اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

اندود

اندود نفوذی باید هنگامی انجام شود که هوا بارانی یا مه آلوده نبوده و سطح راه، در صورت مصرف قیرهای محلول، کاملاً خشک باشد. چنانچه قیرآبه مصرف شود سطح راه می تواند رطوبت سطحی و جزئی داشته باشد.برای اندود نفوذی درجه حرارت هوا در سایه، وقتی که هوا رو به گرمی می رود بهتر است، بیشتر از 10 درجه و زمانی که هوا رو به سردی می رود بیش از 15 درجه سانتیگراد باشد. در صورتی که عملیات در مواقعی صورت گیرد که دمای محیط با شرایط فوق تطبیق نکند و اجرای کار الزامی باشد، پخش قیر باید با موافقت دستگاه نظارت و انجام پیش بینی های لازم صورت گیرد.

آماده کردن سطح راه

قبل از پخش قیر، سطح آماده شده راه را باید از مواد زاید و گرد و غبار با جاروی مکانیکی و هوای فشرده تمیز کرد و از نظر نیمرخ های طولی و عرضی و رواداری مربوطه نسبت به نقشه های اجرایی نیز کنترل نمود. تمیز کردن سطح راه باید به گونه ای انجام شود تا بافت سطحی مصالح کاملاً مشخص شده و تمامی مواد ریزدانه ای که روی آن را پوشانده است با جاروی سیمی - مکانیکی و هوای فشرده پاک شود. در صورت استفاده از قیرآبه ها هنگامی که هوا گرم است می توان سطح راه را قبل از اندود نفوذی با آب مرطوب کرد تا قیرآبه بلافاصله شکسته نشده و فرصتی برای نفوذ آن در خلل و فرج سطح قبل از شکستن قیر باشد.

پخش قیر

در حین قیرپاشی باید درخت ها و ساختمان های مجاور از آغشته شدن به قیر محفوظ نگهداشته شوند و از پخش قیر به داخل آبروها و روی شیروانی ها و محل قرضه و مصالح جلوگیری به عمل آید. هرگاه لازم باشد که عمل قیرپاشی ضمن عبور وسایل نقلیه از روی راه صورت گیرد، باید همیشه نصف عرض راه برای عبور آزاد نگه داشته شود تا وسایل نقلیه از روی سطح قیرپاشی شده عبور نکنند. هنگام قیرپاشی نصب علائم کافی و گماردن ماموران راهنما و چراغ های هشدار دهنده، برای تامین ایمنی عبور و مرور الزامی است.

کنترل عبور وسایل نقلیه

به طور کلی برنامه ساختمان راه باید طوری تنظیم شود که پس از انجام اندود نفوذی و سپری شدن زمان لازم و کافی، آسفالت روی آن پخش شود تا اندود نفوذی زیر عبور وسایل نقلیه قرار نگیرد. هرگاه عبور وسایل نقلیه روی قسمتی از راه که اندود نفوذی آن انجام شده اضطراری باشد قیر باید قبلاً به طور کامل به جسم راه نفوذ کرده و خشک شده باشد تا قیر پخش شده به چرخ وسایل نقلیه نچسبد. هرگاه عبور وسایل نقلیه زودتر از این موقع ضرورت یابد، باید ابتدا روی سطح قیرپاشی شده را با ماسه طبق نظردستگاه نظارت ماسه پاشی کرد و سپس عبور انجام شود.

آزمایش های کنترل کیفیت

کیفیت قیرهای مصرفی برای اندود نفوذی باید با مشخصات ASTM D2995 مطابقت نماید. برای تعیین مقدار قیر پخش شده در سطح راه از آزمایش سینی استفاده می شود، به طوری که در هر 100 متر طول راه یک آزمایش انجام گیرد. در بزرگراه ها و آزادراه ها آزمایش در فواصل کمتری باید انجام شود به طوری که لااقل برای هر 1000 متر مربع سطح راه یک آزمایش به عمل آمده باشد.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>