اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

شبکه 5G تا چه حد سریع تر است؟
شبکه های 5G حدودا دارای سرعتی 10 برابر بیشتر از شبکه های 4G هستند.

شبکه_5G4

این بدین معنی است که تماس های ویدئویی با رزولوشن بسیار بالای 4K (استاندارد مورد استفاده در فیلم های سینمایی تجاری) برقرار می شوند و دانلود ها با سرعت بسیار بیشتری انجام می گیرند. در این حالت انتقال داده ها در کمتر از 20 میلی ثانیه استاندارد خواهد بود.

البته برای تعداد کمی از کاربردها سرعت های در حد گیگابایت مفید است و برای اکثر کاربردها احتیاجی به چنین سرعتی بر روی گوشی های تلفن نیست.

در واقع برای کاربردهای عادی مانند دانلود فیلم و برقراری ارتباطات زنده، نسل چهارم شبکه هم می تواند پاسخگوی این نیازها باشد.

در حال حاضر چنین پیش بینی می شود که 5G به عنوان یک کاتالیزور برای تسهیل ارتباط ماشین و انسان با یکدیگر در ابعادی جدید عمل کند و فرصت های اقتصادی و تجاری جدیدی را خلق کند.

بر اساس گزارش آنالیز صنایع IHS، نسل پنجم مخابرات تا سال 2035 منجر به پیشرفت حدود 12٫3 تریلیون دلار در اقتصاد جهانی خواهند شد.

همچنین بر اساس مطالعات انجام شده، حجم داده هایی که در جهان تولید می شود، از 33 زتا بایت (Zettabytes) در سال 2018 به 175 زتا بایت در سال 2025 افزایش می یابد. (هر زتا بایت1021 بایت است.)

نمونه ای از کاربردهای بسیار مهم 5G، در ربات های جراحی از راه دور است. در این ربات ها علی رغم این که ربات و کاربر کیلومترها از یکدیگر دور هستند، اما استفاده از 5G منجر به افزایش قابلیت اطمینان سیستم می شود.

البته در چنین کاربردهایی باید تاخیر شبکه به زیر 2 میلی ثانیه برسد.

کاربرد شبکه 5G در جراحی از راه دور

یک شبکه سریع، قابل اعتماد و بلادرنگ می تواند صنایع مختلف را از بند نیاز به ارتباط کابلی جهت اتصال به شبکه برهاند.

چنین شبکه ای صنایع را به ارتباطات بی سیم برای عملکرد خود مختار (Autonomous) و انعطاف پذیرتر مجهز می کند. ارتباط بی سیم و سریع همچنین موجب کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری می شود.

برای مثال، در کشور سوئد استفاده از 5G در حفاری معدن Boliden Aitik هزینه ها را در حدود 1 درصد کاهش داده است و موجب صرفه جویی سالانه 2٫5 میلیون دلار می شود.

زمانی که کارخانه ها می توانند 1 تا 3 درصد راندمان تولید را بالاتر ببرند، این عمل منجر به صرفه جویی میلیون ها دلار می شود.

همچنین بر اساس تحقیقات انجام گرفته، کارخانه هایی که مجهز به ارتباطات بی سیم 5G هستند، از انعطاف پذیری بالاتری برخوردار بوده و مدیریت کلی خطوط تولید به صورت موثرتری انجام می گیرد.

رواج نسل ارتباط 5G موجب می شود تا شبکه زیرساخت لازم برای حوزه های شهر هوشمند (Smart City) و خودروهای متصل (Connected Car) فراهم شود.

امنیت 5G:
تمام حوزه های کاربردی می توانند علاوه بر پوشش، ظرفیت و سرعت بیشتر 5G، از رمزگذاری (Encryption) و امنیت بالاتر این شبکه نیز بهره مند شوند.

نسل پنجم ارتباطات، برای تمام صنایع، شبکه خاصی را فراهم می کند که توسط آن بتوانند اینترنت اشیا را با کنترل بهتر و مخابرات قابل اعتمادتری پیاده سازی کنند. در این شبکه کیفیت سرویس های محاسباتی مبتنی بر لبه (Edge-Based Computation) یا ابری (Cloud) تضمین شده است.

شبکه 5G المان ضروری امنیت که شبکه های WIFI (که طیف در آن ها با دیگری مشترک است.) از عهده آن بر نمی آیند را نیز فراهم می کند و به آسانی دچار تداخل نمی شوند.

اگر یک کمپانی دارای داده های حساس و محرمانه باشد اهمیت داشتن یک ارتباط امن برای انتقال و تحلیل این داده ها ضرورتی غیر قابل انکار است که توسط ارتباطات 5G می توان به این هدف رسید.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>