اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، معتقد است در یک سال اخیر بیش از اینکه مشکلات غیرمترقبه، تحریم و کمبود منابع بر اقتصاد کشور و کسب وکار فعلان اقتصادی اثر گذاشته باشد، تصمیم گیری های اشتباه و بخشنامه های متعدد و متناقض بوده که مشکل آفرین شده است.

اقتصاد

اقتصاد و فعالان اقتصادی ایران در یک سال اخیر با برخی مشکلات غیرقابل پیش بینی مواجه شدند و در این میان مسئله خروج آمریکا از برجام و تشدید تحریم ها نیز بر محیط کسب وکار کشور اثر گذاشت اما باید پذیرفت که اقتصاد ایران بیش از آن که متاثر از تحریم ها و کمبود منابع باشد، اسیر تصمیم گیری های نسنجیده و شتاب زده است.

فعالان اقتصادی از ابتدای امسال، در عرض مدت کوتاهی با بخشنامه های متعدد و متناقض مواجه شدند که در محیط کسب وکار اثرگذاری بالایی داشته و باعث کندی روند حرکت اقتصادی کشور در بسیاری از زمینه ها شده اند. مهم ترین نتیجه این وضعیت، ایجاد بی اعتمادی در کشور بود که مطمئناً همه سرمایه گذاران را در حالت صبر و انتظار قرار می دهد؛ موضوعی که بدون شک در مسائل اقتصادی کشور اثرگذاری جدی دارد.

به دلیل شتاب زدگی در تصمیمات و صدور بخشنامه ها، نه تنها نتوانستیم در مقابل تحریم ها تسهیلاتی فراهم کنیم بلکه ناخواسته در برخی زمینه ها به اثرگذاری تحریم ها کمک کردیم. به گونه ای که بررسی مسائل موجود در فضای کسب وکار نشان می دهد در شرایط فعلی شاخص ها جابجا شده اند؛ اگر در گذشته بحث منابع بانکی و کمبود نقدینگی مهم ترین مشکل فعالان اقتصادی بود، اکنون بی ثباتی قوانین و صدور بخشنامه‌های متعدد در ردیف اول مشکلات فعالان اقتصادی قرار گرفته است.

برای تغییر این وضعیت باید به مسیر استاندارد و معقولانه بازگردیم و در روش هایی که باعث این مشکلات شده تجدیدنظر کنیم. اتاق ایران به نمایندگی از بخش خصوصی در زمان های مناسب تمام راه حل های کارشناسی خود را پیشنهاد کرده اما شاهد توجه جدی به پیشنهادهای بخش خصوصی در این زمینه نبوده ایم.

اعتقاد فعالان بخش خصوصی بر آن است که باوجود تشدید تحریم های ظالمانه، فرصت مساعدی نیز برای رشد تولید و صادرات به وجود آمده است اما این فرصت ها را با تصمیمات عجولانه و اشتباه از دست می دهیم. به ویژه در بخش تولید که امروز می توان ادعا کرد دیگر قاچاق نمی تواند رقیب جدی آن باشد، در عمل به جای استفاده از این فرصت ها، در از دست دادن فرصت ها فعال تر هستیم و فرصت خوب فراهم شده برای تولید و صادرات را از دست می دهیم.

فارغ از این، ما در حوزه تخصیص منابع نیز درست عمل نمی کنیم و در شرایطی که با محدودیت منابع مواجهیم، در نحوه توزیع همین منابع اشکالات فراوانی داریم که اثرات آن بالاتر از کمبود منابع است.

فعالیت بخش خصوصی نیازمند ثبات در تصمیم گیری ها و قوانین است. اقتصاد ایران امروز نیازمند دوری از تصمیم های شتاب زده است. اقتصاد ایران نیازمند پیش بینی پذیری است. هدف از تحریم ها شکستن قامت اقتصاد ایران و سلب اعتماد فعالان اقتصادی و ازهم گسیختگی بین فعالان اقتصادی و مسئولان است؛ نگذاریم چنین اتفاقی رخ دهد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>