اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

معدن

به دلیل در معرض دید نبودن کانسار ها، روش های جستجو تلفیقی از روش های جستجوی مستقیم و غیرمستقیم است. روش های مستقیم مانند آزمایشات فیزیکی و مشاهده ای، مطالعات زمین شناسی و نقشه برداری، نمونه برداری جهت پی جویی کانسار های غیرفلزی و زغال سنگ که اغلب دارای رخنمون هستند یا در زیر روباره های کم عمق واقعند، مناسب هستند؛ در مقابل برای کانسار های فلزی بکار گیری روش های غیرمستقیم مانند روش های ژئوفیزیکی، ژئوشیمیایی و گیاه شناسی تقریبا اجتناب ناپذیر است.

پی جویی ژئوفیزیکی

در میان روش های پی جویی غیرمستقیم روش یا روش های ژئوفیزیکی در راس قرار دارند. در این روش، تغییراتی را در شرایط زمین شناسی که امکان دارد ناشی از وجود کانسارهای کانی اقتصادی باشد، از فاصله ای مشخص کشف می کنند و با استفاده از ابزارهای بسیار حساس، تغییرات خواص فیزیکی زمین انداره گیری می شوند. این تغییرات می تواند ناشی از وجود یک کانسار کانسنگ باشند یا نباشند، اما تشخیص این امر تا حدی پیچیده و مشکل است. دامنه نفوذ روش های ژئوفیزیکی هوابرد تقریبا نامحدود است، اما نفوذ آنها در زمین به ندرت از 90 متر فراتر می رود.

کاربرد ژئوفیزیک در ابتدا برای پی جویی و اکتشاف در صنایع نفت و گاز طبیعی آغاز شد و بیشترین میزان موفقیت را تاکنون در این زمینه به دست آورده است. از طریق ژئوفیزیک همچنین می توان اطلاعات باارزشی برای تهیه نقشه های زمین شناسی که موقعیت فضایی کانسار (عمق، شکل و...) یا شکل های زمین (چین ها، گسل ها و...) را بیان می کند، به دست آورد.

هر روش جهت اندازه گیری خاصیت یا مشخصه خاصی است که برای کانی های مختلف متفاوت است در نتیجه می توان گفت برای هر کانی یا کانسار خاص از روش های ژئوفیزیکی خاصی می توان بهره گرفت. این روش ها شامل روش گرانی، لرزه ای، مغناطیسی، الکتریکی، الکترومغناطیسی، قطبش القایی، مقاومت ویژه، رادیواکتویته و... می شود.

پی جویی ژئوشیمی

ژئوشیمی روشی جدید تر از ژئوفیزیک است. پی جویی ژئوشیمیایی تعیین کننده تغییرات جزئی ناشی از وجود ماده معدنی (معمولا فلزی) در نزدیکی محل پی جویی است، این تغییرات توسط بررسی ترکیب شیمیایی نمونه هایی از آب، هوا، خاک و گیاهان مشخص می شود. نکته حائز اهمیت این است که کشف اولیه ماده معدنی به وسیله روش ژئوشیمی تنها مقدم های بر کشف مستقیم از طریق پی جویی زمین شناسی یا پی جویی ژئوفیزیکی خواهد بود. باید دانست که ژئوشیمی برای یافتن زغال سنگ، کانی های غیرفلزی، بوکسیت، سنگ های قیمتی یا کانسنگ های آهن، منگنز، کرومیت و تیتان مورد استفاده قرار نمی گیرند.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>