اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

مراحل سیم پیچی موتور تکفاز:
در این بخش، مراحل سیم پیچی موتور کولر آبی را بیان می کنیم. دقت کنید که موتور کولر شما ممکن است با موتوری که بررسی می کنیم تفاوت هایی داشته باشد، اما اصول سیم پیچی موتور کولر آبی تفاوتی ندارد و تفاوت ها در شکل ظاهری موتور است.

موتور_تک_فاز5

مرحله 1: جدا کردن قطعات موتور:
تصویر زیر موتور را نشان می دهد که مستعمل شده و سیم پیچی آن اصطلاحاً سوخته است. ابتدا درپوش محافظ فن موتور را بردارید (موتور شما ممکن است این درپوش را نداشته باشد). معمولاً پوشش با پیچ روی محفظه محکم نمی شود، بلکه فقط روی محفظه قرار داده می شود. تمام قسمت های جداشده موتور را در یک جعبه قرار دهید تا آن ها را گم نکنید.

در ادامه، فن موتور را به آرامی گرم کنید و آن را جدا کنید. مراقب باشید که آن را نشکنید. باید بسیار نرم شود. با دو پیچ گوشتی بزرگ می توانید به جدا کردن آن کمک کنید. همان طور که در تصویر زیر می بینید، فن موتور خراب شده است و ما به یک فن جدید نیاز داریم. پس از جدا کردن فن موتور، گیره را از محور جدا کنید.

موقعیت قرارگیری درپوش های موتور را در کنار محفظه علامت گذاری کنید (معمولاً شماره های 1 و 2 و 3 را در کنار درپوش ها قرار می دهیم، بنابراین، در مونتاژ آن ها به مشکل برنمی خوریم). سپس، پیچ های درپوش را باز کنید. درپوش موتور را برداشته و در کنار قطعات دیگر در جعبه قرار دهید.

موتور_تک_فاز2

وقتی پوشش را برداریم، مطابق انتظار مشاهده می کنیم که یکی از سیم پیچ های موتور سوخته است (رنگ سیاه و بوی لاک سوخته این سوختگی را نشان می دهد). همچنین، متوجه می شویم که یاتاقان ها نیز خراب هستند (وقتی آن را می چرخانید، صدای بلند و ناخوشایندی ایجاد می شود).

پیچ های درپوش جلویی را نیز باز کنید (همان طور که برای درپوش دیگر انجام دادیم). به آرامی درپوش جلویی را همراه با روتور از محفظه اصلی خارج کرده و با سایر قطعات در جعبه قرار دهید.

جدا کردن قطعات موتور کولر:
پیچ های درپوش بالایی محظه موتور را باز کنید. درپوش و درزگیر را بردارید و آن را در کنار قطعات دیگر در جعبه قرار دهید. از تأسیسات الکتریکی چند عکس بگیرید و تمام سیم ها و گیره های برق را بردارید. اگر روی موتور خازن دارد، آن را جدا کنید.

مرحله 2: خواندن اطلاعات پلاک موتور:
در ادامه روند سیم پیچی موتور سعی کنید تمام اطلاعات را از روی پلاک موتور یادداشت کنید. این پلاک در محفظه موتورها قرار دارد و اطلاعات مفیدی روی آن وجود دارد (ولتاژ، جریان، سرعت برحسب دور در دقیقه، خازن و…)

مرحله 3: تهیه نقشه سیم پیچی:
در این مرحله باید نقشه سیم پیچی موتور کولر آبی را تهیه کنیم. اگر نقشه را در اختیار دارید، می توانید از این مراحل عبور کنید. اما نقشه سیم پیچی چیست؟ نقشه سیم پیچی نقشه ای است که به شما در سیم پیچی موتور کمک می کند. این نقشه نشان می دهد که سیم پیچ های استاتور چگونه به یکدیگر متصل می شوند.

ابتدا تعداد شیارها (تعداد شکاف های موجود در استاتور) را بشمارید. این موتور که در تصویر زیر نشان داده شده، 24 شکاف دارد.

موتور_تک_فاز3

از یک نرم افزار برای نقشه کشی سیم پیچی استفاده کنید. برای هر شکاف یک مربع رسم کنید (در تصویر زیر از sPlan 7.0 استفاده شده است).

موتور_تک_فاز4

هریک از کلاف ها در دو شکاف قرار می گیرند. کلاف های سیم پیچی استاتور را به نقشه سیم پیچی منتقل کنید.

برای همه کلاف ها همین کار را انجام دهید. دقت کنید که در یک شکاف دو کلاف وجود ندارد (اگر سیم پیچی تک لایه دارید). همه شکاف ها باید پر شوند. سیم های خروجی سیم پیچی را علامت گذاری کنید (سیم هایی که روی بست های الکتریکی متصل شده اند).

قبل از همه چیز باید سیم پیچی سوخته را جدا کنیم. سیم پیچی قدیمی را گرم کنید. در این صورت، لاک قدیمی سوزانده می شود. اما مراقب باشید که به سیم های مسی آسیب نزنید. هنگامی که به وضوح می بینید کلاف های گرم به هم متصل شده اند، یکی از سیم های خروجی را انتخاب کنید و مسیر آن را با فلش بکشید.

برای جفت سیم دوم خروجی نیز همین کار را انجام دهید.

سیم پیچی مشابهی از یک کتاب ماشین های الکتریکی به صورت زیر است (البته 180 درجه چرخش دارد). همچنین، می توانید شکاف ه را به صورت دایره رسم کنید و از علامت "x" برای سیم ورودی به شیار و "." برای سیم خروجی از آن استفاده کنید. اکنون می توانید مسیر میدان مغناطیسی را ترسیم کنید.

سیم های کلاف های مختلف را قطع کنید، آن ها را بشمارید و قطرشان را اندازه بگیرید. تعداد سیم های هر کلاف سیم پیچی را روی نقشه بنویسید. اکنون نقشه سیم پیچی کامل است.

اگر کلاف شما از 2 سیم موازی تشکیل شده است، می توانید آن ها را با یک سیم جایگزین کنید. قطر یکی از سیم های دوتایی را اندازه بگیرید. مساحت آن را محاسبه کنید و در 2 ضرب کنید تا مساحت سیم ضخیم تر به دست آید. طبق آن قطر سیم جدید را محاسبه کنید که به جای دو سیم باید قرار گیرد.

مرحله 4: برش سیم های قدیمی:
برای برش سیم پیچ قدیمی از چکش و اسکنه استفاده کنید. دقت کنید که به شیارهای ستاتور آسیب نرسانید. می توانید سیم پیچ قدیمی را از یک طرف برش دهید.

مرحله 5: خارج کردن سیم پیچ قدیمی:
طرف دیگر سیم پیچ قدیمی را گرم کرده و با استفاده از دیلم آن را بیرون بیاورید. این کارها را برای همه کلاف ها انجام دهید.

مرحله 6: تمیز کردن شیارها:
بعد از گرم شدن استاتور، شکاف ها را با پیچ گوشتی یا یک میله مناسب تمیز کنید، اما دقت کنید به استاتور آسیب نرسانید.

مرحله 7: جدا کردن پولی:
اگر یکی از پولی ها را آن ها را دارید، پیچ یا چوب فلزی ایمنی را برداشته و سپس پولی را با با دستگاه کشش از محور بکشید. در صورت نیاز، پولی (نه محور) را با مشعل گرم کنید.

مرحله 8: جدا کردن درپوش جلویی:
روی میز کار را بپوشانید، تا روتور آسیبی به سطح میز وارد نکند. یک قطعه چوب را روی محور روتور قرار دهید و آن را با چکش بزنید تا زمانی که روتور از پوشش جدا شود.

مرحله 9: جدا کردن یاتاقان ها:
برای برداشتن یاتاقان های دو طرف از کشنده (پولر) استفاده کنید. دقت کنید که نباید به محور روتور آسیب برسانید.

مرحله 10: تمیز کردن محفظه موتور:
اگر موتور جرم دارد، باید آن را ساب پاشی کنید.در ساب پاشی دقت کنید که به شیارهای استاتور ضربه ای وارد نکنید. آن ها به راحتی زنگ می زنند و خراب می شوند.

مرحله 11: کاغذ عایق سیم پیچی را آماده کنید:
کاغذ عایق را روی میز قرار داده و خط کش را روی آن بگذارید و تقریباً 4 میلی متر آن را تا کنید. این کار برای این است که کاغذ در شیار حرکت نکند.

طول شیار را اندازه بگیرید و حدود 16 میلی متر به آن اضافه کنید (بستگی به نحوه چرخاندن کاغذ دارد). سپس آن را بچرخانید و مطابق تصویر زیر در شیار قرار دهید. از پیچ گوشتی برای تا کردن کاغذ استفاده کنید و آن را در جای خود قرار دهید. کاغذ را باید به گونه ای قرار دهید که کاملاً متناسب با شیار باشد.

این کار را برای همه شیارها انجام دهید.

مرحله 12: سیم پیچی کلاف:
مدل یک کلاف را با یک سیم بسازید تا فضای بیشتری داشته باشد. آن را روی شابلون Winder قرار دهید تا شکل مناسب بگیرد. سپس سیم پیچی را شروع کنید (قبلاً تعداد زیادی سیم را در سیم پیچ نوشته اید). برای سیم پیچی می توانید از طول یکسان برای کلاف ها استفاده کنید.

مرحله 13: قرار دادن کلاف ها در استاتور:
کلاف ها را با دقت در استاتور قرار دهید. انجام این کار ممکن است کمی زمان بر باشد. به آرامی این کار را انجام دهید تا به لاک سیم آسیبی وارد نشود. کلاف ها را بچرخانید تا به خوبی روی شیار مربوطه قرار گیرند.

مرحله 14: اتصال کلاف ها به یکدیگر:
مطابق نقشه سیم پیچی، کلاف ها را به یکدیگر وصل کنید. عایق بندی را بردارید، سپس سیم های مسی را لحیم کرده و با هیت شرینک (روکش حرارتی) ایزوله کنید. سیم های معمولی را با سیم های سیم پیچ انتهایی وصل کنید و آن ها را با هیت شرینک جدا کنید.

مرحله 15: بستن کلاف ها:
در این مرحله از سیم پیچی موتور تکفاز باید کلاف ها را با نخ ببنیدید. همان طور که در تصاویر می بینید، نخ باید به دور کلاف ها بسته شود.

بستن کلاف‌ها

همین کار را در سمت دیگر موتور نیز انجام دهید.

مرحله 16: لاک زدن موتور:
ابتدا فر را با دمای 100 درجه سانتی گراد گرم کنید. سپس، موتور را در آن قرار دهید. هنگامی که موتور گرم می شود، همان طور که در تصاویر زیر می بینید، باید لاک را روی سیم پیچ موتور بریزید. در ادامه، موتور را بچرخانید و همان کار را تکرار کنید. سپس، موتور را درون اجاق داغ قرار داده و آن را برای مدت حدود 4 ساعت گرم کنید. موتور را بیرون آورده و لبه آن را تمیز کنید.

لاک موتور

مرحله 17: مونتاژ یاتاقان ها
اگر یاتاقان ها قابل استفاده نیستند، یاتاقان های جدیدی براساس قطر آن ها تهیه کنید.

محور روتور را با روان کننده ها روغن کاری کنید و یاتاقان ها را روی آن قرار دهید.

بستر یاتاقان های دو سمت موتور را روغن کاری کنید. اولین درپوش را روی روتور قرار دهید (واشر فنر را فراموش نکنید). سپس استاتور را قرار دهید و آن را پیچ کنید. بعد از آن، درپوش دوم را در بالای استاتور قرار دهید و آن را پیچ کنید.

مرحله 18: مونتاژ فن موتور:
وقتی فن را تمیز می کنیم، ممکن است پی ببریم که ترک خورده باشد. برای رفع این مشکل از یک حلقه آلومینیومی روی فن استفاده می کنیم.

فن موتور

در ادامه، درپوش فن را در جای خود قرار دهید.

مرحله 19: نصب خازن:
همان طور که در تصاویر زیر مشخص است، سوراخ هایی روی موتور تعبیه کرده و خازن را روی موتور سوار می کنیم. سیم های خازن باید به جعبه اتصال موتور وصل شوند.

مرحله 20: برقراری اتصالات جعبه اتصال:
کابل برق را به جعبه اتصال هدایت کنید و آن را محکم کنید.

سیم پیچی موتور مرحله 21: نصب پولی:
محور روتور را با روغن کاری کرده و روی پولی سوار کنید.

سیم پیچی موتور

مرحله 22: تست موتور:
موتور را وصل کنید و جریان آن را اندازه بگیرید. اگر موتور روان کار می کند، نصب به درستی انجام شده است.

اندازه گیری جریان موتور:
سیم پیچی موتور الکتریکی به زمان تقریباً زیادی نیاز دارد، به خصوص اگر این کار را برای اولین بار انجام می دهید. اما وقتی محصول نهایی را مشاهده کنید، از وقتی که گذاشته اید، خوشحال خواهید شد.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>