اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

کانتینر 40 فوت

کانتینر 40 فوت چیست
کانتینر 40 فوت یا همان 12*2.5 یکی از ابعاد استاندارد و پرکاربرد در صنعت حمل و نقل کالا چه به صورت دریایی و چه به صورت زمینی می باشد. زیرا زمانی که از این کانتینر های بزرگ استفاده می شود یکپارچه سازی بیشتری برای کالاها به وجود می آید و تعداد بیشتری کالا نیز می توان در آن قرار داد. ابعاد این کانتینر به خوبی برای قرار گرفتن بر روی کفی تریلی مناسب بوده و هیچ گونه محدودیت طولی، عرضی و ارتفاعی را به وجود نمی آورد. در هر هشت گوشه کانتینر 40 فوت قسمت هایی برای اتصال قلاب جرثقیل در هنگام بارگیری و بستن کانتینر بروی کف تریلی تعبیه شده است که به راحتی از این نواحی می توان کانتینر را جابجا و یا در هنگام حمل مهار نمود. بدنه کانتینر 40 فوت از ورق آهنی فرمدار سنگین می باشد که بخوبی از کالاهای داخل آن در برابر ضربه و آب و حتی سرقت جلوگیری می کند.این ورقه ها توسط رباط های مخصوص به صورت ممتد به یکدیگر جوش شده اند و برای جلوگیری از زنگ زدگی آستری و رنگ آمیزی شده است. از دیگر نام های این سازه کانتینر 12 متری و 40ft container می باشدکه در دونوع های کیوب و استاندارد وجود دارد.

انواع کانتینر 40 فوت
این نوع کانتینر در دونوع ارتفاع بلند که اصطلاحا به آن High cube container گفته می شود و ارتفاع معمولی وجود دارد. ارتفاع کانتینر 40 فوت HQ برابر با 2.9 متر می باشد که این ارتفاع بلند شرایط را برای قرار دادن بار بیشتر درون فضای آن یا بار های ارتفاع بلند مهیا می کند. اما استفاده از آن در حمل و نقل بین المللی هزینه یا کرایه بیشتری نسبت به نوع استاندارد داشته و برخی شرکت ها نیز به دلیل محدودیت های موجود در سیستم خود از این نوع استفاده نمی کنند. ارتفاع کانتینر استاندارد معمولی نیز در حدود 2.6 متر می باشد که به عنوان یک شاخص و استاندارد بین المللی بوده و تمامی شرکت ها و کشور های صادر کننده و وارد کننده کالا از آن استفاده می کنند. نکته دیگری که می بایست در اینجا به آن اشاره کنیم این است که کانتینر 40 فوت دارای انواع مختلف و کاربرد های مختلفی است و در اینجا منظور ما از دونوع کلی فقط تفاوت از نظر ابعاد بوده ولی از نظر کاربری کانتینر 40 فوت یخچالی یا همان یخچالدار، مخزنی، حرارتی، اپن تاپ یا روباز، اپن ساید یا بغل بازشو و تهویه دار نیز از انواع آن می باشند که در صفحات جداگانه به برسی ویژگی های آنها پرداخته ایم. در ادامه ابعاد دقیق کانتینر 40 فوت استاندارد و های کیوب را برسی کرده ایم.

ابعاد کانتینر 40 فوت استاندارد

مشخصات کلی و ابعاد دقیق کانتینر 40 فوت استانداردعبارت است از:

طول خارجی (پشت تا پشت): 12.192 متر 
طول داخلی: 12.032 متر 
عرض خارجی (پشت تا پشت): 2.438 متر 
عرض داخلی: 2.352 متر 
ارتفاع خارجی (پشت تا پشت): 2.591 متر 
ارتفاع داخلی: 2.385 متر 
عرض درب: 2.343 متر 
ارتفاع درب: 2.280 متر 
حجم داخلی: 67.5 متر مکعب 

ابعاد کانتینر 40 فوت HQ

مشخصات کلی و ابعاد دقیق کانتینر 40 فوت ارتفاع بلند با نوع استاندارد تفاوت چندانی نداشته و فرق آن فقط در ارتفاع آن می باشد که عبارت است از:

طول خارجی (پشت تا پشت): 12.192 متر 
طول داخلی: 12.032 متر 
عرض خارجی (پشت تا پشت): 2.438 متر 
عرض داخلی: 2.352 متر 
ارتفاع خارجی (پشت تا پشت): 2.896 متر 
ارتفاع داخلی کانتینر 40 فوت های کیوب: 2.650 متر 
عرض درب: 2.343 متر 
ارتفاع درب: 2.280 متر 
حجم داخلی: 73.3 متر مکعب 

وزن کانتینر 40 فوت
وزن کانتینر 40 فوت در حالت های کیوب یا همان ارتفاع بلند به صورت خالی حدود 3.9 تن (3900 کیلوگرم) و کانتینر های ارتفاع معمولی 40 فوت حدود 3.8 تن (3800 کیلوگرم) می باشد که البته با توجه به کمپانی تولید کننده ممکن است کمی تلرانس داشته باشد.

بار مجاز کانتینر 40 فوت
وزن بار مجازی که می توان در کانتینر 40 فوت قرار داد طبق طریف سازمان حمل و نقل جهانی حداکثر وزن خالص کانتینر 40 فوت در هردو حالت ارتفاع استاندارد و یا ارتفاع بلند برابر است با 30.48 تن که این به این معنا می‌باشد که وزن کانتینر به علاوه بار درون آن نباید بیشتر از 30.48 تن باشد. پس می بایست وزن کانتینر را از این عدد کم کرده و حداکثر وزن بار مجاز در کانتینر 40 فوت حدود 26.6 تن می باشد. البته این نکته را مد نظر قرار دهید که با توجه به متفاوت بودن شرکت های تولید کننده این سازه ها مقادیری که در بالا آمد دارای تلرانس بوده و مقدار دقیق و مجاز برای هر سازه بر روی بدنه آن درج شده است اما آنچه که در این مطلب آمده استاندارد کلی آنها می باشد.

کاربرد کانتینر 40 فوت
همان گونه که در ابتدا گفته شد مهم ترین کاربرد این سازه در حمل و نقل کالا به صورت دریایی و زمینی و در برخی موارد حتی هوایی نیز می باشد و بیشترین نوع مورد استفاده در صنعت حمل و نقل کانتینر 20 فوت و 40 فوت می باشد.مهم ترین دلایل این امر هم راحتی در جابه جایی کالا و کاهش هزینه های حمل و نقل، آمارگیری اجناس، جلوگیری از سرقت، اخذ راحت تر عوارض واردات کالا و کنترل بیشتر بر روی این امر، جلوگیری از آسیب‌دیدن محصول در هنگام حمل و نقل، حمل محصولات کشاورزی به صورت فله ای و اینگونه دلایل می‌باشد.البته برای نوع ارتفاع بلند در برخی کشور ها محدودیت هایی وجود دارد که می بایست به آن توجه نمود و هزینه های حمل آن نیز کمی بیشتر از نوع استاندارد می باشد. از دیگر کاربرد های آن نیز استفاده به عنوان انبار در کارخانه ها و کارگاه ها می باشد چرا که بدنه قوی و غیر قابل نفوذ آنها برای قرار دادن انواع محصولات و کالا ها به صورت بلند مدت بسیار مناسب است.

کانتینر 12 متری
در واقع کانتینر 12 متری همان 40 فوت می باشد اما به دلیل استاندارد جهانی به آن 40 فوت گفته می شود که اصطلاحا در کشور ما به آن کانتینر 12 متری گفته می شود. طول آن 12 متر و عرض آن 2.4 متر به صورت عامیانه شناخته شده می باشد.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نسرین شهسواری :
من سوالم این بود یک کانتینر چند تن لاستیک جا میشه به جوابم نرسیدم
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>