمپ شود. آلودگی پوشال در طولانی مدت جذب محیط کولر می شود و می تواند منجر به گرفتگی شیلنگ ها شود و یک علت روشن نشدن پمپ کولر آبی باشد.

وصل نبودن پمپ به برق:
وصل نبودن برق نیز یک مورد واضح علت روشن نشدن پمپ کولر است. بنابراین، باید بررسی کنید که آیا پمپ کولر آبی به پریز برق وصل است یا نه.

اگر وصل است، کلید را بررسی کنید یا از مولتی متر استفاده کنید تا ببینید آیا توان از خروجی کلید فرستاده می شود و به دستگاه می رسد یا خیر.

اگر دریافتید که برق اصلی برقرار است و باز هم پمپ کار نمی کند، سیم کشی را بررسی کنید، زیرا این مورد ممکن است علت روشن نشدن پمپ کولر آبی قطعی یا اتصالی سیم کشی باشد.

اگر بر کار با برق تسلط ندارید، دستگاه را از برق جدا کنید تا از آسیب احتمالی الکتریکی محافظت شود. سپس با یک برق کار تماس بگیرید و از او بخواهید سیستم را بررسی کند و مشکل احتمالی را در پریزها و سیستم برق را برطرف کند.

خشکی پمپ به دلیل عدم روغن کاری:
گاهی به دلیل خشکی محل تماس شفت پمپ و بوش درپوش آن، عملکرد پمپ تحت تأثیر قرار می گیرد و به خوبی کار نمی کند و علت روشن نشدن پمپ کولر آبی و شاید سوختن آن، این مورد است.

در این صورت، برای تعمیر پمپ آب کولر باید از روغن مناسبی استفاده کنید و پمپ را روغن کاری کنید.

برای روغن کاری ابتدا برق را قطع کنید. مهره های پمپ را باز کرده و آن را بیرون بیاورید. حتماً دقت کنید که ترتیب باز کردن بخش های مختلف پمپ را به خاطر بسپارید تا موقع نصب قطعات با مشکل مواجه نشوید.

با استفاده از آچار پیچ و مهره درپوش را باز کرده و آن را جدا کنید. سپ محور را به آرامی در بیاورید. شکل زیر بوشن های پمپ را نشان می دهد که با محور پمپ تماس دارند. با استفاده از روغن مقاوم در برابر رطوبت، محل تماس بوشن و شفت یا محور پمپ را روغن کاری کنید.

اما گاهی فهمیدن علت روشن نشدن پمپ کولر آبی دیر است و قبل از اقدام، پمپ می سوزد. در بخش بعد به این موضوع می پردازیم.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>