اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

فن کویل

مقایسه فن کویل و کولر گازی یا اسپلیت از 6 بعد مختلف و شناخت تفاوت آنها:
عمل مقایسه فن کویل و کولر گازی (اسپلیت) را می توان از دیدگاه های مختلفی بررسی کرد که ما در این متن، تفاوت فن کویل با اسپلیت را از 6 بعد مختلف از جمله نحوه اتصال به یونیت های خارجی، مرکزی یا واحدی بودن آنها، نوع کاربرد و سایر موارد بررسی می کنیم.

مقایسه فن کویل و کولر گازی از بعد مرکزی بودن سیستم ها:
اولین و مهم ترین بعد از 6 بعد مختلف فرآیند مقایسه این دو سیستم مربوط به واحدی یا مرکزی بودن این سیستم ها است.

کولرهای گازی سیستم هایی واحدی هستند که یک یونیت داخلی به یک یونیت خارجی متصل می گردد و فقط برای سرمایش و گرمایش یک اتاق یا سالن یا یک واحد از یک آپارتمان استفاده می شوند ولی فن کویل ها به صورت چند تایی (در برخی پروژه ها چند ده یا چند صد تایی) در نقاط مختلف درون ساختمان نصب و همگی با لوله کشی آب به یک دستگاه خنک کننده مانند مینی چیلر یا چیلر و دستگاه گرمایش مرکزی مانند بویلر یا دیگ آبگرم موتورخانه ای یا پکیج (سیستم های تولید کننده آب سرد و گرم) اتصال می یابند و هر یک به صورت مستقل و جداگانه کنترل می شوند.

بنابرین در اولین و مهم ترین مقایسه فن کویل و کولر گازی به این نتیجه می رسیم که اسپلیت ها (کولرهای گازی) برای اماکن کوچک مناسب و فن کویل ها برای اماکن بزرگ و ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری و … بسیار مناسب هستند.

اگر بخواهیم بر اساس متراژ عددی را بیان کنیم، حالت منطقی این است که از اسپلیت ها نهایتا در یک واحد با متراژ 120 متر مربع استفاده شود زیرا هم تعداد و هزینه اولیه و مصرف انرژی آنها افزایش می یابد و هم اینکه نمی تواند به خوبی پاسخگوی نیازهای برودتی و حرارتی باشد و از سیستم فن کویل بهتر است که در متراژهای بالاتر از 120 متر استفاده گردد.

مقایسه فن کویل و کولر گازی از بعد هزینه اجرا:
هم فن کویل ها و هم کولرهای گازی (اسپلیت ها) سیستم هایی دو قسمتی یا دو تکه هستند. به این معنا که یک تکه یا واحد (یونیت) از آنها در درون ساختمان (یونیت داخلی) و یک تکه یا یونیت از آنها که معمولا ابعاد بزرگ تری دارد، در بیرون از ساختمان (یونیت خارجی) قرار می گیرند و از طریق لوله کشی آب یا مبرد (گاز فریون R134a یا …) به یکدیگر راه پیدا می کنند.

در کولرهای گازی، درون لوله ها ماده مبرد ولی در فن کویل ها آب سرد و گرم جریان دارد. بنابرین لوله کشی کولرهای گازی باید حتما از جنس مس باشد که پر هزینه هم است ولی لوله کشی فن کویل ها از جنس لوله های ساده آب است و از این نظر هزینه اجرای فن کویل ها به مراتب کمتر است.

تفاوت فن کویل با اسپلیت از نظر قدرت گرمایش و سرمایش آنها:
همانطور که می دانید کولرهای گازی معمولا تنها به عنوان سیستمی سرمایشی مورد استفاده قرار می گیرند. هر چند آنها می توانند در حالت گرمایشی نیز کار کنند ولی به علت مصرف برق بالای آنها، به صرفه نیست که از آن در گرمایش استفاده شود و به یک دستگاه مکمل گازسوز معمولا برای زمستان نیاز است که معمولا از رادیاتور یا سیستم گرمایش از کف برای این کار استفاده می شود.

ولی فن کویل هایی که بر اساس آب سرد و گرم کار می کنند، در زمستان آبگرم (آبگرم پکیج گازسوز یا بویلر موتورخانه) درون لوله های آن جریان پیدا کرده و قدرت گرمایشی برابر با قدرت سرمایشی دارند و در تابستان به آب سرد ارسالی از طرف چیلر، متصل می شوند.

بنابرین سومین بعد از 6 بعد مختلف تفاوت فن کویل با اسپلیت در توان گرمایشی آنها و نیز نیاز یا عدم نیاز به سیستم مکمل گرمایشی است.

تفاوت فن کویل با اسپلیت از بعد معماری و اثر زیبایی بر ساختمان:
مزیت دیگری که یک سیستم مرکزی ایجاد می کند این است که یونیت خارج از ساختمان در جلوی دید قرار ندارد (چون معمولا روی بام مستقر می شود) و به معماری خارجی ساختمان جلوه بدی نمی دهد ولی در اسپلیت ها معمولا این چنین نیست و یونیت آن به راحتی در دید قرار می گیرد که منظره جالبی ایجاد نمی شود. مخصوصا وقتی که تعداد یونیت ها زیاد باشد.

از نظر ورود اکسیژن کافی به داخل ساختمان:
همانطور که می دانید یونیت داخلی اسپلیت ها (معمولا از نوع دیواری)، درون اتاق یا سالن نصب شده و فقط جریان هوای داخل را به گردش درآورده و دمای آن را تنظیم می کند ولی فن کویل ها در دو مدل بدون کانال و کانالی ساخته می شوند.

در نوع کانال دار، فن کویل با یک کانال به هوای آزاد بیرون راه پیدا کرده و فن موجود در فن کویل می تواند هوای با اکسیژن کافی و تازه را از بیرون مکیده و پس از تنظیم دمای آن، درون ساختمان پخش کند.

از نظر رطوبت گیری، هم اسپلیت و هم فن کویل ها سیستم های رطوبت گیر هستند و سطح سرد لوله های آنها در تابستان موجب تقطیر بخار آب (رطوبت) موجود در هوا می شود و رطوبت را کاهش می دهند.

بنابرین پنجمین تفاوت فن کویل با اسپلیت در ورود اکسیژن کافی به ساختمان است.

مقایسه آنها از بعد مصرف برق و گاز:
آخرین مورد از 6 بعد مختلف مقایسه فن کویل و کولر گازی مربوط به نوع انرژی مصرفی آنها می شود. همانطور که می دانید هم یونیت های داخلی و هم یونیت های خارجی کولرهای گازی، فقط مصرف برق دارند (چه در حالت سرمایشی و چه گرمایشی) و مصرف برق آنها نیز بالا و قابل ملاحظه است. ولی یونیت های داخلی فن کویل ها همواره با انرژی برق و یونیت های خارجی آن با شکل های مختلفی از انرژی کار می کنند.

برای مثال چیلرها و مینی چیلرهای تراکمی که وظیفه سرد کردن آب و ارسال آن به فن کویل ها را بر عهده دارند، با برق و بویلر و پکیج گازسوز که وظیفه گرم کردن آب را بر عهده دارند، با گاز شهری کار می کند.

مصرف برق این سیستم ها نسبت به اسپلیت ها به علت های مختلف کمتر است و با مدیریتی مرکزی می توان به اندازه نیاز ساختمان، هوای سرد و گرم را در ساختمان توزیع نمود و به علت کاربرد انواع تکنولوژی ها در آنها، راندمان این سیستم ها بسیار بالا است.

بنابرین ششمین مورد از 6 بعد مختلف مقایسه فن کویل و کولر گازی در نوع انرژی مصرفی و میزان مصرف آنها است.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>