اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

تعریف قطعات SMD:
SMD مخفف عبارت انگلیسی Surface-Mount Device به معنی «قطعه نصب سطحی» است که بر اساس «فناوری نصب سطحی» (Surface-Mount Technology) یا SMT ساخته می شود.

قطعات_SMD

این قطعات در بسته هایی ارائه می شوند که پایه های آن ها به صورت زائده ها یا تکه هایی برای لحیم شدن مستقیماً روی سطح برد مدار چاپی (PCB) قرار می گیرند.

در واقع، لحیم کاری قطعات SMD بدون نیاز به سوراخ کردن PCB و روی سطح آن انجام می شود. انواعی از خازن ها، مقاومت ها، دیودها، ترانزیستورهای کوچک طرح (SOT) و مدارهای مجتمع کوچک طرح (SOIC) دارای پایه های کوچکی مبتنی بر فناوری نصب سطحی هستند به طوری که می توان آن ها را مستقیماً روی سطح PCB لحیم کرد.

اولین مزیت قطعات نصب سطحی این است که در مقایسه با قطعات مبتنی بر «فناوری سوراخ کامل» (Through-Hole Technology) یا THT به فضای کمتری نیاز دارند.

قطعه SMD، همان طور که از نامش پیداست، مستقیماً روی سطح PCB نصب می شود، در حالی که قطعات THT درون سوراخ PCB قرار می گیرند و لحیم می شوند. بنابراین، قطعات SMD موجب می شوند فضای کمتری از PCB اشغال شود.

علاوه بر این، اندازه قطعات SMD نسبتاً کوچک تر است که این خود ابعاد کلی و پیچیدگی PCB را کاهش می دهد.

قطعات پسیوی مانند مقاومت ها، خازن ها و دیودها در اندازه ها و بسته های مختلفی مانند 1206، 0805، 0603 و غیره وجود دارند. این اعداد نشان دهنده اندازه واقعی قطعه هستند.

همیشه هنگام طراحی PCB برای پروژه خود و خرید نسخه SMD آن قطعه، باید بسته آن را در نظر بگیرید، زیرا مثلاً اگر یک PCB بر اساس بسته 0603 طراحی کنید، دیگر نمی توانید قطعات SMD با اندازه های متفاوت را تهیه و استفاده کنید.

قطعات_SMD

قطعات دیگر، مانند ترانزیستورها و آی سی ها نیز بسته های مختلفی دارند. برای ترانزیستورهای SMD با کاربرد عمومی، اغلب از بسته SOT23 استفاده می شود.

SOT23 به طور کلی دارای سه پایه است که دو پایه آن در یک طرف و پایه سوم در طرف دیگر قرار دارد. بسته به ماهیت IC، قطعه می تواند تعداد پایه بیشتری نیز داشته باشد.

بسته‌‌های آی سی SMD

همان طور که در شکل بالا می بینیم، آی سی SMD بسته های متنوعی دارد. هر یک از این قطعات مساحت خاصی دارند که در شرایط و کاربردهای مختلف می توان از آن ها مناسب ترین استفاده را کرد.

با وجود این، «بسته کوچک طرح» (SOP) و «بسته تخت چهارتایی» (QFP) به دلیل راحت تر بودن استفاده و مونتاژ، معمولاً بیشتر از انواع دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

اکنون که به صورت کلی با قطعات SMD آشنا شده ایم، می توانیم روش لحیم کاری قطعات SMD و همچنین، مواردی را که باید در مورد آن در نظر بگیرید، بیان کنیم.

بسیاری از علاقه مندان و فعالان صنعت الکترونیک، از لحیم کاری قطعات SMD واهمه دارند که البته این ترس مبنای درستی ندارد.

با داشتن ابزار مناسب و تمرین و تکرار، به سادگی می توان لحیم کاری قطعات SMD را انجام داد و در این کار به تسلط رسید.

در مطالب بعدی، ما تنها بر روش لحیم کاری قطعات SMD که توسط افراد انجام می شود تمرکز می کنیم و نه روش هایی که در کارخانه ها به صورت خودکار و با دستگاه های مختلف صورت می گیرد.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>